Choroba lokomocyjna u psa - sposoby jak sobie radzić | zoopers.pl
Choroba lokomocyjna u psa – najlepsze sposoby jak temu poradzić

Choroba lokomocyjna u psa – najlepsze sposoby jak temu poradzić

2020-10-16 | Kategoria: Pies

Wspólne podróże z psem mogą być prawdziwą przyjemnością, o ile zwierzak lubi jazdę samochodem i dobrze ją znosi. Może się jednak okazać, że nasz pupil ma chorobę lokomocyjną, a wówczas wycieczki autem są dla niego powodem stresu. Co robić w takiej sytuacji?

Choroba lokomocyjna u psa

Przyczyną choroby lokomocyjnej u zwierząt są sprzeczne komunikaty ze strony zmysłu wzorku oraz bodźców pochodzących z błędnika w uchu środkowym – z jednej strony narząd wzroku przesyła informację o pozostawaniu w bezruchu wewnątrz auta, z drugiej zaś błędnik odpowiedzialny za utrzymywanie równowagi ciała wysyła sygnał, że jednak się ono porusza. W efekcie prowadzi to do choroby lokomocyjnej. Według innej teorii mózg te sprzeczne bodźce odbiera jako zatrucie substancjami neurotoksycznymi i wysyła sygnał do wywołania wymiotów, aby oczyścić układ pokarmowy z toksyn. Oprócz wymiotów choroba lokomocyjna u psa objawia się przyspieszonym oddechem, nadmiernym ślinieniem czy niepokojem. Nierzadko też te symptomy nasilają się wraz z czasem, a więc np. początkowo zwierzę jest apatyczne i osowiałe, a dopiero później pojawiają się niepokój czy wymioty. W efekcie podróż samochodem źle kojarzy się zwierzakowi, co może doprowadzić do rozwoju lęku lokomocyjnego – wówczas pies boi się wsiąść do auta i próbuje uciekać podczas próby umieszczenia go w samochodzie. Choroba lokomocyjna dotyczy ok. 20% psów i znacznie częściej dotyka szczenięta. Aby więc nie dopuścić do lęku lokomocyjnego, warto jak najwcześniej przyzwyczajać psa do podróżowania samochodem – na początek mogą to być krótkie wycieczki pozwalające oswoić się z pojazdem. Warto też zadbać, aby kojarzyły się psiakowi z przyjemnością – im więcej pozytywnych bodźców, tym łatwiej będzie zapanować nad chorobą lokomocyjną. Więcej informacji na temat podróżowania samochodem z psem znajdziesz tutaj.

Choroba lokomocyjna – jak sobie radzić?

Jeśli pies ma chorobę lokomocyjną i źle znosi jakiekolwiek podróże autem, warto sięgnąć po specjalne preparaty, takie jak tabletki uspokajajce czy smakołyki spokojna podróż. Tego typu preparaty łagodzą mdłości i zapobiegają wymiotom, a ponadto zmniejszają podatność na stres, wyciszają nadmierne pobudzenie oraz stymulują produkcję serotoniny nazywanej hormonem szczęścia. Można je podać przed podróżą oraz w jej trakcie.

Choroba lokomocyjna – sposoby na spokojną podróż

Aby jazda samochodem nie była dla psa uciążliwa, warto stosować się do kilku zasad. Przed podróżą warto pójść na spacer, aby zwierzak załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Rozsądnie jest też nakarmić go nie bezpośrednio przed jazdą, ale kilka godzin wcześniej. Przy konieczności pokonania dłuższego dystansu należy zatrzymywać się co 1,5 – 2 godziny na postój. Podczas takich przerw pies będzie mógł się rozprostować, załatwić swoje potrzeby fizjologiczne czy napić się wody lub zjeść przekąskę. Nie bez znaczenia ma też styl jazdy – gwałtowne hamowanie i przyspieszanie czy pokonywanie zakrętów z dużą prędkością nasili dolegliwości u psa, warto więc ich unikać.