5 Korzyści Spaceru z Psem: Sprawdź! | zoopers.pl
5 zalet ze spaceru z psem: sprawdź je!

5 zalet ze spaceru z psem: sprawdź je!

2022-08-16 | Kategoria: Pies

Codzienne spacery z psem są potrzebne nawet tym zwierzakom, które mają do dyspozycji rozległy ogród. Przechadzka dla zwierzaka jest nie tylko okazją do załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale też pretekstem do aktywności fizycznej niezbędnej czworonogowi, aby zachować dobrą kondycję i samopoczucie. Zastanawiasz się jakie są zalety spaceru z pupilem? Poniżej 5 z nich!

  1. Lepsza kondycja fizyczna i psychiczna

Pies, który ma mało ruchu, bardziej jest narażony na otyłość i związane z nią dolegliwości, niż jego aktywni koledzy. Nadmierna waga może też prowadzić do problemów ze stawami, a nie przyzwyczajone do ruchu czworonogi częściej ulegają kontuzjom. Warto pamiętać, że brak aktywności fizycznej ma również negatywny wpływ na samopoczucie pupila i może nawet doprowadzić do depresji. Codzienne spacery i spędzanie czasu na świeżym powietrzu są więc istotnym elementem dbania o zdrowie zwierzęcia. Jeśli Twój zwierzak jest bardzo aktywny, lepszym wyborem mogą okazać się suche karmy dla psów, które są bardziej kaloryczne od mokrych.

  1. Socjalizacja

Socjalizacja jest ważna nie tylko w przypadku szczeniąt, ale też dorosłych zwierzaków. Podczas spacerów pupil spotyka inne psy oraz ludzi, poznaje nowe miejsca i uczy się jak powinien reagować na różnego rodzaju bodźce. Przechadzka jest więc doskonałą okazją, aby budować w czworonogu pewność siebie i ćwiczyć z nim umiejętność właściwego zachowania podczas kontaktów z innymi przedstawicielami swojego gatunku, z ludźmi czy np. w pobliżu ruchliwej ulicy. Istotne znaczenie ma w tym przypadku wybór odpowiednich akcesoriów – obroże sprawdzą się w przypadku spokojniejszych psów, a szelki mogą być lepsze przy aktywnych czworonogach.

  1. Spożytkowanie nadmiaru energii i zaspokojenie naturalnych potrzeb

Pies ma wrodzoną potrzebę chodzenia i podążania za człowiekiem, a spacer pozwala w pełni ją zaspokoić. Wyjście z domu jest też doskonałą okazją do węszenia oraz do wspólnej zabawy. Aktywnie spędzony o poranku czas to również szansa, że czworonóg podczas nieobecności właściciela po prostu będzie odpoczywał i nie zainteresuje go niszczenie mebli czy butów domowników. Oczywiście poza domem pupil będzie też mógł załatwić potrzeby fizjologiczne, dlatego nawet jeśli planujemy krótką przechadzkę, zabierajmy ze sobą worki na psie nieczystości.

  1. Sposób na wspólne spędzanie czasu i wzmacnianie więzi z właścicielem

Spacer z psem, poświęcanie mu czasu i uwagi podczas zabawy oraz treningu określonego zachowania pozwala wzmocnić więź pomiędzy zwierzęciem i jego opiekunem. Jest to też świetna okazja, aby ćwiczyć umiejętność porozumiewania się z pupilem za pomocą głosu czy gestu. 

  1. Zdrowszy opiekun

Wymieniając korzyści spaceru z psem nie można zapomnieć również o pozytywnym oddziaływaniu tego typu aktywności na zdrowie i samopoczucie człowieka. Codzienny ruch ogranicza ryzyko nadwagi, a ponadto sprzyja obniżeniu ciśnienia i pomaga wyregulować tętno. Poza tym wyjścia do parku czy na specjalne psie wybiegi są okazją do poznawania innych miłośników zwierząt i nawiązywania znajomości.

Dowiedz się więcej o spacerach z psem:

Ile kilometrów może przejść mój pies?

Jak oduczyć psa od ciągnięcia na smyczy podczas spaceru?

Spacer w lesie – co może grozić naszemu pupilowi?

5 najlepszych zabaw na spacerze

Ile czasu powinien trwać idealny spacer z psem?