TEST SPRAWDŹ KLESZCZA Portica | zoopers.pl

TEST SPRAWDŹ KLESZCZA

Producent: Portica
Szacowany termin dostawy: 2021-03-09
Wysyłka
Cena

Do darmowej dostawy zabraknie tylko:
61.9 zł
37.10 zł
Numer produktu: 35474
Ilość
-
+
 TEST SPRAWDŹ KLESZCZA

Test diagnostyczny Sprawdź kleszcza został zaprojektowany z myślą o wykrywaniu bakterii boreliozy u kleszcza. Rekomendowany jest do zastosowania u każdej osoby, która została ukąszona przez tego pajęczaka.
Test diagnostyczny Sprawdź kleszcza to test płytkowy przeznaczony do szybkiego i bezpośredniego wykrywania bakterii boreliozy u kleszcza. Szybki test sprawdź kleszcza™ wykrywa bakterie B. gariniiB. afzeliiB. burgdorferi sensu stricto i B. spielmanii.
W celu przeprowadzenia badania należy wyjąć test z foliowego opakowania rozrywając miejsce zgrzewu. Następnie przygotować pozostałe elementy potrzebne do wykonania testu: pipetę, butelkę z odczynnikiem, patyczek drewniany, probówkę.

Badanie kleszcza najlepiej rozpocząć bezpośrednio po jego usunięciu. Ważnym elementem procedury testowania jest dokładne rozgniecenie kleszcza. Ostrożnie usuń kleszcza i upewnij się, że kleszcz został usunięty w całości. Kleszcza najlepiej usuwać pęsetą (lub odpowiednimi szczypcami lub haczykami) łapiąc go tuż przy nasadzie, czyli głowie i pociągając w kierunku przeciwnym do kierunku, w którym jest wbity kleszcz. Miejsce po usunięciu należy zdezynfekować.

Optymalne wykonanie testu zależy od rozmiaru kleszcza:

 • kleszcz jest mniejszy niż 8 mm – procedura badania „małe i średnie kleszcze”;
 • rozmiar kleszcza przekracza 8 mm – procedura „duże kleszcze”.

Kleszcze małe i średnie (< 8 mm):

 1. Umieścić kleszcza w probówce i dodać 3 krople odczynnika (buteleczka z odczynnikiem).
 2. Rozgnieść kleszcza drewnianym patyczkiem, aż płyn się odbarwi. Do rozgniecenia kleszcza użyć ostrej strony drewnianego patyczka. Następnie wyjąć drewniany patyczek.
 3. Z probówki pobrać pipetą uzyskany płyn. Upewnić się, że nie zostały wzięte żadne cząstki kleszcza.
 4. Do dołka testu płytkowego należy odmierzyć 3 krople pobranego z probówki płynu. Trzeba upewnić się, że nie pobrano żadnych cząstek kleszczy, ponieważ mogą one zatkać pole testowe.
 5. Płyn zaczyna przebiegać przez pasek testowy.
 6. Odczekać 10 minut na wynik testu.


Duże kleszcze:

 1. Umieść kleszcza w probówce.
 2. Zmiażdżyć kleszcza dostarczonym drewnianym patyczkiem (ostra strona).
 3. Pobrać płyn uzyskany po rozgnieceniu kleszcza pipetą. Należy upewnić się, że nie zostały wzięte żadne cząstki kleszcza.
 4. Dodać kroplę płynu uzyskanego po rozgnieceniu kleszcza do dołka testu płytkowego i zostawić na kilka sekund.
 5. Następnie dodać 2 krople odczynnika (buteleczka z odczynnikiem) bezpośrednio do dołka.
 6. Płyn zaczyna przebiegać przez pasek testowy.
 7. Odczekaj 10 minut na wynik testu. 
 • Interpretacja wyniku testu: Pozytywny wynik testu oznacza, że kleszcz jest nosicielem jednego z 4 genotypów krętków boreliozy. Jeżeli doszło do ugryzienia, pilnie skontaktuj się lekarzem pierwszego kontaktu, gdyż istnieje wysokie ryzyko zarażenia krętkami boreliozy. Negatywny wynik testu oznacza, że kleszcz nie jest nosicielem bakterii boreliozy. Mimo ujemnego wyniku testu pamiętaj, że kleszcze przenoszą wiele chorób. W przypadku wystąpienia objawów, poinformuj lekarza, że doszło do ugryzienia.

Nieprawidłowy wynik Jeśli po przeprowadzeniu testu nie pojawi się żadna linia kontrolna, test jest nieprawidłowy. Prawdopodobnie badanie nie zostało przeprowadzone prawidłowo lub data ważności wygasła. W przypadku silnego barwienia tła po 10 minutach, kaseta testowa może być opłukana pod zimną bieżącą wodą aby zmyć kolor tła; wynik badania pozostanie widoczny.

Test przechowuj w temperaturze od 2 do 30 °C z dala od bezpośrednich promieni słonecznych, nie zamrażaj. Torebkę z testem otwórz przed bezpośrednim użyciem. Dokładnie zmiażdż kleszcza przed użyciem. Testu użyj wyłącznie raz i trzymaj go z dala od dzieci.
 

Opinie


Dodaj opinięWyślij