Kiedy szczeniak powinien mieć kontakt z innymi psami? Jak powinien przebiegać?
Prawidłowo przeprowadzona socjalizacja szczeniaka pomiędzy 4. a 12 – 16 tygodniem życia zwierzaka ma ogromny wpływ na jego dorosłe życie. Wszystko co pozna i pozytywnie skojarzy w tym okresie stanie się później naturalną częścią otaczającego świata. Jednocześnie wszystko, czego nie pozna, może budzić w przyszłości jego lęk i agresję. Właśnie dlatego warto wiedzieć kiedy szczeniak może mieć kontakt z innymi psami.
Socjalizacja a kwarantanna poszczepienna
Mogłoby się wydawać, że najlepszy czas na socjalizację szczeniaka to ten pomiędzy pierwszym a czwartym miesiącem życia psiaka. Warto jednak pamiętać, że ten czas pokrywa się z kwarantanną po szczepieniach malucha wykonywanych u zwierząt w wieku 8 – 12 tygodni. Odporność na groźne choroby po szczepieniach pojawia się dopiero po 3 – 5 tygodniach od iniekcji, stąd też lekarze weterynarii zalecają w tym czasie kwarantannę. Polega ona na unikaniu kontaktu z innymi psami oraz z ludźmi, a nawet pozostanie ze szczeniakiem w domu. Jak w takiej sytuacji przeprowadzić socjalizację? Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że na butach czy ubraniach również wnosimy do mieszkania różnego rodzaju bakterie i zarazki, które teoretycznie zagrażają psu. Wypuszczanie malucha do przydomowego ogrodu też nie jest do końca bezpieczne, ponieważ mogą go odwiedzić inne zwierzęta, np. koty, ptaki lub jeże. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że izolowanie szczeniaka może spowodować poważne szkody. Jeśli młode psy nie poznają w odpowiednim czasie innych czworonogów, a także charakterystycznych dla miasta dźwięków, prawdopodobnie później będą reagować lekiem lub agresją na „zwyczajne” bodźce, a więc np. na auta, obecność rowerzystów czy sygnał karetki. Pamiętajmy więc, że dobrze dobrana mokra lub sucha karma dla szczeniaków, zapewnienie opieki weterynaryjnej oraz poświęcanie psu uwagi i czasu nie wystarczy, aby go wychować na zdrowe, a jednocześnie spokojne i zrównoważone zwierzę. Socjalizacja jest równie ważna.
Socjalizacja w bezpiecznych warunkach
Istnieje wiele sposobów, aby młode psy mogły przejść socjalizację nawet w okresie kwarantanny po szczepieniu. Jednym z nich jest noszenie psiaka na spacer w wygodnej dla niego torbie, dzięki czemu pozna różne dźwięki, zapachy i inne bodźce bez bezpośredniego kontaktu z nimi. Wychodząc z pupilem należy też unikać trawników czy specjalnych wybiegów dla psów, gdzie maluch mógłby mieć kontakt z niebezpiecznymi dla niego bakteriami i zarazkami.
Świetnym pomysłem jest też psie przedszkole. Do takich miejsc przyjmowane są wyłącznie zwierzęta zdrowe, dlatego nasz pupil będzie mógł mieć kontakt z innymi czworonogami bez obaw, że zarazi się od nich groźną chorobą. Ważne jest, aby podczas takiego szkolenia ćwiczyć prawidłowe zachowania – kontakt z innymi psami nie powinno kojarzyć się maluchowi wyłącznie z szaloną zabawą, ponieważ później nie wszystkie napotkane na spacerze psy mogą mieć na nią ochotę. W ćwiczeniu pożądanego zachowania pomocne będą przysmaki treningowe.