Sprzątanie po psie - co musisz wiedzieć? Przepisy i ułatwienia dla właścicieli!
Sprzątanie po własnym psie to przede wszystkim wyraz społecznej odpowiedzialności, chociażby wobec sąsiadów. Dla jednych osób jest to obowiązek zupełnie naturalny, inni nie zawsze stosują się do przyjętych zasad. Warto pamiętać o tym, że za zlekceważenie przepisów właścicielowi psa grozi mandat.
Sprzątanie po psie - dlaczego to tak ważne?
Gdyby przeprowadzić sondę uliczną, dlaczego należy zadbać o to, by zbierać odchody po własnym psie, zdecydowana większość respondentów wskazałaby kwestię estetyki. Ma ona oczywiście kluczowe znaczenie, ale również ważne są aspekty zdrowotne. Psie fekalia stanowią potencjalne źródło zakażenia, przede wszystkim dla małych dzieci. Kontakt brzdąca z odchodami stwarza realne zagrożenie transmisji toksokarozy i toksoplazmozy. Przez swoją lekkomyślność i lenistwo właściciel psa może narazić dziecko sąsiadów nawet na utratę wzroku! Nieuprzątnięta kupa jest też niebezpieczna dla innych zwierząt – w odchodach niekiedy znajdują się pasożyty, które mogą zakazić inne czworonogi.
Mandat za niesprzątanie po psie – podstawa prawna
Społeczny obowiązek sprzątania po własnym czworonogu został uregulowany prawnie już 25 lat temu. Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel wyprowadzający swoje zwierzę na spacer jest zobowiązany do ochrony przed zanieczyszczeniami terenów przeznaczonych do użytku wspólnego. Za nieprzestrzeganie przepisu grozi mandat w wysokości do 500 zł. Warto mieć jednak świadomość, że z obowiązku tego zwolnieni są opiekunowie psów będących w służbie policji oraz osoby z niepełnosprawnościami. Jednak to nie mandat powinien być motywacją do sprzątania po własnym pupilu, a poczucie społecznej odpowiedzialności i troska o dobro wspólne. Nikt z nas przecież nie chce chodzić po trawnikach, a zwłaszcza chodnikach, uważając na każdym kroku, by nie wdepnąć w psie odchody…
Sprzątanie po psie – akcesoria
Żeby uniknąć mandatu za niesprzątanie po psie, warto kupić akcesoria, które zdecydowanie ułatwią wypełnianie tego niezbyt przyjemnego obowiązku. Na każdy spacer trzeba zabrać ze sobą worki na psie kupy – wybierajmy te specjalistyczne, biodegradowalne. Pomocny będzie też chwytak do sprzątania odchodów, który pozwoli wygodnie zebrać nieczystości. Trzeba też zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowaną obrożę i smycz – pies powinien zawsze załatwiać swoje potrzeby w zasięgu naszego wzroku, by łatwo było po nim posprzątać. W ten sposób ograniczymy też czworonogowi wstęp na place zabaw czy boiska, gdzie często bawią się dzieci.
Choć w wielu miejscach możemy napotkać zabawne tabliczki przypominające o obowiązku sprzątania po własnym pupilu, wciąż obserwujemy sytuacje, w których właściciele lekceważą zasady. Warto przypomnieć im o przepisach prawnych i zwrócić uwagę, że narażają dzieci na niebezpieczne choroby. Być może ten argument przemówi do ich wrażliwości.