blog - Jak rozruszać leniwego psa? Sprawdź Nasze Sposoby! | zoopers.pl
Jak rozruszać leniwego psa? Sprawdź Nasze Sposoby!

Jak rozruszać leniwego psa? Sprawdź Nasze Sposoby!

2022-09-12 | Kategoria: Pies

Psy, które niewiele się ruszają, są bardziej narażone na otyłość i problemy ze stawami, a mało aktywny tryb życia dodatkowo negatywnie odbija się na samopoczuciu zwierzaka. Jeśli Twój pupil jest leniwy, warto go trochę rozruszać. Sprawdź jak to zrobić!

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna?

Podobnie jak w przypadku ludzi, również u zwierząt mało aktywny tryb życia źle wpływa na zdrowie. Leniwe psy w większym stopniu narażone są na nadwagę i otyłość, ich narządy szybciej przestają prawidłowo funkcjonować, a ponadto u nie przyzwyczajonego do ruchu zwierzaka znacznie łatwiej o kontuzję. Regularny wysiłek poprawia kondycję fizyczną i psychiczną, sprzyja zachowaniu prawidłowej masy ciała, wzmacnia mięśnie oraz serce i układ krwionośny. Warto przy tym wspomnieć, że wspólne spacery to świetny sposób, aby wzmacniać więź łączącą czworonoga z właścicielem i okazja do spożytkowania nadmiaru energii. Aktywność fizyczna niesie wiele korzyści, zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekuna, dlatego z całą pewnością nie można z niej rezygnować.

Jak rozruszać leniwego psa?

Przede wszystkim należy stopniowo przyzwyczajać czworonoga do aktywności fizycznej. Leniwy pies prawdopodobnie ma słabą kondycję, a jeśli dodatkowo boryka się z nadwagą, intensywny wysiłek może negatywnie odbić się na jego zdrowiu. Na początek lepiej więc wychodzić z pupilem na krótkie spacery, trwające np. ok. 15 minut. Tempo powinno być spokojne, aby zwierzak mógł się przyzwyczaić do ruchu – nie szarpiemy smyczą i nie zmuszamy go do szybkiego marszu. Jeśli po tygodniu zauważysz, że pies nie męczy się już tak szybko jak wcześniej, można wydłużyć przechadzkę o kilka minut. Wraz z upływem czasu zwierzak powinien wzmocnić kondycję na tyle, że nie będą męczyły go nawet godzinne spacery i większy wysiłek. Wówczas warto sięgnąć po zabawki dla psa, które urozmaicą wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu.

O czym powinien pamiętać właściciel leniwego psa?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia i samopoczucia Twojego pupila, jednak musisz pamiętać o ewentualnych ograniczeniach zwierzaka. Psy w podeszłym wieku, z chorobami serca, nadwagą czy innymi problemami zdrowotnymi nie powinny być zmuszane do dużego wysiłku. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące stanu zdrowia czworonoga, warto skonsultować się z weterynarzem. Leniwe psy, które niechętnie wychodzą na spacery, ale nie mają do aktywności fizycznej przeciwwskazań, możesz zachęcić do ruchu dbając o pozytywne skojarzenia. Przydatne mogą więc być ulubione zabawki pupila lub przysmaki treningowe podawane np. po przypięciu smyczy. Dzięki temu pies zacznie myśleć o spacerze jak o czymś przyjemnym i chętniej będzie wychodził na przechadzki.