3 skuteczne sposoby ochrony psa przed kleszczami | zoopers.pl
3 skuteczne sposoby na ochronę psa przed kleszczami

3 skuteczne sposoby na ochronę psa przed kleszczami

2019-06-12 | Kategoria: Pies

Wiosna i lato to piękny czas, kiedy spędzamy z naszymi pupilami wiele czasu na świeżym powietrzu, spacerujemy po łąkach, parkach i lasach. Niestety w tym czasie pojawiają się również kleszcze, które są szczególną zmorą naszych czworonożnych przyjaciół. To niebezpieczne pasożyty, które mogą przenosić groźne dla zdrowia i życia choroby. Skuteczna ochrona psa przed kleszczami jest bardzo ważna, ponieważ zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak chronić psa przed kleszczami?


Kleszcz u psa – dlaczego jest taki groźny?


Kleszcze pojawiają się na wiosnę, a szczyt ich aktywności przypada na środek lata. Wbrew powszechnej opinii można przynieść je do domu nie tylko z lasu, ale również z parku czy ogrodu, dlatego każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, jak chronić psa przed kleszczami. Oczywiście nie każde ugryzienie oznacza poważną chorobę, jednak kleszczy, które przenoszą groźne choroby jest z roku na rok coraz więcej, dlatego tak ważna jest skuteczna profilaktyka. Kleszcz u psa to nie tylko problem z właściwym wyrywaniem czy uczuleniem. Ochrona psa przed kleszczami jest szczególnie ważna, ponieważ pasożyty te mogą przenosić między innymi wirusy zapalenia opon mózgowych oraz bakterie, które wywołują boreliozę. Do najniebezpieczniejszych dla psów chorób odkleszczowych należy babeszjoza, która powoduje rozpad krwinek czerwonych pupila i często okazuje się być chorobą śmiertelną.

 

Jak chronić psa przed kleszczami?


Najskuteczniejsza ochrona psa przed kleszczami to przede wszystkim profilaktyka. Każdy właściciel czworonoga powinien o niej pamiętać tak samo, jak o obowiązkowych szczepieniach. Bardzo ważne jest ograniczenie przebywania czworonoga w miejscach o dużym zagęszczeniu kleszczy oraz regularne sprawdzanie sierści i skóry psa – najlepiej po każdym spacerze lub choć jeden raz dziennie. Dostępnych jest również wiele preparatów, które odstraszają kleszcze od psa lub działają biobójczo na te pasożyty. Do najpopularniejszych preparatów, które można kupić bez wizyty u weterynarza należą krople i obroże, a także specjalne spraye oraz szampony przeciwkleszczowe.

 

1. Krople na skórę


Preparaty przeciwkleszczowe w formie kropli aplikuje się bezpośrednio na skórę psa. Posiadają one substancje aktywne, które (zależnie od producenta) mogą działać odstraszająco lub biobójczo na kleszcze. Należy pamiętać, by prawidłowo aplikować krople przeciwkleszczowe, inaczej będą nieskuteczne - należy nanosić je bezpośrednio na skórę czworonoga, najczęściej na kark i między łopatkami. Może być to utrudnione u psów z długim włosiem, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Po naniesieniu kropli należy uważać, by pies mocno nie zmókł, a wówczas jedna dawka powinna być skuteczna przez około miesiąc – później należy krople nanieść ponownie i czynność powtarzać przez cały sezon regularnie. W naszym sklepie znajdą Państwo jedne z najskuteczniejszych na rynku kropli przeciwkleszczowych, w tym Sabunol
, Frontline Tri Act i Frontline Spot On, Fiprex Duo oraz Advantix Spot On. Należy pamiętać, by dawkę kropli przeciwkleszczowych dostosować do wagi psa.

 

2. Obroże na kleszcze


Obroże przeciwkleszczowe mają tę zaletę, że zwykle są skuteczne przez cały sezon kleszczowy – nie trzeba więc pamiętać o wymianie po jakimś czasie. Kolejną zaletą wielu modeli obroży przeciwkleszczowych jest to, że pies może w nich się moczyć i kąpać, a nawet pływać. Jeśli Twój pies kocha wodę i nie ominie żadnego jeziorka, wodoodporna obroża przeciwkleszczowa jest dla niego. By jednak obroża była maksymalnie skuteczna, musi być prawidłowo założona – tzn. powinna dobrze przylegać do skóry psa, co znów u psów z długim i gęstym włosiem może być problematyczne. W naszym sklepie dostępne są między innymi obroża Foresto, Sabunol
, Kiltix oraz Over Zoo Bio Protecto (obroża pielęgnacyjno-ochronna na bazie olejków eterycznych), z którymi ochrona psa przed kleszczami staje się dużo łatwiejsza.


3. Spraye na kleszcze i szampony przeciwkleszczowe

Jak dodatkowo chronić psa przed kleszczami ? Na rynku dostępne są również inne preparaty przeciwkleszczowe dla psów, dzięki którym skuteczna ochrona staje się jeszcze mniej uciążliwa. W walce z kleszczami pomagają między innymi specjalne spraye, które można rozpylić na powierzchni ciała czworonoga. Należą do nich między innymi spraye odstraszające, jak Spray Amiwet, który jest szczególnie przyjazny dla skóry pupila. Warte uwagi są również specjalne szampony, dedykowane na sezon kleszczowy – np. Amiwet Szampon.