Internetowy Sklep Zoologiczny Zoopers | zoopers.pl

Szczeniak w domu – jak przygotować się na nowego członka rodziny?

Pierwsze chwile szczeniaczka w nowym domu są bardzo ważne, dlatego warto właściwie się do nich przygotować. Nieznane otoczenie będzie dla niego bardzo stresujące – będzie musiał przyzwyczaić się do nowej przestrzeni, poradzić sobie z tęsknotą za mamą i rodzeństwem, poznać nowych właścicieli i zasady panujące w ich domu. Jak przygotować się na nowego członka rodziny i ułatwić mu pierwsze dni w nowym otoczeniu?
 

Przygotuj dla niego własny kącik

Pierwsze chwile w nowym domu z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Należy zadbać szczególnie o to, by maluszek miał miejsce, gdzie może czuć się, jak u siebie oraz miejsce, gdzie może się schować. Szczeniak w domu wywołuje spore zainteresowanie – każdy chce go pogłaskać, każdy chce się z nim pobawić. Niestety dla takiego zabranego od mamy maluszka może to być odrobinę przytłaczające, dlatego powinien mieć miejsce, gdzie będzie mógł odpocząć od nadmiaru zainteresowania i emocji. Zadbaj, by szczeniaczek miał swoje posłanie – najlepiej w miejscu, gdzie ruch rodzinny jest ograniczony i nie będzie zaburzał jego wypoczynku. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie kocyka od hodowcy lub zabawki, która będzie kojarzyła mu się z domem. Znany zapach zmniejszy stres szczeniaczka i pomoże mu zaaklimatyzować się w nowym miejscu.
 

Zadbaj o jego brzuszek

Jeśli kupujemy psa z hodowli warto zapytać hodowcę o to, czym był karmiony szczeniak do tej pory. Bardzo często do wyprawki maluchy otrzymują część karmy, jednak zwykle jest to mała ilość, która starcza wyłącznie na pierwsze dni. Zdarza się również tak, że nie wiemy, czym karmiony był piesek lub od początku był on karmiony nieprawidłowo (np. resztkami ze stołu), więc chcemy to zmienić. Najbezpieczniejszą opcją dla szczeniaczka są dobrej jakości karmy dla szczeniąt. Warto zaopatrzyć się nie tylko w karmę suchą (np. Wiejska Zagroda, Brit Care Puppy, Lincoln Puppy ), ale również w karmę mokrą o dobrym składzie (np. Dolina Noteci, Dibaq The Pet+). Zmiana karmienia powinna następować powoli i stopniowo, w przeciwnym wypadku Twój maluszek może mieć problemy z brzuszkiem. Dobrym rozwiązaniem będzie również uzupełnienie diety rosnącego szczeniaczka o dodatkowe suplementy, takie jak Flawitol Dla Szczeniąt lub Canifos Junior, dzięki którym będziesz mieć pewność, że otrzymał właściwą do rozwoju dawkę składników odżywczych. Nie zapominaj również o świeżej wodzie, która zawsze powinna na niego czekać.
 

Zbuduj wspólne rytuały

Najbardziej popularnym rytuałem są oczywiście wspólne spacery (nie zapomnij o preparatach przeciwko pchłom i kleszczom dostosowanych do wieku Twojego dorastającego pupila). Niektóre szczeniaki uwielbiają być wyczesywane - z pewnością przyda Ci się dobrej jakości szczotka z włosiem dopasowanym do sierści szczeniaka. Pozwoli Ci ona utrzymać jego sierść w dobrej kondycji, a ponadto zbudować z nim silną więź emocjonalną. Zaopatrz się również w dobry szampon dla szczeniąt, np. Eurowet Szampon Dla Szczeniąt.
 

Kochaj i przytulaj!

Pamiętaj, że Twój szczeniaczek w pierwszych chwilach potrzebuje przede wszystkim mnóstwo miłości, czułości, zrozumienia i poczucia bezpieczeństwa. Został zabrany od mamy, znalazł się w nieznanym miejscu, otoczony nieznanymi ludźmi, wszystko pachnie inaczej, każdy kąt przeraża, podobniej jak każdy dźwięk. Zadbaj o to, by w pierwszych dniach maluszek mógł na Ciebie liczyć. Usuń z jego otoczenia wszelkie niebezpieczne przedmioty, które z pewnością będzie próbował zjeść i po prostu bądź obok. Dobrym rozwiązaniem na stres szczeniaczka będą również specjalne preparaty antystresowe i uspokajające, np. Adaptil feromony. Być może czekać Cię będzie wstawanie w nocy, najprawdopodobniej również częste wycieranie podłogi, jednak przede wszystkim przytulaj swojego maluszka, mów do niego spokojnym, ciepłym głosem i daj mu czas na to, by pokonał swoje lęki. Już niedługo odwdzięczy Ci się miłością, której nie sposób opisać słowami.