Czy Sucha Karma Może się Zepsuć? Jak Przechowywać? | zoopers.pl
Czy sucha karma może się popsuć? Jak ją przechowywać?

Czy sucha karma może się popsuć? Jak ją przechowywać?

2022-11-14 | Kategoria:

Wybór odpowiedniej karmy dla psa ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia zwierzęcia. Warto jednak pamiętać, że istotne jest też jej prawidłowe przechowywanie. Nieodpowiednie warunki mogą w tym przypadku prowadzić do utraty wartościowych składników, a także do zepsucia się pożywienia. 

Czy sucha karma może się zepsuć?

Chociaż ze względu na małą zawartość wody sucha karma jest trwalsza od karmy mokrej, to jej niewłaściwe przechowywanie może doprowadzić do zepsucia. Trzymanie otwartego opakowania z pożywieniem w wilgotnym, ciepłym i słonecznym miejscu nierzadko powoduje pojawienie się pleśni lub insektów. Warto też pamiętać, że źle przechowywania karma traci nie tylko apetyczny dla zwierzaka smak i zapach, ale też witaminy, narażona jest ponadto na jełczenie i rozwój niebezpiecznych dla zdrowia pupila bakterii. Nawet jeśli nie zauważymy pleśni czy larw owadów w karmie suchej, niewłaściwe jej przechowywanie może spowodować obniżenie jakości takiego pożywienia. Oczywiście data ważności suchej karmy umieszczana na opakowaniu również ma znaczenie – przeterminowanych produktów najlepiej nie podawać zwierzakowi.

Jak przechowywać suchą karmę dla psa?

Sucha karma dla psów i kotów pakowana jest w specjalne worki, które mają zapewnić świeżość produktu jak najdłużej. Dobrym rozwiązaniem jest więc przechowywanie pożywienia dla zwierząt w oryginalnym opakowaniu. Po każdym karmieniu pamiętajmy przy tym o zamknięciu strunowego zapięcia, a jeśli takiego nie ma – o zwinięciu górnej krawędzi torebki i zabezpieczeniu jej klipsem. Całość warto dodatkowo umieścić w szczelnym pojemniku ze szkła lub stali nierdzewnej. Jeśli przesypujesz karmę z oryginalnego opakowania do innego pojemnika, przed każdym jego uzupełnieniem dokładnie umyj i osusz pudełko. Żywność dla zwierząt przechowuj w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, np. w spiżarni lub w kuchennej szafce. Nie trzymaj jej na parapecie ani na balkonie – światło słoneczne i wilgoć mogą sprawić, że szybko się zepsuje. 

Zadbaj o dobre nawyki

Po otwarciu opakowania karma sucha powinna być zużyta w ok. 1,5 miesiąca. Podczas zakupów sprawdzaj, czy opakowanie nie zostało uszkodzone – rozerwana torba to znak, że karma będzie miała krótszą trwałość. Pożywienie nie powinno być również na wiele godzin pozostawiane w misce – daj zwierzakowi ok. 20 minut na zjedzenie posiłku. Jeśli tego nie zrobi, miska powinna być zabrana. W ten sposób zapobiegniesz psuciu się jedzenia, a dodatkowo taki zwyczaj minimalizuje ryzyko, że pupil będzie grymasił. A ile może stać mokra karma? Po otwarciu powinna być wykorzystana w ciągu 2-3 dni i należy przechowywać ją w lodówce.