Dogtrekking: Co to Jest? Jak Zacząć? | zoopers.pl
Dogtrekking: co to jest?

Dogtrekking: co to jest?

2023-08-02 | Kategoria: Pies

Dogtrekking to, jak sama nazwa wskazuje, piesze wycieczki w towarzystwie psa. Obecnie w tej dziedzinie organizowane są zawody, podczas których można nie tylko przyjemnie i aktywnie spędzić czas z pupilem, ale również poćwiczyć umiejętność orientowania się w terenie. Sprawdź, czy dogtrekking jest dla Ciebie i Twojego pupila dobrą propozycją.

Co to jest dogtrekking?

Dogtrekking to zorganizowane piesze wędrówki z psem, które często mają charakter zawodów. Uczestnicy w towarzystwie swoich czworonogów poruszają się po wyznaczonej trasie, a ich zadaniem jest m.in. prawidłowe odczytywanie mapy, korzystanie z kompasu i odnajdywanie punktów kontrolnych. Dogtrekking może mieć charakter sportowy, a wówczas liczy się jak najszybsze pokonanie trasy. Dogtrekking rekreacyjny to z kolei świetna propozycja dla osób, które po prostu kochają wędrować ze swoim psem – zawody najczęściej odbywają się w malowniczym terenie, po lesie lub na górskich ścieżkach, co jest doskonałą okazją do aktywnego odpoczynku i podziwiania pięknych widoków. Zależnie od charakteru zawodów, trasy mają zróżnicowaną długość – od 10 km do nawet 50 km. Każdy miłośnik pieszych wędrówek z pewnością znajdzie więc coś odpowiedniego dla siebie i swojego psa na miarę indywidualnych możliwości.

Jakie psy mogą uprawiać dogtrekking?

Dogtrekking to świetna propozycja dla każdego psa, który kocha wędrówki po lesie czy po górach. W przypadku zawodów rekreacyjnych rasa czworonoga nie ma większego znaczenia. Na wygraną w rywalizacji sportowej większe szanse mają zaś teamy składające się z ludzi i psów o lekkiej budowie i średniej wielkości, jak np. siberian husky, beagle, posokowce czy sznaucery średnie. Do tego typu zawodów dobrze nadają się również rasy użytkowe np. wyżły, border collie, owczarki niemieckie i belgijskie. Na długich trasach poradzą sobie też mniejsze, wytrzymałe rasy, jak m. in teriery. Duże znaczenie ma oczywiście kondycja psa, jego stan zdrowia i wiek. Przed startem sprawdzana jest m.in. książeczka zdrowia i aktualne szczepienia czworonoga, a ponadto zwierzaki przechodzą odprawę weterynaryjną – wszystko po to, by zapewnić im bezpieczeństwo. Trzeba też pamiętać, że podczas startu i na mecie obecni będą także inni zawodnicy i ich zwierzaki, co może być problemem np. dla lękliwych psów.

Jak zacząć dogtrekking?

Wiesz już co to jest dogtrekking i chcesz spróbować swoich sił w tej dyscyplinie? Najłatwiej będzie zacząć osobom aktywnym, którym nie są obce długie wędrówki po lesie czy np. górzystym terenie towarzystwie psa. Dobra kondycja fizyczna to najlepsze przygotowanie do tego typu zawodów, nawet jeśli jest to impreza rekreacyjna. Kolejna kwestia to stan zdrowia psa – starszy pupil może mieć trudności z pokonaniem długich ras, dlatego w takiej sytuacji lepiej zdecydować się na krótszy dystans, ale też obserwować pupila i reagować na jego potrzeby. Pamiętajmy, ze dogtrekking to przede wszystkim sposób na aktywne spędzanie czasu z psem, a nie wyścig, który trzeba za wszelką cenę wygrać. Jeśli nie masz kondycji lub Twój czworonóg zmaga się z nadwagą, warto najpierw popracować nad tymi kwestiami, a więc starać się wydłużać codzienne spacery i np. pomyśleć o zweryfikowaniu diety pupila.

Co potrzebujesz do dogtrekkingu?

Wspólne wędrówki z psem sprawiają i Tobie i pupilowi prawdziwą radość? Zawody dogtrekkingowe mogą być idealną propozycją dla Was! Co zabrać ze sobą w trasę? Tobie na pewno przydadzą się wygodne buty oraz dobrana do konkretnych warunków pogodowych odzież. Jeśli zaś chodzi o pupila to zdecydowanie najlepiej sprawdzą się szelki i elastyczna smycz przypinana do pasa biodrowego u opiekuna – zapewnią one komfort i zwierzęciu i człowiekowi. Szelki powinny mieć po wewnętrznej stronie polar lub inny miękki materiał zapobiegający otarciom. Upewnijmy się też, że są one wygodne i dobrze dopasowane. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zwierzakowi dobrze też będzie postawić na obrożę z adresówką – w razie gdyby się zgubił, numer kontaktowy do właściciela z pewnością ułatwi jego odnalezienie. Na trasę przyda się też plecak z przekąskami, wodą, rozkładaną miską oraz apteczką.