Jak pomóc kotu w upalne dni? 10 porad | zoopers.pl
Jak pomóc kotu w upalne dni? 10 sprawdzonych porad

Jak pomóc kotu w upalne dni? 10 sprawdzonych porad

2022-07-04 | Kategoria: Kot

Wysokie temperatury nie tylko ludziom dają się we znaki. Zwierzęta również z tego powodu odczuwają dyskomfort i grozi im udar w wyniku przegrzania. Jak pomóc kotu w upały, aby do niego nie dopuścić? 

  • Woda z lodem do picia 

Do miseczki z wodą dla pupila warto wrzucić 2-3 kostki lodu. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, kiedy zamierzamy wyjść z domu na kilka godzin.

  • Schłodzone posłanie

Zastanawiasz się jak pomóc kotu w upalne dni? Dobrym sposobem na schłodzenie zwierzaka jest włożenie do jego posłania plastikowej butelki z zamrożoną wodą. Świetnie też przy wysokich temperaturach sprawdzą się maty chłodzące.

  • Jak schłodzić kota w upały?

Jednym z kocich sposobów na schłodzenie ciała jest wylizywanie futerka. Aby pomóc zwierzakowi w upalne dni można więc jego sierść przecierać zwilżonym ręcznikiem, który zadziała tak samo jak koci język.

  • Zabawy wieczorami

Nadmierny wysiłek przy wysokich temperaturach zwiększa ryzyko wystąpienia udaru. Zabawy z pupilem najlepiej jest więc zaplanować na wieczór, kiedy upał łagodnieje.

  • Obniżanie temperatury w domu

Podczas upałów warto stosować kilka zasad, dzięki którym można obniżyć nieco temperaturę w domu. Przede wszystkim rozsądnie jest wczesnym rankiem zamknąć i zasłonić okna, aby wnętrze budynku się nie nagrzewało. Oczywiście najskuteczniej zadziała klimatyzacja, a jeśli jej nie mamy – sprawdzi się też wiatrak.

  • Miseczki z wodą w różnych miejscach

Aby mieć pewność, że kot może w każdej chwili zaspokoić pragnienie, warto miski na wodę rozstawić w różnych miejscach w domu. Jeśli nasz pupil jest zwierzakiem wychodzącym, miseczki z wodą można ustawić także na zewnątrz, np. na tarasie.

  • Jak pomóc kotu w upały: strzyżenie

Mogłoby się wydawać, że skrócenie sierści kota sprawi, że łatwiej będzie mu przetrwać wysokie temperatury. Warto jednak wiedzieć, że u kotów długowłosych sierść pełni funkcję termoregulacyjną, a samo strzyżenie bywa dla zwierzęcia ogromnym stresem. Jak pomóc kotu w upalne dni? Przede wszystkim trzeba regularnie wyczesywać futro – dzięki temu pozbędziemy się podszerstka, a kotu będzie chłodniej.

  • Jedzenie na upały

W upalne dni pozostawione w miseczce jedzenie dla kota może się szybko zepsuć. Jeśli podstawę jego diety stanowi karma mokra, należy nakładać porcje, które pupil zje w całości od razu. Dokarmiasz bezdomne koty? Zostawiaj im suchą karmę, aby ograniczyć ryzyko zepsucia się pożywienia.

  • Koty wychodzące – wypuszczać czy nie?

Jeśli Twój pupil jest kotem wychodzącym, nie wyrzucaj go z domu przy wysokich temperaturach na zewnątrz. Zdecydowanie bezpieczniejsze dla niego będzie przeczekanie najsilniejszych upałów w chłodnym wnętrzu i z dostępem do wody.

  • Nie zostawiamy kota w aucie!

Wybierasz się w podróż z kotem lub musisz zawieźć go do weterynarza? Nigdy nie zostawiaj zwierzaka w samochodzie podczas upałów! Wnętrze auta bardzo szybko się nagrzewa, a poza tym nigdy nie wiadomo co może zatrzymać Cię w sklepie nawet przy bardzo szybkich zakupach czy w urzędzie podczas załatwiania różnych spraw.