Czy Pies Może Jeść Śliwki? | zoopers.pl
Czy pies może jeść śliwki?

Czy pies może jeść śliwki?

2024-01-25 | Kategoria: Pies

Śliwki doskonale sprawdzą się jako przekąska, ale też jako dodatek do ciast i innych deserów czy składnik przetworów. Jeśli lubisz częstować swojego czworonoga różnymi smakołykami ze swojego talerza, z pewnością zastanawiasz się czy śliwki dla psa to bezpieczna przekąska. Sprawdź, czy możesz zaserwować te pyszne owoce swojemu pupilowi.

Czy psy mogą jeść śliwki?

Śliwki to bogate źródło błonnika pokarmowego. Zawierają one ponadto witaminy A, E, C i witaminy z grupy B oraz wapń, żelazo i potas. Owoce te składają się głównie z wody i niewielkiej ilości węglowodanów, a przy tym są mało kaloryczne, bo w 100 g znajduje się nieco ponad 40 kcal. Nie można też zapominać, że śliwki są po prostu smaczne, a ze względu na wiele gatunków tej rośliny, każdy powinien znaleźć odmianę idealną dla siebie. A czy śliwki dla psa jako smakołyk to dobry pomysł? Jeśli lubisz te owoce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poczęstować czworonoga ich niewielką ilością. Ze względu na sporą zawartość cukru i błonnika pokarmowego nie powinny to być jednak duże porcje. Sporadycznie zaserwowana śliwka dla psa może być dobrą przekąską dla pupila, ale oczywiście wiele zależy od stanu zdrowia czworonoga. W przypadku zwierzaków mających problemy trawienne, które wymagają stosowania specjalnej diety, lepiej z takich smaczków zrezygnować. Trzeba też obserwować pupila i sprawdzić, jak jego organizm reaguje na te owoce. Śliwki dla psa muszą być umyte i pozbawione pestek, które zawierają cyjanowodór – bardzo szkodliwą substancję powodującą silne zatrucie nawet w niewielkich ilościach. Owoc warto też pokroić na mniejsze cząstki, aby zapobiec zadławieniu. Sprawdź też, czy pies może jeść… czereśnie.

Czy szczeniak może jeść śliwki?

Wiemy już czy pies może jeść śliwki, a co z maluchami? Szczenięta mają delikatniejsze żołądki, dlatego należy dla nich wybierać odpowiednią karmę dostosowaną do potrzeb młodych zwierzaków. Śliwki dla psa w wieku kilku miesięcy powinny być bezpieczne, o ile pupil jest zdrowy. Również w tym przypadku serwujemy psiakowi niewielki ilości umytych, pozbawionych pestek i pokrojonych na mniejsze kawałki owoców. A jeśli masz wątpliwości, czy zwierzak może zjadać tego typu smaczki, najbezpieczniej będzie podawać mu przekąski dla psa stworzone specjalnie dla szczeniąt.

Czy pies może jeść suszone śliwki?

Suszone śliwki dla psa to nie najlepszy pomysł. Są one bardziej kaloryczne od świeżych owoców i zawierają więcej cukru, dlatego mogą spowodować u zwierzaka niestrawność. Jeśli chcesz podawać pupilowi owoce, upewnij się najpierw, czy są one bezpieczne. Na organizm psów toksycznie działają m.in. winogrona. Bezpiecznym wyborem będzie zaś jabłko czy truskawki. Pupilowi możesz też podawać arbuza.

Co jeśli mój pies zjadł śliwkę?

Kawałek śliwki nie powinien zaszkodzić psiakowi, o ile nie zjadł jej razem z pestką. Owoc połknięty w całości może spowodować zakrztuszenie, a ponadto zagrożenie stanowi też sama pestka. W takim przypadku należy obserwować, czy u czworonoga nie pojawiły się jakieś niepokojące objawy. Warto też skonsultować się z weterynarzem.