Apteczka dla Psa: Co Powinna Zawierać? | zoopers.pl
Apteczka dla psa: co powinna zawierać?

Apteczka dla psa: co powinna zawierać?

2023-10-19 | Kategoria: Pies

Każdy właściciel psa z pewnością wie, że nawet najbardziej zadbanemu i spokojnemu pupilowi od czasu do czasu zdarzają się drobne lub poważniejsze urazy oraz dolegliwości, np. ze strony układu pokarmowego. Apteczka pierwszej pomocy dla psa powinna więc znaleźć się w każdym domu, w którym mieszka czworonóg. Co w niej umieścić?

Co powinna zawierać apteczka dla psa?

W każdym domu znajduje się miejsce, gdzie przechowujemy stale przyjmowane leki, preparaty na takie dolegliwości, jak przeziębienie czy niestrawność, a także środki opatrunkowe. Dzięki temu nawet w przypadku urazów czy nagłego pojawienia się problemów ze zdrowiem, możemy szybko znaleźć odpowiedni produkt na konkretny problem. Jeśli masz pupila, warto zgromadzić w jednym miejscu preparaty przeznaczone specjalnie dla zwierząt. Apteczka dla psa to duże ułatwienie w sytuacji, gdy trzeba działać szybko – dzięki niej bez problemu znajdziesz wszystkie środki przydatne do udzielenia pierwszej pomocy zwierzakowi. Podobnie jak w przypadku apteczki dla ludzi, w tej przeznaczonej dla czworonoga powinny znaleźć się stale przyjmowane przez niego leki, a także środki opatrunkowe oraz te do łagodzenia bólu czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przydadzą się też akcesoria, dzięki którym sprawnie i z zachowaniem bezpieczeństwa będziesz w stanie pomóc pupilowi.

Niezbędne elementy apteczki pierwszej pomocy dla psa

Jeśli zwierzak zmaga się z jakąś chorobą przewlekłą, która wymaga regularnego podawania określonych leków, oczywistym jest, że powinny one znaleźć się w apteczce zwierzaka. Warto jednak pamiętać, że nawet zdrowy pupil w dobrej kondycji może od czasu do czasu potrzebować naszej pomocy, np. w razie urazów, skaleczenia czy niestrawności po zjedzeniu czegoś, czego jeść nie powinien. Pamiętajmy, że każdy zwierzak jest inny, dlatego apteczka dla psa powinna być kompletowana z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pupila. Jeśli jednak nie wiesz od czego zacząć, poniższa lista może stanowić dobrą bazę.

-Środki opatrunkowe:
  • Preparaty do dezynfekcji ran – do wyboru mamy zarówno preparaty w spreju, jak i w żelu, dlatego najrozsądniej jest wybrać produkt, na który zwierzak reaguje najlepiej. Warto sięgnąć po środki zawierające jony srebra, które przyspieszają gojenie ran. Z kolei jodyna może uczulać niektóre czworonogi i należy o tym pamiętać.
  • Bandaże – apteczka dla psa powinna być wyposażona w bandaże różnej wielkości, aby można je było zastosować do różnych ran. Przydadzą się m.in. elastyczne bandaże kohezyjne, które nie wymagają dodatkowych akcesoriów do mocowania.
  • Kompresy jałowe – są niezbędne do zdezynfekowania rany czy do zatamowania krwawienia. 
  • Siatka opatrunkowa – służy do podtrzymywania opatrunku.
  • Gumowe buty – dzięki nim opatrunek jest zabezpieczony przed zabrudzeniem oraz przed wilgocią.
-Środki na częste dolegliwości:
-Żołądek. Zastanawiasz się co powinna zawierać apteczka dla psa? Jedną z najczęstszych dolegliwości przydarzających się psom jest niestrawność. Kłopoty ze strony układu trawiennego mogą dokuczać zwłaszcza zwierzakom z wrażliwym żołądkiem, ale też w sytuacji, kiedy ciekawski pupil zje coś ciężkostrawnego. Dlatego apteczka dla psa powinna zawierać:
  • Węgiel aktywny – pomaga na biegunkę i stosuje się go w razie zatruć, dawkę ustalamy z lekarzem weterynarii.
  • Środki na biegunkę – specjalne preparaty dla zwierząt, które mają atrakcyjny dla nich smak i zwierają substancje zapewniające ochronę błony śluzowej układu pokarmowego.
  • Probiotyki – wzmacniają układ odpornościowy zwierzaka i pomagają odbudować równowagę mikroflory jelitowej.
-Oczy. Niektóre rasy wymagają codziennego przemywania oczu, ale zdarza się, że zwierzakowi dostaje się do oczu kurz, pyłki roślin lub inne zanieczyszczenia, a wówczas warto sięgnąć po specjalne środki.
  • Krople do przemywania oczu – nie tylko pozwalają usunąć z oka zanieczyszczenia, ale dodatkowo zawierają substancje łagodzące podrażnienia.
-Kleszcze. Apteczka dla psa powinna zawierać środki na pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne. Pamiętajmy, że przy łagodnych zimach na atak kleszczy jesteśmy narażeni przez cały rok, dlatego warto sięgać po preparaty zwalczające te owady.
  • Przyrząd do wyciągania kleszczy – po każdym spacerze należy sprawdzać sierść pupila, a w razie gdyby okazało się, że jednak złapał pasażera na gapę, akcesoria do ich wyciągania pozwolą bezpiecznie je usunąć. Do wyboru mamy różnego rodzaju kleszczołapki, jak np. pęseta do usuwania kleszczy lub specjalne haczyki.
-Akcesoria. Oprócz środków do opatrywania ran i do łagodzenia częstych dolegliwości, apteczka pierwszej pomocy dla psa powinna zawierać także praktyczne akcesoria:
  • Nożyczki – umożliwią chociażby przycięcie bandaża lub wycięcie sierści podczas opatrywania ran.
  • Pęseta – niezbędna do usuwania ciał obcych, np. kolców z łap.
  • Rękawiczki jednorazowe – zapewniają pełne bezpieczeństwo właścicielowi.
-Dodatkowo:
  • Książeczka zdrowia psa – warto umieścić ją w apteczce, aby w razie nagłych sytuacji łatwo można było ją znaleźć.
  • Ulotka o resuscytacji psa – utrata przytomności przez psa to dla jego właściciela duży stres, dlatego schemat postepowania może znacznie ułatwić udzielanie pomocy.
  • Kontakt do weterynarza – numer telefonu do weterynarza opiekującego się zwierzakiem oraz do lecznicy z dyżurami nocnymi.
  • Pozostałe leki, które przyjmuje pies – leki podawane zwierzakowi np. w okresie rekonwalescencji czy w razie przewlekłych schorzeń.
-Smaczki – dzielnego zwierzaka warto nagrodzić smakołykiem, oczywiście o ile nie miał problemów żołądkowych.

Apteczka dla psa na wakacje

Podczas podróży ze zwierzakiem pupilowi mogą przytrafić się różne przygody, dlatego warto  być przygotowanym na różne okoliczności. Co powinna zawierać apteczka dla psa na wakacje? Właściwie to samo, co apteczka domowa, a więc stale przyjmowane przez zwierzaka leki, środki opatrunkowe, preparaty na najczęstsze dolegliwości, przydatne akcesoria oraz produkty odstraszające pasożyty zewnętrzne i zestaw do usuwania kleszczy. Przed wyjazdem warto też sprawdzić, gdzie najbliżej miejsca pobytu znajduje się lecznica oraz ustalić, które gabinety w okolicy prowadzą całodobowe dyżury.