Dlaczego mój Pies Ziewa? Sprawdź! | zoopers.pl
Dlaczego mój Pies Ziewa? Sprawdź przyczyny!

Dlaczego mój Pies Ziewa? Sprawdź przyczyny!

2023-01-25 | Kategoria: Pies

Ziewanie kojarzy nam się głównie ze zmęczeniem lub znudzeniem. W przypadku psów może ono oznaczać również zniecierpliwienie, niepokój, stres, a nawet podekscytowanie. Zastanawiasz się dlaczego pies ziewa i co może w danej sytuacji sugerować takie zachowanie? 

Dlaczego pies ziewa – możliwe przyczyny

Ziewanie, czyli głęboki wdech i wydech, pełni kilka funkcji. Według badaczy czynność ta pozwala dostarczyć do organizmu więcej tlenu, a tym samym wzmaga czujność i poprawia funkcjonowanie mózgu. Zwykle jednak kojarzona jest jako objaw znużenia. Czy podobnie jest w przypadku zwierząt? Niezupełnie. Ziewanie u psa może oznaczać:

  • Niepewność. Bardzo często ziewanie u psa to sposób na przekazanie innym zwierzętom lub ludziom komunikatu „uspokój się, nie chcę żadnych problemów”. Takie zachowanie można zauważyć zwłaszcza, kiedy do czworonoga zbliży się obcy człowiek lub zwierzak. Ziewnięcie oznacza wówczas, że pies jest niepewny, ale nie zamierza atakować.

  • Ekscytację. Chociaż może się to wydawać dziwne, pies ziewa również wtedy, gdy jest podekscytowany. Jeśli więc np. wkładasz buty lub kurtkę i bierzesz do ręki smycz, ziewanie pupila wcale nie oznacza że jest zmęczony i woli zostać w domu na drzemkę. Wręcz przeciwnie – próbuje w ten sposób kontrolować własne emocje i trochę się uspokoić.

  • Stres. Częste ziewanie u psa może też oznaczać stres, np. podczas wizyty gości, których nasz pupil nie zna. W takiej sytuacji najlepiej jest odizolować czworonoga od czynnika wywołującego u niego niepokój i np. zaprowadzić go w spokojne miejsce. Doskonale w tej roli sprawdzi się klatka. Aby jednak zwierzak rzeczywiście traktował ją jak bezpieczną przestrzeń, należy wiedzieć jak przyzwyczaić psa do klatki i oswajać go stopniowo z tym miejscem. 

  • Frustrację. Pies ziewając może też próbować sobie poradzić z frustracją, gdy jest zdezorientowany. Takie zachowanie często zauważa się u zwierząt np. podczas treningów, kiedy narzucimy zbyt duże tempo i wydajemy wiele poleceń, których pies nie potrafi jeszcze wykonać. W takiej sytuacji najlepiej po prostu zwolnić i wrócić do łatwiejszych ćwiczeń.

  • Zmęczenie. Oczywiście ziewanie może oznaczać po prostu, że nasz pies jest zmęczony i musi udać się na swoje legowisko, żeby odpocząć. Aby prawidłowo zinterpretować zachowanie czworonoga należy więc zwracać uwagę na całą mowę ciała pupila oraz sytuację, w jakiej się on znalazł.

Czy ziewanie u psa powinno nas niepokoić?

Ziewanie u psa zazwyczaj oznacza po prostu, że zwierzak jest zmęczony lub próbuje zapanować nad emocjami – zarówno tymi dobrymi, np. nadmierną ekscytacją i radością, jak i negatywnymi, np. stresem czy niepokojem. Jeśli jednak pies ziewa z dużą częstotliwością podczas spaceru czy aktywnej zabawy i nic nie wskazuje na to, by przyczyną tego zachowania były wspomniane wyżej sytuacje, może to wskazywać na problemy zdrowotne. Dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak zapadająca się tchawica lub przerost podniebienia miękkiego bywają przyczyną częstego ziewania. O tego typu nieprawidłowościach dodatkowo świadczyć może niechęć psa do aktywności fizycznej, szybkie męczenie się, świszczący oddech i chrapanie podczas snu, a także nawracający kaszel. Ciągłe ziewanie bywa też oznaką różnego rodzaju problemów ze strony układu krwionośnego lub kłopotów z trawieniem. W takiej sytuacji najrozsądniej jest zabrać czworonoga do weterynarza, który zleci odpowiednie badania umożliwiające jednoznaczną diagnozę. Jeśli zaś pies ziewa podczas jazdy samochodem, a do tego dyszy, wydaje się być zmęczony i wymiotuje, najprawdopodobniej ma chorobę lokomocyjną, a wówczas warto sięgnąć po specjalne preparaty uspokajające. Jeśli nie wiesz jakie środki na uspokojenie dla psa będą odpowiednie, skonsultuj się z weterynarzem, który podpowie też jak należy je stosować, aby zadziałały skutecznie. 

Co oznacza jak pies ziewa podczas głaskania?

Ziewanie u psa należy do tzw. sygnałów uspokajających, czyli zachowania mającego zniwelować stres zarówno u samego psa, jak i u innych zwierząt znajdujących się w pobliżu. Czworonóg w ten sposób wysyła też komunikat, że chce uniknąć konfliktu. A co oznacza jak pies ziewa podczas głaskania? Czynność ta powinna kojarzyć się z przyjemnością, jednak jeśli w trakcie pieszczot pupil ziewa, a dodatkowo oblizuje się i otrzepuje lub odwraca głowę, najprawdopodobniej sytuacja nie jest dla niego komfortowa. Wówczas powinniśmy przerwać głaskanie. Pamiętajmy, że zwierzęta są różne – niektóre z nich lubią okazywanie w ten sposób sympatii, a inne wolą zamiast głaskania smakołyki lub po prostu pochwałę.