Brązowienie sierści kota: skąd się bierze?
Lśniąca sierść kota świadczy o zdrowiu zwierzęcia i jego dobrej kondycji. Jeśli staje się matowa i szorstka, może to oznaczać chorobę pupila, przewlekły stres lub niedobory niektórych składników w jego diecie. Zdarza się też, że barwa futerka zwierzaka traci na intensywności. Czy brązowienie sierści kota powinno budzić niepokój właściciela?
Brązowienie sierści kota – jakie są najczęstsze przyczyny?
Zadbane i lśniące futerko to prawdziwa ozdoba każdego mruczącego zwierzaka, warto więc zaopatrzyć się w specjalne preparaty i akcesoria do pielęgnacji sierści kota. Wygląd okrywy włosowej pupila zależy nie tylko od naszych starań, ale też od stanu jego zdrowia, dlatego matowe i szorstkie futerko to znak, że być może czworonogowi coś dolega. Właścicieli czarnych mruczków może niepokoić również zmiana jego koloru na rudawy. Warto wiedzieć, że brązowienie sierści kota o czarnym umaszczeniu wcale nie musi świadczyć o kłopotach zwierzaka ze zdrowiem. Wśród najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy wymienić można:
- Wiek zwierzaka. Podobnie jak ludzie wraz z wiekiem siwieją, tak koty zmieniają kolor futerka. U czarnych zwierzaków pojawić się więc mogą pojedyncze siwe włoski, ale też nierzadko ubytek melaniny u starszych kotów sprawia, że ich sierść staje się rudawa.
- Wysoka temperatura. Brązowienie sierści kota najczęściej można zauważyć latem, kiedy panują wysokie temperatury, a słońce jest mocniejsze. Działanie słońca sprawia, że sierść płowieje, a ponadto ciepło ma wpływ na mniejszą produkcję eumelaniny – barwnika odpowiedzialnego za czarny kolor futra. Jesienią i zimą zazwyczaj wszystko wraca do normy.
- Niewłaściwa dieta. Koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego w ich diecie nie może zabraknąć tego składnika. Mięso zawiera tyrozynę – aminokwas odpowiedzialny za produkcję eumelaniny. Niedobory tyrozyny w menu zwierzaka mogą więc doprowadzić do tego, że jego sierść stanie się ruda. Do produkcji eumelaniny niezbędna jest też miedź, dlatego zbyt mała ilość również tego składnika może wpływać na zmianę koloru kociego futra z czarnego na rudawe.
- Niektóre choroby. Zdarza się, że diecie pupila nie można nic zarzucić i dostarcza ona zwierzakowi wszystkich składników, które są potrzebne do zachowania jego organizmu w dobrej kondycji. W takiej sytuacji przyczyną jaśnienia sierści bywa nieprawidłowa praca wątroby, tarczycy lub nerek. Niektóre choroby – zwłaszcza te zaburzające metabolizm – mogą powodować, że tyrozyna nie jest wchłaniana i wykorzystywana przez organizm, co także powoduje brązowienie sierści kota o czarnym futrze.
Czy jest się czym martwić?
Zmiana koloru sierści u czarnego kota najczęściej związana jest z wiekiem zwierzaka lub wynika z wysokiej temperatury i mocnego słońca. Warto też pamiętać, że niektóre mruczki mogą się wydawać czarne, ale w rzeczywistości ich futerko jest ciemnobrązowe, co da się zauważyć przy dobrym oświetleniu. Jeśli jednak coś nas niepokoi i obawiamy się, że pupil może mieć kłopoty ze zdrowiem, koniecznie powinniśmy to skonsultować z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne choroby.