Co odstrasza kleszcze u psa? | zoopers.pl
Co odstrasza kleszcze u Twojego psa? Sprawdź!

Co odstrasza kleszcze u Twojego psa? Sprawdź!

2022-03-21 | Kategoria: Pies

Kleszcze przy łagodnych zimach są aktywne właściwie przez cały rok, a ponadto można je spotkać nie tylko w lasach i na łąkach, ale również w miejskich parkach i na skwerach. Aby uchronić zwierzęta przed groźnymi chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki, warto stosować specjalne preparaty zmniejszające ryzyko ich ataku. Co skutecznie odstrasza kleszcze? 

Co odstrasza kleszcze – gotowe preparaty

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed kleszczami warto wiedzieć, w jaki sposób znajdują one swoje ofiary. Pajęczaki te lokalizują żywiciela za pomocą zmysłu węchu. Dzięki narządom Hellera potrafią wyczuwać nie tylko obecność określonych substancji, ale też zmiany temperatury czy wilgotności. Środki do ochrony przed tymi pasożytami zawierają substancje, które nie tylko odstraszają kleszcze ale też zabijają osobniki wczepione w skórę czworonoga. Takie działanie ma np. obroża Foresto przeciwkleszczowa. Oprócz tego właściciele psów mogą wybrać tabletki, krople do aplikowania na skórę zwierzęcia lub specjalne spreje, co pozwala znaleźć najwygodniejszy środek ochrony przed pasożytami. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie na obroży niewielkiego urządzenia emitującego ultradźwięki, które nie szkodzą czworonogowi, ale negatywnie wpływają na funkcjonowanie zmysłów kleszy. Dzięki temu pasożytowi trudniej jest zlokalizować potencjalną ofiarę.

Jaki zapach odstrasza kleszcze?

Chociaż gotowe preparaty przeciwkleszczowe są skuteczne, mogą u szczególnie wrażliwych psów powodować alergie. Niektóre z nich nie powinny zaś być stosowane u szczeniąt oraz u suk ciężarnych i karmiących. W takiej sytuacji warto sięgnąć po naturalne, bezpieczne dla pupila środki i dowiedzieć się jaki zapach odstrasza kleszcze. Można wypróbować naturalne olejki eteryczne: lawendowy, geraniowy, cytrusowy, eukaliptusowy, goździkowy czy z drzewa herbacianego. W ochronie przeciw pasożytom pomocne będą również takie zioła, jak szałwia, tymianek, rozmaryn czy mięta pieprzowa.

O czym pamiętać? 

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie psa i uchronić go przed groźnym chorobami odkleszczowymi, wybierz odpowiedni preparat zapobiegający atakowi pasożytów. Regularnie sprawdzaj też sierść pupila, aby wykryć ewentualnego pasażera na gapę. Jeśli znajdziesz wbitego w skórę zwierzaka kleszcza, usuń go jak najszybciej starając się wyjąć pasożyta w całości. Zadanie to ułatwiają kleszczołapki dostępne w sklepach zoologicznych. Obserwuj też czworonoga, a w razie wystąpienia u niego niepokojących objawów, jak np. blade dziąsła, apatia czy gorączka, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Mogą one oznaczać, że pies zachorował na babeszjozę, a wówczas konieczne jest jak najszybsze podanie odpowiednich leków.