Pies tarza się w odchodach: dlaczego nasz pupil to robi?
Chyba każdy właściciel psa chociaż raz musiał zmierzyć się z problemem, jakim jest tarzanie się pupila w odchodach albo padlinie. Chociaż nam takie zachowanie wydaje się dziwne, a wybrane przez pupila „perfumy” obrzydliwe, czworonogowi sprawia ono prawdziwą przyjemność.
Dlaczego pies tarza się w kupie?
Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że to co nam wydaje się ładnym zapachem, dla psa może śmierdzieć. I na odwrót. Odchody, padlina czy zgniłe resztki trawy lub innych roślin bywają więc przez nasze czworonogi uznawane za najpiękniejszy aromat. Tarzanie się w tego typu nieczystościach nie jest też niczym nienormalnym. Przodkowie udomowionych psów maskowali w ten sposób własny zapach, co ułatwiało zbliżenie się do ofiary i zwiększało szanse na upolowanie zdobyczy. Z kolei wilki, które znalazły coś „pachnącego” tarzają się w znalezisku, aby później w stadzie pochwalić się swoim odkryciem i zaprosić pozostałe zwierzęta do wspólnej wyprawy po zdobycz. Takie zachowanie może ponadto wiązać się z chęcią pozostawienia własnego zapachu, a tym samym poinformowania innych psów, że ktoś już był w danym miejscu przed nimi. Jest też duże prawdopodobieństwo, że nasz pupil po prostu lubi tarzać się w odchodach oraz innych „pachnących” znaleziskach. Niektóre czworonogi w ten sposób próbują z kolei zwrócić na siebie uwagę człowieka – w końcu każdy właściciel zareaguje w sytuacji, gdy jego zadbany zwierzak sposobi się do tarzania w kupie lub padlinie.
Co zrobić, kiedy pies wytarza się w nieczystościach?
Jeśli nasz pupil podczas spaceru wytarza się w odchodach, nie pozostaje nic innego, jak go wykąpać. Pamiętajmy, że szampony do mycia psa powinny mieć neutralny zapach. W przeciwnym razie zwierzak może spróbować przy najbliższej okazji zamaskować woń kosmetyku wiadomym sposobem. Podczas usuwania nieczystości z sierści pupila dobrze jest mieć na sobie gumowe rękawiczki. Powinniśmy też pilnować odpowiedniej temperatury wody i oczywiście uważać, aby nie zalać oczu i uszu zwierzaka. Ponieważ niektóre zapachy ciężko usunąć podczas kąpieli, warto dwukrotnie umyć czworonoga szamponem, a po dokładnym spłukaniu sierści i jej osuszeniu sięgnąć po specjalne perfumy dla psa. Pozwoli to skuteczniej pozbyć się przykrej woni.