Jak Nauczyć Psa Dawać Łapę? 4 Proste Kroki! | zoopers.pl
Jak Nauczyć Psa Dawać Łapę?

Jak Nauczyć Psa Dawać Łapę?

2023-05-10 | Kategoria: Pies

Podawanie łapy to bardzo prosta sztuczka, z którą poradzi sobie większość czworonogów. Nic więc dziwnego, że należy ona do najbardziej popularnych. Ćwiczenie w tym przypadku to również pomysł na spędzenie czasu ze zwierzakiem i wzmacnianie więzi. Jak nauczyć psa dawać łapę?

Jak nauczyć Psa Komendy Podaj Łapę?

Jeśli zastanawiasz się jak nauczyć psa dać łapę, musisz pamiętać o pewnych uniwersalnych zasadach. Przede wszystkim do ćwiczeń wybieraj spokojne miejsce, gdzie nic nie będzie rozpraszało pupila. Bardzo ważne jest też, aby nie naciskać nadmiernie na zwierzaka – nauka sztuczek powinna być przede wszystkim przyjemnością, zarówno dla opiekuna, jak i dla samego czworonoga. Jeśli zastanawiasz się jak nauczyć psa podawania łapy tak, aby odnieść sukces, pamiętaj o dostosowaniu tempa ćwiczeń i samej nauki do możliwości swojego podopiecznego. Zbyt szybkie przejście do następnego etapu, zanim zwierzak opanuje ten poprzedni, może zakończyć się fiaskiem. Co jeszcze będziesz potrzebować oprócz spokojnego miejsca, aby nauka podawania łapy przebiegła sprawnie? Niezbędne są oczywiście przysmaki treningowe – smakołyki będą dla czworonoga dodatkową zachętą do wykonywania poleceń opiekuna. 

Mogłoby się wydawać, że podawanie łapy to mało użyteczna czynność i lepiej dowiedzieć się jak nauczyć psa załatwiania się na dworze lub jak nauczyć pupila zostawać w domu. Tymczasem ćwiczenie tej sztuczki może znacznie ułatwić wykonywanie różnych czynności pielęgnacyjnych, jak np. wycieranie łap po spacerze, smarowanie opuszek kremami ochronnymi lub np. obejrzenie ewentualnych zranień. Oczywiście to również doskonały pretekst do spędzenia wspólnego czasu.

Nauka Podawania Łapy przez Psa – Krok po Kroku

Jak nauczyć psa „podaj łapę”? Młode psy zazwyczaj szybciej radzą sobie z opanowaniem tej sztuczki, a nauka sprawia im też więcej radości, niż starszym czworonogów. Nie oznacza to jednak, że jeśli Twój pupil nie należy do najmłodszych, nie ma sensu uczyć go sztuczek – po prostu może wymagać to nieco więcej czasu i cierpliwości. Pamiętaj też, aby nie przedłużać za bardzo sesji treningowych – nie powinny one trwać dłużej, niż ok. kwadransa. Jak nauczyć psa podawania łapy? Poniżej opis poszczególnych etapów treningu:

Krok 1: Nagroda za ruch łapą

Przygotuj przysmak i ukryj go w zaciśniętej dłoni, a następnie wyciągnij rękę na wysokość psiej łapy. Jeśli pupil poruszy łapą (wystarczy, że nawet delikatnie ją uniesie), pochwal go i podaj smakołyk. Jeśli nie, najpierw zachęć go, aby usiadł i powtórz próbę. Powtarzaj całość, aż pies będzie za każdym razem poruszał łapką, kiedy wyciągniesz dłoń z przysmakiem w jego kierunku. Kiedy czworonóg opanuje ten etap, czas na kolejny krok.

Krok 2: Dotknięcie łapą dłoni

Ten etap jest bardzo podobny do poprzedniego, ale tym razem czekamy, aż pies dotknie naszej dłoni łapą. Dopiero wówczas chwalimy go i serwujemy smakołyk. Do kolejnego poziomu przechodzimy po kilku udanych próbach.

Krok 3: Usunięcie przysmaku z dłoni

Kiedy mamy pewność, że pies opanował wszystkie wcześniejsze kroki, ćwiczymy dalej, ale już bez smakołyku w dłoni. Ponownie wyciągamy rękę, a kiedy pies dotknie jej łapą, podajemy przysmak. 

Krok 4: Komenda słowna i otwarcie dłoni

Na tym etapie wyciągając dłoń, wypowiadamy jednocześnie krótką komendę, np. „łapa!” lub „daj łapę!”. Kiedy pies dotknie jej łapą, chwalimy go i nagradzamy dodatkowo przysmakiem. Przy kolejnych powtórzeniach stopniowo otwieramy dłoń. Kontynuujemy do momentu, kiedy pupil na ustaloną komendę będzie podawał łapę.