Jak pomóc psu lub kotu w sylwestra? | zoopers.pl
Jak pomóc psu lub kotu w sylwestra?

Jak pomóc psu lub kotu w sylwestra?

2020-12-14 | Kategoria:


1.Dlaczego miłośnicy zwierząt obawiają się obchodów Nowego Roku?
2.Jak rozpoznać, że nasz zwierzak się boi?
3.Jakie środki uspokajające są dostępne?
4.Czy mogę podać ludzkie leki uspokajające dla psa lub kota?
5.Sedalin dla psa/kota - co warto wiedzieć?
6.Co jeszcze można zrobić?

Dlaczego miłośnicy zwierząt obawiają się obchodów Nowego Roku?

Organizacje prozwierzęce i miłośnicy zwierząt co roku przypominają, że huczne obchodzenie Nowego Roku negatywnie wpływa na zwierzęta. Pokazy fajerwerków i głośne imprezy wpisały się w naszą tradycję i trudno się od nich odizolować, szczególnie w większych miastach. Dzikie zwierzęta w panice starają się uciec przed zagrożeniem, podobnie z resztą mieszkańcy zoo, schronisk i przytulisk, ale również psy i koty, które mają kochających właścicieli, źle reagują na światła i dźwięki powodowane przez sylwestrowe zabawy.
Z behawioralnego punktu widzenia zwierzęta nie potrafią racjonalizować tego, co się dzieje dookoła nich w sylwestrową noc, a błyski, huki, grzmoty kojarzą im się głównie z zagrożeniem. Zwierzęta żyją „tu i teraz” i nie myślą, że przerażający je czas minie.
Nie wszystkie zwierzęta reagują strachem na petardy i sztuczne ognie, ale naszym obowiązkiem jest zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo.

Jak rozpoznać, że nasz zwierzak się boi?

Najczęstsze objawy strachu przed wystrzałami lub burzą u psów i kotów są dobrze widoczne
i możemy wśród nich wyróżnić:
-skuloną pozycję ciała, widoczne napięcie, wzmożoną czujność,
-rozglądanie się, widoczne białka oczu,
-kulenie uszu, poruszanie uszami w celu wyłapania nieznanych dźwięków,
-oblizywanie się,
-wokalizację (szczekanie, warczenie, miauczenie),
-ziewanie (jako objaw relaksacji po przebytym stresie),
-niespokojny chód lub bieg.

Jeśli jeden lub więcej objawów dotyczy naszego zwierzaka, warto odpowiednio przygotować go na nieunikniony stres. Jedną z możliwości jest podawanie preparatów uspokajających dla psów lub kotów.

Jakie środki uspokajające są dostępne?

Przed wyborem preparatu na uspokojenie zwierzaka należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Wiele rozwiązań dostępnych na rynku wykazuje skuteczność w wyciszaniu zwierząt i nie muszą być wydane z przepisu lekarza weterynarii.

Wśród nich możemy wyróżnić tabletki i kapsułki oraz pasty do podawania doustnego oraz obroże, spraye i dyfuzory do kontaktu. Niektóre środki można ze sobą łączyć, jeżeli ich działanie oraz substancje czynne nie pokrywają się lub nie wchodzą ze sobą w interakcję.
Większość preparatów do podawania doustnego jest dopuszczona zarówno dla psów i kotów. W ich składzie znajdziemy naturalne, ziołowe wyciągi i aminokwasy mające znaczenie w funkcjonowaniu układu nerwowego. W pozostałych preparatach dodatkowo występują witaminy z grupy B.

Pasty i zawartość kapsułek można wymieszać z karmą. Często są one wyjątkowo smaczne dla zwierząt i chętnie przyjmowane.

Obroże uspokajające są nasączone substancjami podobnymi do feromonów zwierząt. Feromony dla każdego gatunku różnią się budową cząsteczek, w związku z tym preparaty oparte na feromonach będą oddzielnie dedykowane psom i kotom, podobnie jak spraye i dyfuzory do kontaktu. Dodatkowo obroże dla kotów często zawierają walerianę, ponieważ jej zapach jest lubiany przez koty.

