Marcowanie Kotów: Co Oznacza? | zoopers.pl
Marcowanie Kotów: Co Oznacza? Jak Długo Trwa?

Marcowanie Kotów: Co Oznacza? Jak Długo Trwa?

2023-03-23 | Kategoria: Kot

Okres godowy kotów określany jest bardzo często jako marcowanie. Wszystko dlatego, że to najczęściej właśnie w marcu zwierzaki te zaczynają szukać partnerów, aby spłodzić potomstwo. Nawet osoby, które nie mają w domu mruczącego pupila, mogą zauważyć kiedy następuje ten czas, a to głównie ze względu na charakterystyczne nawoływania kotek w rui. Jak przetrwać marcowanie kotów i o czym musisz pamiętać, jako opiekun czworonoga?

Marcowanie Kotów

Na zachowanie dziko żyjących zwierząt duży wpływ mają pory roku i pogoda. Wiosną robi się cieplej, przyroda budzi się do życia, a bezdomne czworonogi mają większą szansę na zdobycie pożywienia. Właśnie dlatego ta pora roku sprzyja łączeniu się w pary i dla wielu gatunków jest czasem płodzenia potomstwa. Podobnie zachowują się koty. Marcowanie jest więc umowną nazwą określająca okres godowy u tych zwierząt. Kotki w rui zachowują się w charakterystyczny sposób – ocierają się o meble i opiekunów, domagają pieszczot i uwagi oraz wokalizują, aby przywołać partnera. Niektóre samice mogą też strzykać moczem – w ten sposób pozostawiają swój zapach, co również ma na celu zwabienie samca. A na czym polega marcowanie u kocura? To przede wszystkim poszukiwanie partnerki. Potrafi on przebyć nawet kilka kilometrów, aby znaleźć odpowiednią samicę. Oprócz tego może walczyć z innymi samcami i znaczy teren moczem, aby pokazać innym zwierzętom, że dany rewir należy do niego. 

Kiedy Koty Mają Gody?

Marzec to tylko umowna pora kociego okresu godowego. Zależnie od pogody może on przesunąć się na luty lub na kwiecień – to naturalne zjawisko wynikające z instynktownych zachowań. Wiosna, sprzyjająca aura i możliwość zdobycia odpowiedniej ilości pożywienia to znak, że bezpiecznie jest mieć potomstwo, aby je odchować. Warto przy tym zaznaczyć, że odnosi się to głównie do żyjących wolno zwierząt. Koty mające swoje domy, które nie zostały poddane sterylizacji, mogą marcować się również w innych porach roku. W ich przypadku schronienie i pożywienie zapewnia opiekun, dlatego pora roku nie ma tak dużego znaczenia. A więc kiedy koty się marcują? Najczęściej wiosną, ale wszystko zależy od tego, czy zwierzaki żyją na wolności, czy w domu ze swoimi opiekunami.

Ile Trwa Marcowanie Kotów?

Okres rui u kotek żyjących na wolności lub wychodzących oraz niewychodzących, które mają kontakt z niewykastrowanym kocurem, trwa kilka dni, do tygodnia, i pojawia się średnio dwa razy w roku. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ruja może przedłużać się do nawet 2-3 tygodni i pojawiać się kilka razy w roku. To dla opiekunów kota niemałe obciążenie, ze względu na to, z czym wiąże się marcowanie. Miauczenie, domaganie się uwagi, brak apetytu, a nawet znaczenie terenu moczem w przypadku kotek to spory problem. A jak wygląda marcowanie kocura i ile trwa? Znaczenie terenu moczem, długie wycieczki w poszukiwaniu partnerki oraz walki z innymi samcami to charakterystyczne zachowanie tych zwierzaków w okresie godowym. Nawet jeśli znajdą panterkę i ją pokryją, to w okolicy może znaleźć się inna kotka w rui. Zdarza się więc, że od wiosny do jesieni kocur jest rzadkim gościem w domu, przy czym walki z innymi samcami i długie wycieczki to dla niego spore zagrożenie. Jedynym sposobem, aby rozwiązać ten problem, jest sterylizacja kota. Można wówczas zastosować podawane cyklicznie preparaty, jednak jeśli nie jesteśmy hodowcami rasowych zwierzaków i nie planujemy ich rozmnażać, najrozsądniej będzie zdecydować się na kastrację, czyli wycięcie jajników u kotek lub jąder u kocurów. Warto pamiętać, że dzięki temu zakończy się nie tylko marcowe miauczenie kotów, ale również problem ze znaczeniem terenu moczem czy ryzyko, że kocur wpadnie pod samochód, lub zostanie poturbowany przez inne samce.

Kiedy Kończy się Marcowanie?

Mogłoby się wydawać, że okres godowy kotów kończy się, kiedy kotka zostanie zapłodniona. Zdarza się jednak, że miot umiera, a wówczas jest ona gotowa na kolejne zapłodnienie lub po odchowaniu kociąt ponownie wchodzi w okres rui. Oznacza to, że może urodzić dwa, a niekiedy nawet trzy mioty w ciągu roku. I chociaż kocięta są urocze, znalezienie dla nich domów często okazuje się sporym wyzwaniem. Uciążliwym problemem jest też zapach kociego moczu. Jeśli już zdarzy się, że zwierzak oznaczył rewir w naszym domu, warto sięgnąć po neutralizatory zapachu. Bywa też tak, że osoby, które nie mają kotów, również borykają się z nieprzyjemną i charakterystyczną wonią, bo np. ich ogródek lub taras odwiedzają zwierzęta sąsiadów lub bezdomne czworonogi. W takiej sytuacji rozwiązaniem będą różnego rodzaju preparaty do nauki czystości, które odstraszają koty.  

Marcowanie Kotów po Kastracji

Marcowanie kotów po kastracji jest niemożliwe, ponieważ po takim zabiegu nie odczuwają one popędu płciowego, a tym samym nie dążą do szukania partnera lub partnerki. Zdarza się jednak, że przez krótki czas po dokonaniu kastracji w organizmie obecne są hormony płciowe, zwłaszcza jeśli czworonóg osiągnął już dojrzałość płciową. Kocur może więc np. znaczyć w pierwszym okresie po zabiegu teren, dlatego warto znać najlepsze sposoby na usunięcie zapachu moczu kota. Najczęściej jednak po kastracji mruczące czworonogi stają się łagodniejsze, i niekoniecznie bardziej leniwe!