Jakie warzywa może jeść pies? Których unikać? | zoopers.pl
Jakie warzywa może jeść pies? Których powinien unikać?

Jakie warzywa może jeść pies? Których powinien unikać?

2021-11-24 | Kategoria: Pies

Dobrze dobrana karma dla psa dostarczy zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wielu właścicieli czworonogów karmiących ich samemu zastanawia się jednak czy pupilowi można podać jako dodatek do mięsa lub przekąskę marchewkę, ziemniaki czy selera. Jakie warzywa dla psa są bezpieczne i zdrowe, a jakich nie wolno mu podawać?

Czy warzywa są niezbędne w pokarmie dla psa?

Wybierając karmę dla psa powinniśmy kierować się przede wszystkim jej jakością i składem. Zwierzę to jest względnie mięsożerne, a więc jego organizm przystosował się do trawienia pokarmów roślinnych. Oznacza to, że warzywa mogą być urozmaiceniem diety pupila i źródłem witamin oraz cennych składników odżywczych. Właśnie dlatego producenci pożywienia dla zwierząt domowych mają w swojej ofercie m.in. żywność zawierającą warzywa, jak np. karma z dodatkiem ziemniaków Brit Care Grain-Free Bezzbożowa Salmon & Potato Łosoś Adult

Warzywa można traktować również jako przekąskę pomiędzy posiłkami. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie są dla psa bezpieczne. Niektóre pupil może zjadać, ale dopiero po ugotowaniu. Bez obaw możemy podać czworonogowi np. marchewkę, pietruszkę, selera naciowego, dynię, ogórki, cukinię oraz brokuły. Chrupanie tych warzyw na surowo dostarczy psiakowi rozrywki, a ponadto pomoże usuwać osad nazębny. Po ugotowaniu będą jednak łatwiej strawne, dlatego w przypadku szczeniąt zaleca się najpierw tego typu produkty poddać obróbce termicznej. Jeśli zaś mamy obawy czy surowa marchewka dla psa nie jest dla niego szkodliwa, można zdecydować się na gotowe przekąski, jak np. przysmaki z łososiem i marchewką Woolf Salmon With Carrot Strips Łosoś Marchewka.

O czym pamiętać podając warzywa psu?

Surowa marchewka czy cukinia dla psa jest dla zwierzaka całkowicie bezpieczna, trzeba jednak pamiętać, że niektóre warzywa można zaserwować czworonogowi dopiero po ugotowaniu. Do tej grupy należą np. warzywa strączkowe oraz bataty. Chociaż poddana obróbce termicznej fasola dla psa nie jest trująca, lepiej ograniczyć jej ilość w menu pupila. Dotyczy to również grochu oraz bobu, bo przez niektóre zwierzęta są one źle tolerowane. Z podobnych powodów niezbyt dobrym wyborem może okazać się kalafior dla psa, jako uzupełnienie codziennego menu. 

Jakie warzywa są niebezpieczne dla psa?

Psu nie wolno podawać takich warzyw, jak czosnek, cebula, por i szczypiorek. Są one dla tego zwierzęcia toksyczne, a spożycie ich przez czworonoga może nawet spowodować jego śmierć. Pupilowi nie można serwować ponadto pomidorów, zwłaszcza tych niedojrzałych, ze względu na zawartość trującej dla niego solaniny. Nie zalecane są również szpinak, szczaw i rabarbar, bo znajdują się w nich szczawiooctany mogące prowadzić do poważnych chorób układu moczowego. Z kolei seler dla psa jest bezpieczny, jednak ma na niego działanie moczopędne. A czy pies trawi ziemniaki? Tak, chociaż nie zaleca się podawania zwierzęciu dużych ilości tego warzywa. Pamiętajmy też, że podstawę jego żywienia powinna stanowić pełnowartościowa karma.