Ile może stać mokra karma? Jak ją przechowywać, żeby była świeża jak najdłużej?
Odpowiednio skomponowana dieta naszych czworonogów zapewni im prawidłowy rozwój oraz zdrowy wygląd. Jednak wybór właściwej karmy to tylko połowa sukcesu w żywieniu pupila. Nie mniej istotne jest zadbanie o to, by karma była świeża i zachowała swoje wartości. Pod tym względem najtrudniej jest utrzymać świeżość karmy mokrej, gdyż ta po otwarciu opakowania szybko się psuje. Jak ją prawidłowo przechowywać i po jakim czasie trzeba wyrzucić jej resztki?
Ile może stać mokra karma dla kota?
Jak już wspomnieliśmy, mokra karma po otwarciu opakowania charakteryzuje się krótkim terminem przydatności do spożycia. Jak przechowywać jedzenie dla kota? Otóż, mokrą karmę w puszkach, zanim ją otworzymy, wystarczy przechowywać w suchym miejscu. Gdy stanowi ona podstawę diety pupila, to można pokusić się o zrobienie sporego zapasu, gdyż tak pakowana karma może być przechowywana bardzo długo. Jednak po otwarciu opakowania, mokrą karmę powinno się trzymać w lodówce - zwykle należy zużyć całe opakowanie maksymalnie w ciągu dwóch dni. Aby mokra karma dla kota zachowała swój smak i zapach po otwarciu puszki, dobrze jest wyposażyć się w plastikowe lub silikonowe zatyczki dostosowane do wielkości otworu puszki. Stosując tego rodzaju tymczasowe zamknięcie nie tylko zachowamy walory smakowe kociego dania, ale również zadbamy o to, by zapach karmy nie przenikał do innych produktów przechowywanych w lodówce. Alternatywnie, można pokusić się o przełożenie mokrej karmy do zamykanego plastikowego lub szklanego pojemnika do przechowywania żywności.
Karma mokra dla kota - jaką wybrać?
Poszukując mokrej karmy dla kota, warto pamiętać o tym, że wielkość opakowania mokrej karmy powinna być dostosowana do wielkości zwierzęcia. Jeśli pupil nie spożyje zawartości puszki w ciągu maksymalnie dwóch dni, to warto zaopatrywać się w opakowania karmy o mniejszej gramaturze, takie jak małe puszki po 185g czy też saszetki z mokrą karmą. Tego rodzaju rozwiązanie będzie również doskonałym sposobem na sporadyczne urozmaicenie kociej diety. Co więcej, saszetki z mokrą karmą pozwolą w łatwy sposób poznać preferencje smakowe pupila – jednego dnia możemy poczęstować pupila np. smaczną mokrą karmę z królikiem, a kolejnego z cielęciną czy indykiem. Jak często mokra karma dla kota powinna być podawana? To zależne powinno być przede wszystkim od wielkości i poziomu aktywności zwierzęcia oraz od wytycznych zamieszczonych na opakowaniu. Określenie dziennej dawki mokrej karmy dla kota jest stosunkowo łatwe, gdy jest ona podstawą diety pupila. Jeśli jednak stanowić ma ona jedynie dodatek, to należy pamiętać, by w danym dniu podstawowy posiłek pomniejszyć o odpowiednią ilość kalorii, co pozwoli uchronić pupila przed przybieraniem na wadze.