Dlaczego Psy Liżą Dłonie lub Uszy? | zoopers.pl
Dlaczego Psy Liżą Nasze Dłonie lub Uszy? Sprawdź!

Dlaczego Psy Liżą Nasze Dłonie lub Uszy? Sprawdź!

2022-12-01 | Kategoria: Pies

Niektórzy właściciele psów pozwalają pupilom na lizanie twarzy lub rąk, dla innych zaś takie zachowanie czworonoga jest nie do przyjęcia. Warto wiedzieć, że jego przyczyny mogą być różne i nie zawsze jest to sposób na okazanie radości. Dlaczego pies liże właściciela po uszach lub po rękach?

Co znaczy jak pies liże ucho człowieka?

Lizanie właściciela po uszach i twarzy może być dla psa sposobem na okazanie miłości i radości. Bardzo często takie zachowanie u czworonogów można zauważyć, kiedy są podekscytowane, a więc np. gdy właściciel wraca do domu po dłuższej nieobecności. Psie całusy są całkowicie normalne, zdarza się jednak, że pupil liże każdego, kto mu tylko na to pozwala, a jego zachowanie staje się uciążliwe dla domowników. Warto wiedzieć, że ma ono swoje korzenie w okresie szczenięcym. Małe psiaki odstawiane od mleka matki przyjmują początkowo pokarm stały rozdrobniony przez sukę i podawany maluchom prosto z pyska – poprzez lizanie pyska matki szczenięta próbują po prostu zdobyć porcję pożywienia. Zdarza się, że młode psy takie zachowanie przenoszą na ludzi i liżą opiekunów po twarzy lub uszach – dotyczy to szczególnie zwierząt zbyt wcześnie oddzielonych od matki lub z nieprawidłowo przeprowadzoną socjalizacją. Oczywiście nie jest to jedyny powód. Psy poprzez lizanie mogą okazywać szacunek i przywiązanie do opiekuna, ale nierzadko domagają się w ten sposób zainteresowania ze strony właściciela. 

Co oznacza gdy pies liże po rękach?

Zastanawiasz się dlaczego pies liże dłonie domowników? Przyczyny mogą być różne. Bardzo często jest to po prostu sposób na zaspokojenie ciekawości, zwłaszcza jeśli właściciel wraca właśnie do domu i ma na sobie mnóstwo ciekawych dla psa zapachów. Lizanie u psów jest też oznaką uległości. Wilki walczą między sobą, aby ustalić hierarchię członków watahy. Pokonane zwierzę przychodzi do silniejszego wilka i liże go, aby w ten sposób okazać mu szacunek. Podobnie zachowuje się pies wobec właściciela np. w sytuacji, kiedy opiekun go skarci.

Jak oduczyć psa lizania po twarzy i rękach?

Lizanie twarzy, uszu lub dłoni właściciela przez psa jest zachowaniem całkowicie normalnym i wynikającym z natury zwierzęcia, bywa jednak uciążliwe, zwłaszcza jeśli zdarza się bardzo często. Z całą pewnością nie powinniśmy za nie karcić pupila. W jaki sposób dać pupilowi do zrozumienia, że nie akceptujemy takiej formy okazywania uczuć? Kiedy pies zaczyna lizać dłonie, należy schować je za siebie i powiedzieć stanowczo „nie” zachowując przy tym spokój. Jeśli do tej pory w domu panowało przyzwolenie na lizanie rąk bądź twarzy, pupil początkowo może być zdezorientowany, dlatego warto wydać mu prostą komendę, którą czworonóg wykona bez większych problemów i go nagrodzić. Dzięki temu odwracamy uwagę od lizania, a jednocześnie pies nie poczuje się odtrącony. 

Niektórzy nie widzą nic złego w psich całusach, warto jednak pamiętać, że nawet jeśli dbamy o higienę psiaka, nigdy nie mamy stuprocentowej pewności z jakimi substancjami miał on do czynienia np. podczas spaceru. Inna kwestia to zapach z pyska czworonoga. Oprócz czyszczenia zębów pupila warto sięgać również po przysmaki dentystyczne pomagające usunąć osad nazębny. Może on gromadzić się zwłaszcza w sytuacji, gdy podstawę diety zwierzaka stanowi mokra karma. Pamiętajmy też o dokładnym myciu rąk po kontakcie z psem.