Spanie z psem w jednym łóżku. Czy to dobry pomysł? | zoopers.pl
Spanie z psem w jednym łóżku - czy jest to dobry pomysł?

Spanie z psem w jednym łóżku - czy jest to dobry pomysł?

2021-04-14 | Kategoria: Pies

Według popularnego stwierdzenia właściciele psów dzielą się na takich, którzy śpią z pupilami, oraz na tych, którzy się do tego nie przyznają. Jakie są wady i zalety spania z psem? I co robić, jeśli zechcemy odzwyczaić czworonoga od wskakiwania na łóżko?

Jakie zalety niesie spanie z psem?

Wbrew pozorom psy chętnie wskakujące na łóżko właściciela wcale nie próbują w ten sposób dominować, a takie zachowanie wynika po prostu z ich instynktu. W środowisku naturalnym dzikie psy wybierają na odpoczynek miejsca położone wysoko, dzięki czemu mogą obserwować otoczenie i szybko zareagować na ewentualne niebezpieczeństwo. Zazwyczaj też zwierzęta te żyjące na wolności śpią w grupie. Nasze łóżka – wygodne, ciepłe i stanowiące dobry punkt obserwacyjny – są więc dla psa idealnym miejscem do odpoczynku. Oczywiście wiele zależy od rasy czworonoga – te o grubej sierści chętniej wybiorą raczej chłodną podłogę. Warto przy tym wspomnieć, że spanie z pupilem niesie pewne korzyści. Niektórym osobom obecność zwierzaka daje poczucie bezpieczeństwa, a ponadto w ten sposób możemy budować z nim więź. Głaskanie psa działa relaksująco i pozwala uporać się ze stresem, a w zimowe noce będzie on dodatkowym źródłem ciepła.

Pies w łóżku – jakie są wady?

Chociaż spanie ze zwierzętami domowymi ma pewne zalety, należy wspomnieć również o jego wadach. Badanie naukowców z Mayo Clinic w USA wykazało, że spanie z psem w jednym łóżku pogarsza jakość snu właściciela. Tutaj wiele zależeć może od rozmiarów zwierzaka i jego charakteru – duży pies, który często się budzi i zmienia pozycję, z pewnością będzie częściej zakłócał sen właściciela, niż przedstawiciel niewielkiej rasy. Niektórzy nie wyobrażają sobie spania z czworonogiem ze względów higienicznych – psy przynoszą ze spaceru na łapach i sierści nie tylko brud, ale również wirusy, bakterie czy inne pasożyty, a ponadto gubią sierść i rozsiewają alergeny. Właśnie dlatego nie jest wskazane, aby z psami spały dzieci, kobiety w ciąży czy osoby z obniżoną odpornością. Oczywiście można dbać o higienę często szczotkując czworonoga, myjąc mu łapy po spacerze i regularnie odrobaczając pupila, trzeba jednak o tych zagrożeniach pamiętać. Problemem bywa też zapach psa, a wówczas przydadzą się specjalne środki, które pozwolą go zneutralizować.

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Jeśli nie chcemy spać z psem w jednym łóżku, najrozsądniej jest od małego przyzwyczajać pupila do własnego legowiska. A co jeśli pies przywykł do spania z właścicielem? Zmiana zachowania czworonoga nie jest niemożliwa, ale wymaga cierpliwości i odpowiedniego treningu. Przede wszystkim warto zadbać, aby legowisko kojarzyło się zwierzakowi pozytywnie. Nie powinniśmy więc odsyłać pupila na posłanie „za karę”, ale nagradzać go smakołykami za każdym razem, kiedy się na nim położy. Musimy też zawsze reagować, kiedy pies wskoczy na łóżko lub kanapę. Kluczowe znaczenie ma tu konsekwencja – jeśli pozwolimy spać psu na łóżku co jakiś czas, pupil będzie zdezorientowany i nie zrozumie czego od niego oczekujemy.