Jaki Kolor Zabawki dla Psa jest Najlepszy? | zoopers.pl
Jaki kolor zabawki dla psa jest najlepszy?

Jaki kolor zabawki dla psa jest najlepszy?

2023-12-12 | Kategoria: Pies

Kompletując wyprawkę dla czworonoga nie możemy zapominać o gadżetach zapewniających psiakowi rozrywkę. Obecnie właściciele zwierzaków mają do wyboru zabawki w różnych barwach i kształtach. Zastanawiasz się jaki kolor zabawki dla psa jest najlepszy? Podczas zakupów warto pamiętać, że nie wszystkie będą dla psiaka dobrze widoczne.

Jaki kolor zabawki dla psa?

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że psy widzą tylko różne odcienie szarości. Badania naukowe oraz analiza budowy oka tych zwierząt wskazują jednak, że nasi czworonożni przyjaciele widzą znacznie więcej barw, ale ciągle jest to zdecydowanie mniej kolorów, niż potrafią dostrzec ludzie. Taki stan rzeczy wynika z różnic w anatomii psiego i ludzkiego oka, a konkretnie z liczby i rodzajów receptorów światłoczułych. Dzielą się one na dwa rodzaje – czopki odpowiedzialne za widzenie kolorów przy dobrym oświetleniu oraz pręciki biorące udział w dostrzeganiu barw w półmroku. Ludzkie oko ma trzy rodzaje czopków, które wrażliwe są na kolory niebieski, czerwony i zielony. W oku psa znajdują się tylko dwa rodzaje czopków – wrażliwych na kolory żółte i niebieskie. Na tej podstawie można sądzić, że najprawdopodobniej czworonogi najlepiej widzą właśnie te barwy. Zielony i pomarańczowy mają dla nich odcienie żółtego, fiolet widzą jako niebieski, a z kolei czerwienie postrzegają jako kolor czarny. Jeśli zastanawiasz się jaki kolor zabawki dla psa wybrać, lepiej zrezygnować z czerwonego. Frisbee czy piłka o tej barwie może łatwo zgubić się w trawie, a ponieważ taki kolor dla psa zlewa się z otoczeniem, zwierzakowi trudno będzie ją odnaleźć. Z drugiej strony psie oko jest znacznie bardziej wyczulone na ruch i m.in. właśnie dlatego czworonóg podczas spaceru może nerwowo reagować np. na ruch uliczny i jest w stanie podczas spaceru znacznie szybciej od opiekuna zauważyć inne zwierzęta.

Najlepszy kolor zabawki dla psa

Zastanawiasz się jaki jest najlepszy kolor zabawki dla psa? To zależy, do czego konkretny gadżet będzie wykorzystywany. Wspomniane już akcesoria kupowane z myślą o zabawie na świeżym powietrzu oraz aportowaniu najlepiej wybrać w kolorach żółtym bądź niebieskim – będą one dla psiaka doskonale widoczne, co zapewni frajdę podczas aktywności w parku czy na łące. Jeśli szukasz gadżetów, które zajmą pupila w domu, możesz zdecydować się np. na akcesoria do żucia. Jaki gryzak wybrać? Możesz zdecydować się na naturalny, np. kości, albo z tworzywa sztucznego. W tym drugim przypadku kolor także ma znaczenie, ponieważ pupilowi łatwiej będzie odnaleźć żółtą czy niebieską zabawkę. 

Aby zapewnić czworonogowi rozrywkę, warto też postawić na zabawy angażujące jego umysł. Świetnie sprawdzą się więc np. maty węchowe. Zadanie pupila polega na tym, aby odnalazł ukryte w nich smaczki. W tym przypadku kolor maty będzie miał znaczenie drugorzędne, bo przecież zabawa polega tu na wykorzystaniu zmysłu węchu, a nie wzroku. Z powodzeniem można więc zdecydować się na barwę odpowiadającą gustowi właściciela i oczywiście zadbać o ulubione przysmaki treningowe pupila.