Dyfuzory do kontaktu oparte są na substancjach podobnych do feromonów, więc podobnie jak obroże będą różnić się dla psów i kotów. Należy jednak pamiętać, że dyfuzor musi być podłączony do kontaktu w odsłoniętym miejscu, by jego zawartość mogła roznosić się po pomieszczeniu. Wykazuje on działanie wyłącznie w pomieszczeniu, w którym jest podłączony, a nie w całym domu lub mieszkaniu. Wietrzenie pomieszczenia nie jest wskazane, gdyż zmniejsza wysycenie powietrza feromonami i osłabia działanie dyfuzora. Jednak wielu opiekunów zwierząt podkreśla ich skuteczność w poprawie samopoczucia zwierząt.

Preparaty uspokajające w sprayu stosuje się miejscowo. Można nimi spryskać posłanie zwierzęcia lub wnętrze transportera w celu uspokojenia zwierzęcia w domu i w podróży. Nie wolno stosować takich sprayów bezpośrednio na zwierzę.

Czy mogę podać ludzkie leki uspokajające dla psa lub kota?

Zwierzętom należy podawać wyłącznie preparaty przeznaczone właśnie dla nich i to odpowiednio wcześnie, a więc na około dwa do trzech tygodni przed spodziewaną sytuacją stresową, by substancje czynne osiągnęły pożądany efekt terapeutyczny. Wymienione preparaty można stosować nie tylko w okresie Nowego Roku, ale również podczas innych stresujących sytuacji – remontów, wizyt gości, częstych wizyt u lekarza weterynarii, przeprowadzki oraz jako wsparcie terapii problemów behawioralnych. Ludzkie leki uspokajające dla psa lub kota z całą pewnością nie są dobrym rozwiązaniem.

Sedalin dla psa/kota - co warto wiedzieć?

Wybierając leki uspokajające dla psa i kota na Sylwestra należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Duże kontrowersje budzi sedalin dla psa. Środek ten prowadzi do sedacji, obniżenia ruchliwości i relaksacji mięśni, ale nie wpływa na obniżenie świadomości zwierzęcia. Stosowany jest m.in. podczas badań lekarskich oraz krótkotrwałych zabiegów. Chociaż pupil wyda się po nim spokojniejszy, w rzeczywistości zachowa pełną świadomość i będzie się bał. Apatyczność czy zahamowanie odruchów obronnych w tym przypadku wynika z działania leku – wpływa on na motorykę, ale nie na świadomość czy pamięć zwierzaka. W efekcie może doprowadzić to do bardziej gwałtownej reakcji na dźwięk petard w przyszłości, bo pies będzie kojarzył ten hałas z nieprzyjemnym stanem i strachem. Sedalin dla kota lub psa lepiej więc zastąpić innymi, bezpieczniejszymi środkami uspokajającymi.

Co jeszcze można zrobić?

Podanie środków uspokajających zwierzętom domowym to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli dobór preparatów zostanie skonsultowany z weterynarzem. Aby pupil lepiej zniósł Sylwestra, warto jednak podjąć także inne działania. Lepiej nie wychodzić psem, kiedy rozpoczynają się pokazy fajerwerków – wieczorny spacer rozsądnie jest zaplanować nieco wcześniej. Oprócz tego można przygotować pupilowi bezpieczną i spokojną kryjówkę, w której spędzi on stresujący czas. Powinna w niej znaleźć się kość lub inna zabawka do gryzienia, bo żucie działa na psy relaksująco. Wieczorem lepiej zasłonić okna i włączyć radio lub telewizor, aby zagłuszyć nieco niepokojące dźwięki. Nie należy też pocieszać psa – spokojne i naturalne zachowanie właściciela to dla czworonoga znak, że nie ma powodu do niepokoju i wszystko jest pod kontrolą