Jak wygląda pierwsza wizyta u weterynarza ze szczeniakiem?
Pierwszą wizytę u weterynarza można porównać z sytuacją dziecka u dentysty – to, jak przebiegnie adaptacja, wpłynie na postrzeganie lekarza i późniejsze reakcje Twojego pupila na wyjazdy do kliniki. Zanim zabierzesz swojego czworonoga do lecznicy, pamiętaj o kilku ważnych aspektach.
Pies u weterynarza po raz pierwszy – kiedy wybrać się na wizytę?
W zasadzie powinniśmy zadbać o to, by jak najszybciej skontrolować stan zdrowia psa, który właśnie trafił do naszego domu. Oczywiście warto odczekać kilka dni, które pozwolą pupilowi zaaklimatyzować się w nowym środowisku. Nowe otoczenie, często rozłąka z mamą, i tak będą dużym obciążeniem dla naszego podopiecznego. Kiedy jednak zauważamy, że psiak wykazuje coraz większą aktywność, jest skłonny do zabawy i czuje się coraz pewniej, możemy zadzwonić do lecznicy, by ustalić termin wizyty. Warto zapytać, w jakich godzinach jest najspokojniej – obecność wielu innych zwierząt może być dla Twojego pupila dodatkowym stresem.
Czy można przygotować psa na pierwszą wizytę u weterynarza?
Dobrym pomysłem będzie przyzwyczajanie psiaka do dotyku. Warto delikatnie dotykać jego uszu, brzucha czy łap, próbować układać go na boku i zachęcać do pozostawania w określonej pozycji. Jeśli szczeniak zachowa spokój, warto sięgnąć po przysmaki treningowe, by wzmacniać pozytywne reakcje. Możemy też pomyśleć o przyzwyczajaniu psa do noszenia smyczy lub szelek, które mogą wiele ułatwić podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym.
Jak wygląda badanie psa podczas pierwszej wizyty u weterynarza?
Podstawowe kwestie, tj. szczepienie czy odrobaczanie, powinny zostać przeprowadzone jeszcze przez hodowcę. Weterynarz oceni, czy wykonano je poprawnie, a następnie zbada szczeniaka. Obserwacja pozwoli określić, czy rozwój następuje prawidłowo. Specjalista sprawdzi też stan uzębienia, sierści, skóry i uszu. Pies zostanie osłuchany i zważony. Podczas pierwszej wizyty z psem u weterynarza ustala się też kalendarz koniecznych szczepień i kolejne wizyty na odrobaczanie, które trzeba przeprowadzać regularnie.
Wykorzystaj ten czas, by zadać ważne pytania
Ponieważ wizyta ma charakter kontrolny, warto zadać specjaliście kilka pytań, by dowiedzieć się, jak poprawnie opiekować się pupilem. Możesz zapytać np. o wybór odpowiedniej karmy, kwestie związane z pielęgnacją (kąpiele, przycinanie pazurków, czyszczenie uszu itp.). Warto również poprosić o pomoc przy wyborze zabawek i akcesoriów. Specjalista rozwieje Twoje wątpliwości, co do zakupu obroży dla szczeniaka lub ewentualnego zastąpienia jej szelkami. Możesz zapytać też o typowe przypadłości danej rasy i dowiedzieć się, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić.
Po zakończeniu wizyty pamiętaj o nagrodzie dla swojego pupila. Jeśli ustalony został termin szczepień, najlepiej od razu zapisać w kalendarzu datę kolejnego spotkania. Z każdą kolejną wizytą w lecznicy Ty i Twój podopieczny będziecie czuć się coraz pewniej, a w końcu stanie się to pewną rutyną.