Jaki gryzak dla psa wybrać? Naturalny czy gumowy? Sprawdź!
Ząbkowanie u szczeniaka może być uciążliwe dla właściciela. Pupil będzie testował Twoją cierpliwość w czasie zabawy, próbując za wszelką cenę chwycić Twoją dłoń zębami. Z czasem to delikatne podgryzanie może stać się bolesne. Jeśli nie zapewnisz mu odpowiednich akcesoriów, uszkodzeniu mogą ulec meble czy dywany.
Starsze psy z kolei używają gryzaków do zabawy, ale też w ramach higieny swojej jamy ustnej. Warto więc wykorzystać je dokładnie w tych samych celach!
Jaki gryzak dla szczeniaka i psa będzie najlepszym wyborem?
Zalety gryzaków naturalnych
Gdyby to Twój pies miał zdecydować, jaki gryzak będzie dla niego najodpowiedniejszy, prawdopodobnie zdecydowałby się na ten naturalny. Oferta jest tu bardzo szeroka: psy chętnie podgryzają suszone świńskie uszy, wędzone kości, suszoną szynkę czy wszelkie skrawki z prasowanej skóry wołowej. Dużą zachętą dla psów jest ich smak i zapach. Właściciel powinien wiedzieć, że świetnie usuwają one kamień nazębny. Jeśli decydujesz się na ten rodzaj gryzaków dla psów, pamiętaj, że zużywają się one dosyć szybko. Nie będą też dobrym wyborem, jeśli jesteś osobą wrażliwą na zapachy.
Gumowe gryzaki dla psów
Doskonałą alternatywą są gumowe gryzaki dla psa, które bez wątpienia spełnią swoją funkcję, a posiadają równie wiele zalet. Po pierwsze są bardziej ekonomiczne – wystarczają na znacznie dłuższy okres niż gryzaki naturalne. Szeroki wybór umożliwia znalezienie odpowiedniej zabawki dla Twojego pupila – łatwo dostosować je do wielkości szczeniaka czy dorosłego już psa. Taki gryzak może być również akcesorium, które chętnie wykorzystasz w zabawie, np. drocząc się z psem przy pomocy gumowej kości zawieszonej na sznurku.
Wiele gumowych gryzaków ma specjalne miejsce na przekąskę. Możemy ukryć w nim przysmaki treningowe, dzięki czemu psiak nie straci zainteresowania gryzakiem i nie będzie niszczył mebli. Jeśli zauważasz, że pies coraz rzadziej sięga po swój gryzak, spróbuj wykorzystać pastę mięsną do posmarowania zabawki lub zmień przysmak ukrywany w zabawce (możesz wykorzystać np. trochę mokrej karmy dla psa). W naszym sklepie znajdziesz też gryzaki aromatyzowane, np. o zapachu miętowym. Dodatkowe bodźce zapachowe zwiększą zainteresowanie Twojego pupila.
Gryzaki gumowe są równie skuteczne przy usuwaniu kamienia nazębnego, a dodatkowo są bardziej delikatne dla dziąseł. Będą więc lepszym wyborem dla milusińskich, którzy borykają się z chorobami jamy ustnej. Warto jednak dwa razy zastanowić się przed zakupem konkretnego gryzaka – te z wieloma wypustkami trudniej jest utrzymać w czystości, a dodatkowo wszelkie drobne elementy mogą zostać odgryzione i połknięte przez psiaka, co może skutkować problemami żołądkowymi. Najlepiej wybierać więc proste modele, a każdy gryzak dostosować do wielkości i wieku psa.