7 mało znanych ciekawostek o kotach!
Wielu właścicielu zrobi wszystko dla kota, aby zwierzak czuł się szczęśliwy. Nie każdy jednak wie dlaczego jego pupil potrafi przecisnąć się przez wąskie szczeliny, ale kiepsko radzi sobie ze schodzeniem z drzewa. Czy słodycze to dobry poczęstunek dla naszego mruczka? I czy naprawdę potrafi on widzieć w ciemności? Poniżej ciekawostki o kotach dla dzieci i nie tylko!
1. Koty potrafią obracać uszy o 180 stopni
Chociaż ze wspinaczką mruczek nie ma większych problemów, schodzenie z drzew sprawia mu poważne trudności. Za taki stan rzeczy odpowiada budowa pazurów, które wygięte są w jed
Kocie uszy poruszają się za pomocą aż 32 mięśni. Dzięki temu zwierzęta te mogą obracać nimi o 180 stopni, a dodatkowo poruszać każdym uchem osobno niezależnie od siebie.
2. Kot nie potrafi schodzić z drzewa
ną stronę.
3. Kot nie czuje słodkiego smaku
Koty nie docenią słodkiego poczęstunku, ponieważ w wyniku ewolucji straciły umiejętność odczuwania tego smaku. Jeśli jednak chcemy sprawić mruczkowi przyjemność, warto podać mu specjalne przysmaki dla kotów, które na pewno przypadną naszemu pupilowi do gustu.
4. Koty nie widzą w ciemności
Koci wzrok jest znacznie lepszy od naszego, jednak popularne twierdzenie, że zwierzęta te widzą w ciemności to mit. Doskonale za to radzą sobie w półmroku i pod tym względem wyróżniają się wśród innych zwierząt. Warto przy tym dodać, że mruczek potrafi dojrzeć z pełną dokładnością obiekty znajdujące się w odległości ok.
5. Koci nos jest unikalny
Każdy koci nos jest wyjątkowy, podobnie jak linie papilarne u ludzi. Kształt, wysokość nozdrzy, kolor, faktura, nachylenie – te cechy różnią się u poszczególnych osobników, dlatego nie ma drugiego zwierzęcia z takim samym nosem. Gdyby więc prowadzono kartotekę kocich przestępców, najprawdopodobniej zostawialiby oni właśnie odcisk nosa.
6. Kot ma 230 kości
Czyli o 24 więcej niż jego właściciel. Ponadto 53 spośród tych 230 kości to luźno połączone kręgi w kręgosłupie. Taka budowa sprawia, że ciało kota jest bardzo elastyczne, co w połączeniu z brakiem obojczyków pozwala tym zwierzętom przeciskać się przez ciasne szczeliny. Jeśli więc mruczek jest w stanie wsunąć gdzieś głowę, reszta ciała również się zmieści, oczywiście o ile zwierzak nie ma nadwagi. W takich przypadkach warto zaś skonsultować się z weterynarzem i sięgnąć po specjalną karmę dla kotów otyłych.
7. Koty mają sześć zmysłów
Oprócz zmysłów wzorku, słuchu, węchu, dotyku i smaku kot ma jeszcze jeden – łączący węch i smak, który znajduje się w organie Jacobsona umiejscowionym w górnej części podniebienia. Właśnie dlatego koty obwąchując jakiś przedmiot otwierają pyszczek – wówczas cząsteczki transportujące zapachy trafiają nie tylko do nosa, ale lądują również na języku.
Ciekawostki o kotach domowych to nie tylko interesujące informacje, którymi możemy podzielić się ze znajomymi, ale również wiedza pozwalająca lepiej zrozumieć te piękne zwierzęta!