Ochrona ogrodu przed kotem
Koty to ciekawskie zwierzęta, które lubią eksplorować teren i polować, a przydomowy ogród wydaje się być dla nich idealnym miejscem. Oczywiście mogą one również podgryzać rośliny, znaczyć teren moczem lub traktować grządki z warzywami lub kwiatami jak toaletę. Jak zabezpieczyć ogród przed kotem, aby nie zrobić zwierzakowi krzywdy?
Jak ochronić ogród przed kotem?
Wielu właścicieli zwierząt domowych pozwala swoim pupilom na eksplorowanie terenu wokół budynku mieszkalnego. Zdarza się jednak, że koty nie tylko odpoczywają na świeżym powietrzu, ale też rozgrzebują grządki albo niszczą rośliny podgryzając ich gałązki. Ochrona ogrodu przed kotem wymaga nieco wysiłku, ale z pewnością się on opłaci. Jeśli mruczek ma tendencje do podgryzania roślin, warto zabezpieczyć je specjalną siatką. Sprawdzi się ona również w przypadku pni drzew, na których zwierzak może próbować ostrzyć pazury. Ponieważ koty mają delikatne łapki, zniechęcać je mogą miejsca wysypane kamykami lub korą – te materiały wokół roślin ozdobnych również zmniejszają ryzyko, że pupil będzie podgryzał gałązki. Jeśli zwierzak lubi eksplorować ogród i zdarza mu się gryźć rośliny i zjadać ich fragmenty, najrozsądniej będzie pozbyć się krzewów i kwiatów toksycznych, aby zapewnić kotu bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że trawa dla kota to sposób na oczyszczenie przewodu pokarmowego, dlatego zwierzaki zjadają ją instynktownie. Oczywiście można też wypuszczać pupila na trawnik zapewniając mu nadzór. W takiej sytuacji niezbędne będą dobrze dopasowane szelki dla kota, do których zwierzaka przyzwyczaimy jeszcze przed pierwszym spacerem.
Co zrobić, żeby koty nie załatwiały się na trawniku?
Dla większości kotów nauka czystości nie stanowi większego problemu i szybko opanowują one umiejętność załatwiania się w kuwecie. Zwierzaki wychodzące jako toaletę mogą zaś potraktować trawnik lub świeżo przekopaną grządkę. Problemem bywa też znaczenie moczem terenu przez mruczki, dlatego tak ważna jest sterylizacja kota. Czy w tym przypadku ochrona ogrodu przed kotem jest możliwa? Przede wszystkim warto zorganizować pupilowi „polowe WC” w miejscu oddzielonym od strefy wypoczynkowej i z dala od warzyw. Może to być np. niewielka przestrzeń osłonięta roślinami ozdobnymi, w której znajdzie się piaskownica lub przekopana ziemia, służąca za kuwetę. Aby zachęcić mruczka do korzystania z toalety, w pobliżu warto posadzić rośliny lubiane przez te zwierzęta. W tej roli doskonale sprawdzi się np. kocimiętka.
Co zrobić, żeby koty w ogóle nie wchodziły do ogrodu?
Niektórzy wypuszczają swoje koty do ogrodu i zapewniają im bezpieczną przestrzeń, aby pupile mogły spędzić czas na świeżym powietrzu. W przypadku osób, które nie mają zwierząt, odwiedziny obcych czworonogów mogą być problemem. Również w tym przypadku ochrona ogrodu przed kotem jest możliwa. Przede wszystkim warto pozbyć się roślin przyciągających mruczki, jak np. kocimiętka czy mięta. Oprócz tego można zastosować specjalne spraye zniechęcające zwierzaki do przebywania w konkretnym miejscu – są one całkowicie bezpieczne dla kotów, ale mają nieprzyjemny dla nich zapach. Dobrym rozwiązaniem bywa też zainstalowanie spryskiwaczy z czujnikiem ruchu. Zwierzak, który nauczy się, że w naszym ogrodzie może spotkać go niespodziewany prysznic, najprawdopodobniej będzie go unikał.