Jak Dbać o Sierść Kota, aby była Zdrowa i Zachwycała? | zoopers.pl
Jak dbać o sierść kota, aby była lśniąca i zdrowa?

Jak dbać o sierść kota, aby była lśniąca i zdrowa?

2022-03-09 | Kategoria: Kot

Koty to zwierzęta, które wiele czasu poświęcają na czyszczenie swojego futerka. Chociaż doskonale radzą sobie same z doprowadzeniem sierści do porządku, warto im trochę pomóc. Na wygląd okrywy włosowej kotów wpływa kilka czynników, jak m.in. dieta, stan zdrowia, stres i oczywiście stosowanie różnego rodzaju preparatów do pielęgnacji. Co robić, aby futro naszego pupila prezentowało się nienagannie?

Od czego zależy stan sierści kota?

Na wygląd kociego futerka wpływa kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest odpowiednie żywienie zwierzaka. Właśnie dlatego istotne jest, aby wybierać pełnoporcjowe karmy dla pupila o dobrym składzie. Dzięki temu zyskamy pewność, że wraz z pożywieniem dostarczamy czworonogowi wszystkich składników odżywczych. Jeśli zaś kot ma problemy z sierścią, warto zrobić badania i sprawdzić czy nie trzeba jego codziennego menu uzupełnić o suplementy. Oczywiście dieta to nie jedyny czynnik, jaki ma wpływ na wygląd futerka kota. Pogorszenie stanu sierści może być też objawem choroby, wynikiem stresujących zwierzaka sytuacji lub obecności pasożytów. 

Jak dbać o sierść kota?

Chociaż mruczący pupil prawdopodobnie sam doskonale radzi sobie z dbaniem o futerko, warto mu nieco pomóc sięgając po specjalne preparaty i akcesoria do pielęgnacji sierści kota. Podstawa to regularne szczotkowanie pupila. W przypadku ras krótkowłosych można taki zabieg wykonywać raz w tygodniu. Wygodnym rozwiązaniem w tym przypadku będzie np. rękawica do wyczesywania sierści. Długowłose koty należy czesać nawet codziennie pamiętając przy tym, aby najpierw obejrzeć dokładnie sierść i rozczesać ewentualne kołtuny za pomocą grzebienia. Szczotka pozwoli zaś usunąć martwe włosy, wygładzić sierść i nadać jej puszystości. Dlaczego szczotkowanie jest tak ważne? Koty bardzo często liżą swoje futerko, a przy okazji połykają mnóstwo włosów, które następnie zwracają lub wydalają. Jeśli włosów jest dużo, mogą one zalegać w jelitach powodując takie dolegliwości, jak wymioty, biegunka, zaparcia czy utrata masy ciała. Wiele osób, które szukają informacji jak dbać o sierść kota, zastanawia się czy trzeba te zwierzęta kąpać. Chociaż mruczki doskonale radzą sobie z higieną samodzielnie, w niektórych przypadkach kąpiel może okazać się koniecznością. Należą do nich sytuacje, kiedy sierść zwierzaka jest mocno zabrudzona, cierpi on z powodu chorób dermatologicznych lub np. ma problemy z higieną z powodu złego stanu zdrowia. Oczywiście do mycia kociego futra należy używać tylko specjalnego szamponu dla zwierząt.

Witaminy dla kota na sierść – co pomaga dbać o futro zwierzaka?

Na stan kociego futra duży wpływ mają witaminy z grupy B, jak np. biotyna (witamina B7) odpowiadająca m.in. za regenerację sierści czy kwas pantotenowy (witamina B5) wpływający na stan skóry, wzrost włosów i ich pigmentację. Oprócz witamin z grupy B, wraz z jedzeniem należy dostarczyć zwierzakowi także witaminy A, E, K oraz D. W pełnoporcjowych karmach są one obecne, jednak jeśli samodzielnie przygotowujemy kotu posiłki, konieczna może okazać się ich suplementacja.