Czy Pies Może Jeść Mandarynki? Co Jeżeli Zjadł? | zoopers.pl
Czy pies może jeść mandarynki? Co jeżeli zjadł?

Czy pies może jeść mandarynki? Co jeżeli zjadł?

2023-12-18 | Kategoria: Pies

Mandarynki, a także inne cytrusy, to soczysta przekąska, która wielu osobom kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Owoce te są nie tylko smaczne, ale też zawierają witaminy, a zwłaszcza duże ilości witaminy C. Całkowicie bezpieczne i zdrowe dla ludzi produkty nie zawsze są odpowiednie dla zwierzaków. Sprawdź czy pies może jeść mandarynki.

Czy psy mogą jeść mandarynki?

Wiele warzyw i owoców wykorzystywanych w naszej kuchni może też jeść pies. Mandarynka zawiera duże ilości witaminy C, która działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. W owocach tych ponadto znajdziemy witaminy A i z grupy B, a także potas, beta-karoten oraz wspierający trawienie błonnik. Mogłoby się wydawać, że ze względu na te składniki mandarynki dla psa są dobrym wyborem jako pomysł na przekąskę. Warto jednak wiedzieć, że zawierają one również substancje negatywnie wpływające na organizm zwierzaka. Zagrożenie stanowi psoralen – związek organiczny będący pochodną kumaryny. U czworonogów może doprowadzić do niestrawności, a przy spożyciu przez zwierzaka większych ilości tej substancji, nawet do zatrucia, co wymaga interwencji weterynarza. 

Mandarynki dla psa w dużych ilościach nie są wskazane również ze względu na kwas cytrusowy – niewielkie porcje tej substancji nie powinny spowodować żadnych dolegliwości, jednak jeśli zwierzak spożyje jej dużo, może doprowadzić to do podrażnienia żołądka pupila. Warto też pamiętać, że zagrożenie stanowi skórka cytrusów, którą może zjeść pies. Mandarynka po dokładnym obraniu w niewielkich ilościach jest bezpieczna, ale na skórce owoców cytrusowych często znajdują się szkodliwe pestycydy. 

Właściciele zwierzaków nierzadko zastanawiają się czy pies może jeść jabłko, marchewkę lub inne owoce i warzywa często wykorzystywane podczas przygotowywania posiłków. Niektóre z nich są bezpieczne dla czworonogów, ale wiele zależy od cech indywidualnych pupila. Mandarynka dla psa o wrażliwym żołądku, któremu zdarzają się niestrawności, to zdecydowanie zły pomysł – wspomniane wyżej substancje mogą podrażniać delikatny układ trawienny i prowadzić do przykrych dolegliwości.

Czy szczeniak może jeść mandarynki?

Młode psiaki z reguły mają bardziej wrażliwe żołądki, niż dorosłe zwierzęta, dlatego ich menu powinno być komponowane z dużą ostrożnością. Czy mandarynka dla psa w pierwszym okresie życia to dobry pomysł? Ze względu na fakt, że owoc ten może podrażniać układ pokarmowy pupila, lepiej nie podawać go młodym psiakom. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą specjalne przysmaki dla psów stworzone z myślą o maluchach – są one lekkostrawne i powstają ze składników, które nie powinny szkodzić szczeniętom. Pamiętajmy też, aby wszelkie nowości do jadłospisu szczeniaka wprowadzać stopniowo, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości żołądkowych.

Co jeżeli pies zjadł mandarynkę?

Wielu osobom podczas posiłków towarzyszy pies. Mandarynka jedzona ze smakiem przez właściciela może więc wydać się czworonogowi wartą skosztowania przekąską. Czy pies może jeść mandarynkę? Owoc ten obrany ze skórki i podawany w niewielkich ilościach nie powinien zaszkodzić pupilowi. Zdarza się jednak, że niektóre zwierzaki, zwłaszcza te ciekawskie, mogą zjeść większe ilości cytrusów, w dodatku ze skórką. Chociaż pojedyncza mandarynka dla psa nie jest zagrożeniem, to środki konserwujące i pestycydy znajdujące się na skórce owocu mogą mu zaszkodzić. Również duże ilości psoralenu i kwasu cytrusowego stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia czworonoga. Jeśli zwierzak zje większą ilość tych owoców, należy go obserwować, a w przypadku pojawienia się objawów zatrucia, jak wymioty czy biegunka, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który podpowie jak należy postępować. Ponieważ mandarynka dla psa to nie najlepsza propozycja, najbezpieczniej jest przechowywać te owoce poza zasięgiem czworonoga. Twój pupil jest ciekawski i lubi częstować się przysmakami z Twojego talerza? Sprawdź czy pies może jeść truskawki, czy psy mogą jeść arbuza oraz czy pies może jeść banana.