7 ciekawostek o królikach, które Cię zaskoczą | zoopers.pl
7 ciekawostek o królikach, o których nie miałeś pojęcia

7 ciekawostek o królikach, o których nie miałeś pojęcia

2019-10-09 | Kategoria: Gryzonie

Opiekujesz się jednym królikiem lub całą gromadką? Kicające futrzaki sprawiają Ci masę frajdy, więc spędzasz z nimi mnóstwo czasu? Lubisz ich mięciutkie futerko, śliczne uszka i sympatyczny ogonek? A może dopiero rozważasz wprowadzenie uszastego przyjaciela do swojego domu? To bardzo łatwe w utrzymaniu zwierzątko, chociaż oczywiście wymaga pewnej uwagi i dawki miłości. Niezależnie od tego, czy masz już królika, czy dopiero zamierzasz go sobie sprawić, przyda Ci się garść interesujących informacji na jego temat. Sprawdź, jakie ciekawostki przygotowaliśmy.

1. Króliki rzadko jedzą marchewkę.

Kto z nas nie wychował się na bajce o króliku Bugsie, który raz za razem chrupie soczystą marchewkę? Nic dziwnego, że to właśnie z tym warzywem kojarzą nam się kicające zwierzątka. Rzeczywistość okazuje się jednak nieco odmienna od kreskówki. Króliki nie przepadają zbytnio za korzeniem marchewki. Za to absolutnie uwielbiają nać! Dlatego dostarczaj jej im regularnie, a zobaczysz, jakie będą szczęśliwe. Z pewnością nie wzgardzą też zdrową i pyszną karmą, przykładowo Brit Animals oraz przysmaki.


2. Króliki dbają o higienę w sposób podobny do kotów.

Dla tych uroczych stworzonek czystość jest niezwykle ważna. Poświęcają dużo czasu na codzienną higienę. Jak to robią? Pielęgnują własne futerko tak samo jak koty, czyli regularnie i starannie je wylizując. Wiesz, że lubią też myć siebie nawzajem? Takie zachowanie nie tylko sprzyja umacnianiu więzi między nimi, ale też dostarcza im mnóstwa frajdy! A może szukasz dodatkowego sposobu na zadbanie o higienę gryzoni? Pomoże w tym delikatny szampon Over Zoo


3. Pole widzenia królików obejmuje prawie 360 stopni.

Króliki widzą niemal wszystko dookoła siebie. To dlatego, że mają oczy rozstawione dokładnie po bokach głowy. Prawa i lewa strona łączą im się w jeden obraz. Z czego to wynika? Sympatyczne uszaki już dawno temu musiały przystosować się do zagrożeń wiążących się z życiem na zewnątrz. Szerokie pole widzenia daje szansę szybkiego wypatrzenia drapieżnika, a tym samym skutecznej ucieczki przed nim.


4. Króliki potrafią skakać na odległość 3 metrów.

To naprawdę imponujące, ale te małe kuleczki futra potrafią przeskoczyć nawet trzy metry! Co prawda taką długość osiągają tylko rekordziści, ale wynik i tak robi wrażenie! Pamiętaj, że króliczki ogromnie kochają ruch, więc skakanie to dla nich niesamowita rozrywka. Co powiesz na przygotowanie swojemu pupilowi jakiegoś kreatywnego toru przeszkód, który będzie mógł od czasu do czasu pokonywać? Nie musi być skomplikowany, by przyniósł masę radości zarówno Tobie, jak i zwierzątku.


5. Zęby królików rosną przez całe ich życie.

Dwadzieścia osiem zębów królika naprawdę nigdy nie przestaje rosnąć. Co tydzień przybywa od dwóch do trzech milimetrów. Najszybciej przyrastają siekacze. Właśnie z tego powodu królik tak często gryzie to, co mu się napatoczy. Po prostu musi równomiernie ścierać korony zębowe. Zadbaj, by mógł regularnie to robić w sposób bezpieczny dla domowych sprzętów. Na przykład dostarczaj mu gałązki jabłoni, lipy, leszczyny czy brzozy. Jeśli nie dopilnujesz, by futrzak ścierał zęby, mogą one uszkodzić jego dziąsła i pokaleczyć język.


6. Króliki oddają nadmiar ciepła przez uszy.

Zastanawiało Cię kiedyś, czy uszy królika spełniają jeszcze inną funkcję niż tylko estetyczna? Wszak nie powstały także po to, by magicy łatwiej wyciągali zwierzaki z kapelusza! Otóż to za pomocą narządu słuchu królik oddaje nadmiar ciepła z organizmu. Jego uszy są bardzo dobrze ukrwione i słabo owłosione, co ułatwia regulowanie za ich pomocą temperatury całego ciała. Gdy futrzakowi jest zbyt ciepło, naczynia krwionośne w uszach rozszerzają się, zwiększając przepływ krwi. Z kolei gdy robi się chłodniej, ulegają szybkiemu zwężeniu.


7. Króliki nie potrafią wymiotować.

Układ pokarmowy królików to dosyć wrażliwy i skomplikowany twór. Wynika z tego między innymi fakt, że kicające stworzonka po prostu nie umieją zwymiotować. Nie posiadają nawet odruchu wymiotnego. Dlatego miej baczenie na to, co pochłania Twoje zwierzątko. Gdy połknie coś niebezpiecznego, nie będzie w stanie tego błyskawicznie zwrócić. Pochłonięty pokarm, także ten szkodliwy, przebywa długą drogę przez układ pokarmowy, zanim zostaje finalnie wydalony.

Która ciekawostka zaskoczyła Cię najbardziej? A może na tyle dobrze znasz się na kicających futrzakach, że wiedziałeś wszystko? Tak czy siak mamy nadzieję, że dzięki tej garści informacji Twoje relacje z królikami staną się jeszcze bardziej wartościowe.