Zmiana Karmy u Psa: Jak Uniknąć Nieprzyjemności? | zoopers.pl
Zmiana Karmy u Psa: Jak to zrobić by Pies Uniknął Nieprzyjemności?

Zmiana Karmy u Psa: Jak to zrobić by Pies Uniknął Nieprzyjemności?

2023-01-16 | Kategoria: Pies

Karma dla psa powinna być dopasowana do aktualnych potrzeb organizmu czworonoga. Właśnie dlatego nieco inaczej powinna wyglądać dieta szczeniaka, a inaczej dorosłego zwierzęcia lub seniora. Wprowadzenie nowego rodzaju jedzenia powinno przebiegać stopniowo, aby układ trawienny pupila mógł się do niego przyzwyczaić. Jak to zrobić?

W jakich sytuacjach zmiana karmy dla psa jest konieczna?

Dobrze dobrana karma dla psa zapewnia zwierzęciu wszystkie składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Pożywienie powinno być dostosowane do potrzeb konkretnego zwierzęcia, a ponieważ mogą się one zmieniać, czasem konieczna jest zmiana karmy dla psa. Modyfikacja diety jest niezbędna np. gdy pupil wyrasta z wieku szczenięcego, a więc ok. 6.-12. miesiąca życia w przypadku ras miniaturowych, 12.-15. miesiąca u ras dużych i ok. 18.-24. miesiąca życia u psów ras olbrzymich. Karmę należy też zmienić, kiedy czworonóg staje się seniorem. Jest to ważne, ponieważ u zwierząt w podeszłym wieku metabolizm zwalnia, za to są one narażone na różnego rodzaju choroby. Odpowiednio dobrane pożywienie może więc ograniczyć ryzyko nadwagi, a jednocześnie wzmacniać będzie odporność pupila. Oczywiście osiągnięcie określonego wieku to nie jedyna sytuacja, kiedy trzeba zmienić karmę. Specjalnego pożywienia potrzebować będą również suki karmiące i będące w ciąży, zwierzęta po zabiegach kastracji i sterylizacji, czworonogi w okresie rekonwalescencji po przebytych chorobach lub zabiegach, a także borykające się z różnego rodzaju dolegliwościami i alergiami. Zdarza się też, że właściciel chce zmienić karmę na produkt lepszej jakości.

Jak zmienić karmę psu, by uniknąć kłopotów żołądkowych?

Psy mają stosunkowo krótki układ trawienny, dlatego nagłe zmiany diety mogą powodować u nich takie dolegliwości, jak np. biegunka. Aby oszczędzić tego typu nieprzyjemności pupilowi, najlepiej jest zmieniać rodzaj pożywienia stopniowo. Często stosowanym rozwiązaniem jest metoda 7-dniowa. Na czym polega? Pierwszego i drugiego dnia podajemy czworonogowi posiłki składające się w 75% z dotychczasowej karmy oraz w 25% z nowej. Trzeciego i czwartego dnia znowu zmieniamy proporcje i serwujemy mu posiłki skomponowane w 50% ze „starej” i w 50% z nowej karmy. W piątym i szóstym dniu pożywienie pupila powinno zawierać już tylko 25% stosowanego wcześniej jedzenia i aż 75% karmy docelowej, a siódmego dnia podajemy zwierzakowi już tylko karmę, na którą chcemy go przestawić. Takie postępowanie sprawia, że organizm pupila ma czas przyzwyczaić się do modyfikacji w diecie, a to z kolei pozwala uniknąć przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Trzeba oczywiście przy tym pamiętać, że poszczególne produkty mogą różnić się pod względem kaloryczności, dlatego komponując posiłki dla psa należy uwzględnić jego zapotrzebowanie na energię i wydzielać odpowiedniej wielkości porcje.

Zmiana karmy u psa – biegunka i inne dolegliwości

Prawidłowo przeprowadzona zmiana karmy u psa nie powinna powodować żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W przypadku zbyt gwałtownie wprowadzanych modyfikacji diety może pojawić się biegunka. Tego typu problemy zdarzają się też w sytuacji, kiedy przestawiamy czworonoga z karmy gorszej jakości zawierającej w składzie niemałe ilości zbóż na pożywienie o lepszym składzie. Dzieje się tak, ponieważ obciążony układ trawienny wymaga regeneracji, a wówczas warto rozłożyć wprowadzenie zmian na nieco dłuższy czas, np. na 10 dni. Ile trwa biegunka po zmianie karmy? Powinna minąć po ok. dobie. W tym czasie nie podajemy psu żadnego jedzenia, a jedynie zapewniamy mu stały dostęp do wody. Czworonóg powinien też dużo odpoczywać i unikać zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Kiedy biegunka minie, podajemy nową karmę i nie wracamy już do poprzedniej. Jeśli dolegliwości ze strony układu pokarmowego utrzymują się przez dłuższy czas, a także jeśli pojawiły się dodatkowo wymioty i gorączka lub pupil jest osowiały, należy udać się do weterynarza. Biegunka to nie tylko przykra dolegliwość, ale również zagrożenie odwodnieniem i dalszymi problemami zdrowotnymi, dlatego nie powinniśmy jej lekceważyć. Jeśli przy zmianie karmy trwa dłużej niż dobę, może oznaczać to uczulenie na wprowadzany produkt lub zwiastować chorobę.

Co zrobić jeśli pies nie chce jeść nowej karmy?

Zdarza się, że pies przyzwyczajony do konkretnej karmy niechętnie będzie kosztował nowości. Tego problemu nie ma zazwyczaj w sytuacji, kiedy tą nowością jest karma mokra, która ze względu na swoją aromatyczność jest akceptowana przez większość czworonogów. A co jeśli nasz pupil odmawia nowej karmy w postaci suchych granulek? W takiej sytuacji ważna jest konsekwencja. Podajemy posiłki zwierzakowi o stałych porach, a jeśli po ok. 20-30 minutach miska nadal będzie pełna, zabieramy jedzenie. W ten sposób czworonóg nauczy się, że pożywienie dostępne jest tylko w określonych porach. Aby sucha karma była dla psa bardziej atrakcyjna, można dodać od niej trochę wody dla zmiękczenia granulek albo pokropić ją specjalnymi sosami dla psów bądź olejem z łososia czy smalcem gęsim. Jeśli mimo takich aromatycznych dodatków pies ciągle nie chce jeść suchej karmy, warto zastanowić się czy nie ma innych przyczyn takiego stanu rzeczy. Być może ma on problemy z zębami lub dziąsłami i gryzienie twardych granulek sprawia mu ból. W takiej sytuacji warto skonsultować się z weterynarzem.

Jakich błędów unikać zmieniając karmę dla psa?

Skoro już wiemy jak zmienić karmę dla psa, warto też dowiedzieć się, kiedy tego nie robić. Przede wszystkim tego typu modyfikacje nie powinny być wprowadzane w stresującym dla czworonoga momencie. Klasycznym przykładem jest adopcja zwierzaka. Inny dom i przyzwyczajenie się do opiekunów i tak są dla nowego członka rodziny dużym stresem, dlatego wprowadzanie innej karmy zaraz po przygarnięciu go pod swój dach może spowodować dolegliwości żołądkowe. Najrozsądniej jest więc poczekać ze zmianami, aż psiak oswoi się z nowym środowiskiem. Inne sytuacje, które mogą powodować u psa stres, to np. przeprowadzka, adopcja innego zwierzaka lub narodziny dziecka. Tego typu zmiany to duże obciążenie dla czworonoga, dlatego nie powinniśmy mu dokładać powodów do niepokoju zmianą diety.