Czy Pies Może Jeść Frytki? | zoopers.pl
Czy pies może jeść frytki?

Czy pies może jeść frytki?

2023-11-08 | Kategoria: Pies

Niektórzy właściciele psów częstują pupila jedzeniem z własnego talerza. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic złego, w rzeczywistości jednak przyprawy stosowane w naszej kuchni, a także niektóre warzywa i inne produkty, są dla czworonogów szkodliwe. Zastanawiasz się czy psy mogą jeść frytki? To zależy.

Czy psy mogą jeść frytki?

Niektóre produkty często goszczące na naszych talerzach, są niebezpieczne dla zwierząt. Jakie warzywa może jeść pies? Należą do nich m.in. marchew, pietruszka lub ziemniaki, z których można przygotować smaczne i chrupiące przekąski. Jeśli jednak zastanawiasz się czy pies może jeść frytki, to odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od sposobu ich przyrządzenia. Same ziemniaki, po ich upieczeniu lub ugotowaniu, nie są dla psa zagrożeniem, o ile nie dodamy do nich soli lub innych przypraw, które mogą zaszkodzić pupilowi. Oczywiście przed zaserwowaniem zwierzakowi gotowanych lub pieczonych ziemniaków, należy je najpierw wystudzić. Bezpieczne są też np. pieczone frytki zrobione z marchewki bez dodatku przypraw.

A czy smażone frytki dla psa są bezpieczne? Zdecydowanie nie! Są one mocno nasączone tłuszczem, a te posolone zawierają duże ilości sodu. Podawanie tak przygotowanych frytek zwierzakowi obciąża jego trzustkę i nerki, co może powodować ostre zapalenie żołądka i jelit objawiające się wymiotami i biegunką. Nadmiar soli w diecie czworonoga może z kolei doprowadzić do odwodnienia i nadmiernego pragnienia. Jeśli pies zje jedną lub dwie frytki, które np. spadły na podłogę, najprawdopodobniej nic złego się nie wydarzy. Przy większych ilościach trzeba zwierzaka obserwować, a w razie pojawiających się dolegliwości, zabrać go do weterynarza.

Jeśli zamawiasz jedzenie do domu lub wychodzisz z pupilem do restauracji, dla których obecność zwierzaka nie jest problemem, być może zastanawiasz się czy pies może jeść frytki z McDonald’s, KFC czy innych lokali gastronomicznych. W tym przypadku odpowiedź również brzmi nie. Problemem jest tutaj nie tylko wysoka zawartość tłuszczu, ale również sól i inne przyprawy używane podczas przygotowywania przekąski. Pamiętajmy, że niektóre zioła i przyprawy są szkodliwe dla psa, a w restauracji nie mamy wpływu na dobór składników serwowanych dań.

Czy szczeniak może jeść frytki?

Jedna lub dwie frytki dla psa dorosłego nie są zagrożeniem. Czworonóg może też zjeść pieczone ziemniaki bez dodatku soli i innych przypraw. Szczenięta mają bardziej wrażliwe żołądki, dlatego w przypadku maluchów najbezpieczniej jest komponować dietę z gotowych produktów stworzonych z myślą o maluchach. Czy młody pies może jeść frytki? Te smażone i z solą oraz innymi przyprawami są niedozwolone. Pieczone warzywa bez żadnych dodatków po ostudzeniu mogą być sporadycznie podawane zwierzakowi, oczywiście o ile nie są to produkty szkodliwe dla psów (jak np. cebula). 

Jeśli chcesz dać szczeniakowi przekąskę, zdecydowanie lepiej sięgać po bezpieczne dla malucha produkty, które nie będą obciążać wrażliwego układu pokarmowego zwierzaka. Smażone i przyprawione frytki dla psa niezależnie od jego wieku są zdecydowanie złym pomysłem.