Laser do Zabawy z Kotem: Czy to Dobry Pomysł? | zoopers.pl
Laser do Zabawy z Kotem: Czy to Dobry Pomysł?

Laser do Zabawy z Kotem: Czy to Dobry Pomysł?

2022-12-07 | Kategoria: Kot

Zabawa to dla kota sposób nie tylko na nudę, ale również na zaspokojenie naturalnej potrzeby polowania. Organizowanie pościgu za zabawką i poświęcanie czasu mruczącemu pupilowi jest więc ważnym zadaniem jego opiekuna i elementem dbania o dobre samopoczucie zwierzaka. Czy laser – zabawka dla kota to dobre rozwiązanie?

Laser do zabawy z kotem – tak czy nie?

Niektórzy właściciele kotów nie widzą nic złego w wykorzystaniu do zabawy z pupilem lasera, inni uważają tego typu zabawki za całkowicie szkodliwe, a jeszcze inni sięgają po nie stosując się do pewnych zasad. Dlaczego laser do zabawy z kotem ma wielu przeciwników? Warto wiedzieć, że te zwierzęta podczas zabawy (i prawdziwego polowania w przypadku kotów żyjących na wolności) postępują według ustalonego wzorca nazywanego również łańcuchem łowieckim. Składa się na niego namierzenie ofiary, obserwacja, ustalenie jej toru, gonitwa, atak i złapanie zakończone przytrzymaniem zdobyczy, zabiciem jej lub czasem zabawą. Ważne jest, aby każdy z elementów tego łańcucha został zrealizowany, w przeciwnym razie zwierzę będzie odczuwało frustrację. Laser zabawka dla kota co prawda przyciągnie uwagę urodzonego łowcy, jednak ponieważ światła nie można złapać, polowanie siłą rzeczy musi zakończyć się fiaskiem. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem jest przekierowanie za pomocą lasera uwagi kota na inną zabawkę, np. piłeczkę czy myszkę, bądź na przysmaki. Dzięki temu pupil będzie mógł złowić namacalną ofiarę i tym samym odczuje satysfakcję. Ten sposób jednak nie zawsze się sprawdza, bo niektóre zwierzęta są tak skupione na świetle lasera, że trudno jest skierować ich uwagę na inne obiekty. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej będzie całkowicie zrezygnować z lasera i korzystać podczas zabawy z piłeczek, wędek lub samodzielnie zrobionych zabawek.

Co zamiast lasera do zabawy z kotem?

Nie ma znaczenia czy wybierasz zielony czy czerwony laser dla kota – zwierzę i tak nie rozróżnia kolorów, a interesuje je wyłącznie ruch. Nawet jeśli sięgasz po tę zabawkę sporadycznie i dbasz o realizację wspomnianego łańcucha łowieckiego, musisz pamiętać o ostrożności. Nigdy nie należy kierować wiązki światła bezpośrednio w oczy zwierzęcia, w kierunku jego pyszczka, a nawet w stronę luster czy innych przedmiotów mogących odbijać światło. Warto też pamiętać, że koty podczas polowania najwięcej czasu spędzają zaczajając się i obserwując ofiarę – sam atak i gonitwa trwają znacznie krócej. Zbyt długie uganianie się za światełkiem lasera może sprawić, że zwierzak będzie mocno zmęczony, co w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do duszności. Zdecydowanie bezpieczniejsze są więc takie zabawki dla kota, jak wspomniane już wędki czy piłeczki, które pupil będzie mógł rzeczywiście schwytać. Czy musisz całkowicie rezygnować z lasera? Niezupełnie, jednak ważne jest, by korzystać z niego rozsądnie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i traktować ten gadżet raczej jak uzupełnienie innych akcesoriów, np. do zaktywizowania zwierzaka i przekierowania jego uwagi na inne obiekty.