Jak przyzwyczaić psa do klatki? Krótki poradnik | zoopers.pl
Jak przyzwyczaić psa do klatki? Krótki poradnik na start

Jak przyzwyczaić psa do klatki? Krótki poradnik na start

2022-03-30 | Kategoria: Pies

Klatka dla psa może stać się azylem i doskonałym miejscem schronienia podczas stresujących sytuacji. Aby jednak tak się stało, warto przyzwyczajać do niej pupila stopniowo i zadbać o pozytywne skojarzenia. Jak to zrobić? Poniżej kilka ważnych wskazówek.

Klatka dla psa w domu – jak ją wybrać i gdzie ustawić?

Psy chętnie wybierają na odpoczynek miejsca spokojne i osłonięte – właśnie dlatego preferują drzemki pod stołem lub pod krzesłami. Klatka w domu pełni więc rolę budy, w której czworonóg może się schronić. Jej zaletą jest też możliwość przenoszenia, dlatego sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu, ale też w samochodzie czy w hotelu podczas wakacji. Z jednej strony stanowi więc azyl, a z drugiej zaś – bezpieczne miejsce, w którym możemy zamknąć psiaka podczas krótkich nieobecności w domu, zwłaszcza jeśli pupil ma tendencję do niszczenia mebli. Aby jednak klatka spełniała swoje zadanie, powinna być odpowiednio dobrana do rozmiarów psa. Nie może więc być zbyt duża, a jednocześnie musi zapewniać tyle przestrzeni, aby pies się w niej swobodnie obrócił. Ważne jest też miejsce, w jakim stanie – najlepiej ustawić ją w pomieszczeniu, w którym często przebywamy, a dla zapewnienia zwierzakowi większego komfortu można ją nakryć, np. kocem.

Jak przyzwyczaić psa do klatki krok po kroku?

Jeśli chcemy, aby klatka dla psa w domu była miejscem chętnie wybieranym przez zwierzaka do odpoczynku i kojarzyła mu się pozytywnie, powinniśmy przyzwyczajać do niej pupila stopniowo. Dobrym rozwiązaniem może być np. umieszczenie wewnątrz ulubionego legowiska zwierzaka oraz zabawek i przysmaków. Dzięki nim pies chętniej wejdzie do środka, aby obwąchać nowe miejsce. Drzwiczki powinny być cały czas otwarte – nie zmuszamy pupila do siedzenia w klatce! Jeśli zwierzak nie ma już oporów przed wchodzeniem do niej, możemy przystąpić do ćwiczeń, dzięki którym wejdzie do klatki na komendę, np. „na miejsce”, wykorzystując do tego przysmaki treningowe. Zachęcamy smakołykiem psa, aby wszedł do klatki i nagradzamy go co kilka sekund za pozostanie wewnątrz stopniowo wydłużając czas pomiędzy kolejnymi przekąskami. Kiedy czworonóg opanuje tę umiejętność, przychodzi pora na ćwiczenia z zamkniętą klatką. Najpierw zamykajmy ją na kilka sekund, kiedy wewnątrz pies zajęty jest np. jedzeniem smakołyków lub gryzieniem zabawki, i otwieramy, zanim skończy posiłek lub zabawę. To ćwiczenie najlepiej przeprowadzać po spacerze, kiedy pupil jest zmęczony i spokojny. Na kolejnych etapach możemy wydłużać czas, w jakim zwierzak pozostaje zamknięty w klatce, a później – zamykamy go bez zabawek i przysmaków. Jeśli czworonóg jest spokojny, możemy na próbę wyjść z pomieszczenia, w którym stoi klatka, a potem na kilkanaście minut wychodzić z domu.

O czym pamiętać?

Przede wszystkim nie zmuszajmy zwierzaka do przebywania w klatce, zwłaszcza na początkowych etapach treningu. Właśnie dlatego pomocne są gryzaki, smakołyki i zabawki wrzucone do klatki – dzięki nim psiak chętniej wejdzie do środka. Jeśli pies w klatce wyje, szczeka, dyszy, gryzie pręty i jest mocno zdenerwowany, powinniśmy cofnąć się do wcześniejszego etapu treningu i zwolnić jego tempo.