Wysuszony kleszcz u psa: jak reagować? | zoopers.pl
Wysuszony kleszcz u psa: jak odpowiednio zareagować?

Wysuszony kleszcz u psa: jak odpowiednio zareagować?

2022-04-12 | Kategoria: Pies

Kleszcze przenoszą groźne dla zdrowia, a nawet życia psów choroby, dlatego warto w odpowiedni sposób zabezpieczać pupila przed tymi pasożytami. Jest to ważne, bo przez łagodne zimy są one aktywne niemal przez cały rok. A co zrobić, kiedy na skórze czworonoga znajdziemy wysuszonego kleszcza?

Dlaczego trzeba chronić psy przed kleszczami?

Mogłoby się wydawać, że kleszcze żerują od wiosny do jesieni i można je spotkać przede wszystkim w lasach, na łąkach czy innych terenach poza miastem. Niestety, obecnie na ich atak jesteśmy narażeni również w parkach czy na skwerach miejskich, a ze względu na dość ciepłe zimy kleszcza można złapać właściwie niezależnie od pory roku. Jest to niebezpieczne ze względu na przenoszone przez te pajęczaki choroby. Mogą one zarazić psa podczas żerowania m.in. babeszjozą, anaplazmozą, bartonelozą, boreliozą czy odkleszczowym zapaleniem mózgu. Do najbardziej groźnych należy pierwsza z wymienionych – powoduje ona rozpad czerwonych krwinek, a w konsekwencji silną anemię. Babeszjoza objawia się osłabieniem, bladymi dziąsłami, a także brakiem apetytu. Jeśli więc zauważymy któryś z tych symptomów u czworonoga, należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza – im wcześniej pupil otrzyma leki, tym większa szansa, że przeżyje.

Wysuszony kleszcz u psa – jak go usunąć?

Po powrocie ze spaceru zawsze należy przejrzeć sierść zwierzaka i sprawdzić, czy podczas przechadzki nie zaatakował go kleszcz. Pajęczaki te najchętniej wybierają miejsca, gdzie skóra jest cienka, dlatego najczęściej wbijają się w okolicy oczu i uszu, na szyi pod obrożą, w zagłębieniu przednich łap, pomiędzy tylnymi łapami, przy ogonie oraz pomiędzy palcami. Wysuszone kleszcze, podobnie jak te jeszcze żywe, należy usunąć jak najszybciej i w całości. Najlepiej jest do tego celu użyć specjalnych haczyków lub pętelek do kupienia w sklepach zoologicznych. Wyciągając kleszcza staramy się to zrobić spokojnie, ale też sprawnie uważając przy tym, by nie zgnieść pasożyta. Pamiętajmy też, że po takiej operacji powinniśmy obserwować psa, a w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów – zabrać zwierzaka do weterynarza.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Planując spacery z psem powinniśmy zaopatrzyć się nie tylko w smycze i szelki dla zapewnienia zwierzakowi bezpieczeństwa, ale też w środki, które uchronią go przed pasożytami. Obecnie do wyboru mamy różne preparaty przeciw kleszczom, co pozwala wybrać najwygodniejsze dla nas rozwiązanie. Doraźnie można przed spacerem spryskiwać psa aerozolem odstraszającym kleszcze bądź zastosować działające nawet przez kilka miesięcy tabletki lub krople do aplikacji na karku, wygodnym rozwiązaniem jest też obroża Foresto przeciwkleszczowa. Nowoczesne preparaty działają również na te pasożyty, które zdążyły już wbić się w skórę zwierzaka – stąd wysuszony kleszcz u psa nie powinien dziwić w przypadku zastosowania środków ochrony przeciw tym pajęczakom.