Ochrona trawnika przed psem: jak zabezpieczyć? | zoopers.pl
Ochrona trawnika przed psem: jak zabezpieczyć ogród?

Ochrona trawnika przed psem: jak zabezpieczyć ogród?

2022-06-01 | Kategoria: Pies

Osoby posiadające ogród wokół domu i psy doskonale wiedzą, że zwierzęta te mogą niszczyć rośliny ozdobne oraz trawę. Problemem bywają zarówno mocz i odchody zwierzęcia, jak i wydeptywane przez nie ścieżki, a niekiedy również skłonność czworonoga do kopania dziur. Czy skuteczna ochrona trawnika przed psem jest możliwa?

Mocz psa a rośliny ozdobne i trawa

Do największych problemów związanych z przebywaniem psa w ogrodzie należy znaczenie przez niego terenu za pomocą moczu. Szczególnie silną tendencję do takiego zachowania mają niewykastrowane samce. Psy najchętniej obsikują krzewy iglaste, które w efekcie żółkną, a młodsze rośliny mogą nawet usychać. W przypadku suczek z kolei oddawanie moczu na trawę powoduje powstawanie na trawniku wypalonych żółtych śladów. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest polewanie wodą miejsca, w którym pies się załatwił.

Co zrobić, żeby psy nie załatwiały się na trawniku?

Spłukiwanie trawy za każdym razem, kiedy pupil odda na nią mocz, może być kłopotliwe, a poza tym pozostaje jeszcze problem odchodów. Co zrobić, żeby psy nie załatwiały się na trawniku? Warto nauczyć je, że nie powinny traktować przestrzeni wokół domu jako toalety. W tym celu konieczne jest wyprowadzanie czworonogów poza teren posesji, gdzie załatwią swoje potrzeby fizjologiczne. Oczywiście zawsze sprzątamy po swoim psie. Inne rozwiązanie to wydzielenie dla psów miejsca w ogrodzie, np. za pomocą ogrodzenia.

Jak zabezpieczyć ogród przed psem?

Niektóre psy nie tylko niszczą rośliny ozdobne lub architekturę ogrodową, ale też wykopują dołki w trawie. Co robić w takiej sytuacji? Altanę czy meble ogrodowe można np. spryskać preparatami sprawdzającymi się podczas nauki czystości psa, które będą odstraszać zwierzaka. Jeśli zaś pupil lubi kopać dołki, rozsądnie jest wydzielić mu przestrzeń, gdzie będzie mógł robić to bez ograniczeń. Taka strefa dla zwierząt może być oddzielona od reszty ogrodu za pomocą ogrodzenia. Warto też wykorzystać przysmaki treningowe jako nagrodę, kiedy zechcemy nauczyć psa kopać w przeznaczonym do tego miejscu na terenie posesji. Kolejny problem to ścieżka wydeptana wzdłuż ogrodzenia. W tym przypadku najrozsądniej będzie po prostu tę strefę pozostawić psu i oddzielić ją za pomocą roślin ozdobnych.

Zabezpiecz psa przed pasożytami

Wypuszczając psa do ogrodu musimy pamiętać nie tylko o zabezpieczeniu roślin czy trawnika, ale też o ochronie czworonoga przed pasożytami zewnętrznymi. Łagodne zimy sprawiły, że obecnie sezon na kleszcze trwa właściwie przez cały rok, a pajęczaki te można spotkać nawet w centrum miasta. Rozsądnym rozwiązaniem będzie więc obroża Foresto zwalczająca nie tylko kleszcze, ale i pchły przez okres 8 miesięcy. Działa ona na pasożyty jeszcze zanim ukąszą zwierzaka, dzięki czemu stanowi skuteczną ochronę przed przenoszonymi przez nie chorobami.