Co koty robią w nocy?
Niektóre koty nocą odpoczywają, inne zaś są aktywne – bawią się i eksplorują dom, a nierzadko z tego powodu nie dają się wyspać swoim właścicielom. Jeśli jednak wypuszczasz pupila na zewnątrz, być może zastanawiasz się co koty robią w nocy poza domem. Wbrew pozorom mają one całkiem sporo zajęć.
Aktywności kotów w nocy
Kiedy my idziemy spać, wiele zwierząt zaczyna swoją aktywność – wśród nich są m. in. nasi mruczący pupile. Koty w nocy mogą czuć się nieco pewniej niż za dnia ze względu na fakt, że ulice pustoszeją. Mniej ludzi, spacerujących z opiekunami psów czy samochodów to mniej rozpraszających ich uwagę bodźców z otoczenia. Co koty robią w nocy poza domem? Przede wszystkim patrolują swój rewir. Zwierzęta te mają bardzo silny instynkt terytorialny, dlatego kiedy my śpimy, nasi pupile najczęściej po prostu robią obchód. Większy spokój i mniej samochodów na ulicach może sprawić, że mruczek oddali się od domu na większą odległość, niż za dnia. Drugim bardzo ważnym zajęciem jest polowanie. Koty w nocy mogą rozglądać się za ofiarami i na nie czatować, nawet jeśli w domu czekają na niego miski ze smakołykami oraz wodą. Nie ma w tym nic dziwnego – po prostu te zwierzęta są urodzonymi łowcami i instynkt nie pozwala im rezygnować z wypatrywania potencjalnych zdobyczy. Chociaż większość ptaków aktywna jest nocą, to właśnie po zmroku ze swoich ukryć wychodzą gryzonie. Warto przy tym wspomnieć, że koty w nocy mają nieco ułatwione zadanie – doskonale widzą w półmroku, a dodatkowo o tej porze nie ma tak wiele bodźców, które mogłyby rozproszyć ich uwagę. Zdarza się też, że zwierzak mający kochającego właściciela, który o niego dba, mimo wszystko szuka pożywienia nie tylko polując, ale również… eksplorując śmietniki. Skłonności do takiego zachowania miewają zazwyczaj zwierzaki przygarnięte z ulicy, które przed adopcją właśnie w taki sposób zdobywały pożywienie.
Szukanie partnera
Niektóre koty w nocy zamiast legowiska wybierają nocną wędrówkę, a oprócz wymienionych wyżej zajęć, mogą też po zmroku szukać partnera. Niewykastrowane kocury pozostają aktywne seksualnie właściwie przez cały czas i mogą oddalać się od domu na spore odległości w poszukiwaniu kotki w rui. W przypadku samic gotowość do rozmnażania jest manifestowana przez charakterystyczne zachowanie, jak m.in. głośne wokalizowanie, znaczenie terenu moczem czy domaganie się od właścicieli uwagi. Jeśli jesteś opiekunem mruczącego pupila, zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na jego kastrację, co zahamuje produkcję hormonów płciowych. W ten sposób nie tylko uniemożliwisz swoim podopiecznym rozmnażanie się, ale też rozwiążesz problem z rują u kotek. Wykastrowane koty w nocy najprawdopodobniej nie będą też tak skłonne do dalekich wycieczek, co zmniejsza ryzyko wypadków komunikacyjnych oraz ogranicza prawdopodobieństwo bójek z innymi kocurami o samicę. Mimo wszystko warto też zdecydować się na adresówkę – nawet jeśli cos lub ktoś wystraszy Twojego kota i pupil za bardzo oddali się od domu, zdecydowanie łatwiej będzie go znaleźć.