Co to jest kocimiętka? Jak działa na koty i na ludzi? | zoopers.pl
Co to jest kocimiętka? Jak działa na koty, a jak na ludzi?

Co to jest kocimiętka? Jak działa na koty, a jak na ludzi?

2021-10-20 | Kategoria: Kot

Kocimiętka to mało wymagająca roślina, która od lat wykorzystywana jest w medycynie ludowej. Większości osób kojarzy się jednak z narkotycznym działaniem na koty. Czy jest bezpieczna dla ludzi i dla zwierząt domowych? 

Co to jest kocimiętka?

Kocimiętka, nazywana również kocimiętką właściwą, to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Cechuje się ona dużą odpornością na niekorzystne warunki, dlatego też jest bardzo łatwa w uprawie, a przy tym kwitnie od maja aż do września i wabi pszczoły. Osoby posiadające koty i lubiące przy tym rośliny ozdobne często dbają więc, by w ich ogrodzie lub na balkonie rosła właśnie kocimiętka. Gdzie kupić nasiona tej rośliny? Są one dostępne w większości sklepów ogrodniczych, można też zamówić zestawy z doniczką i ziemią do samodzielnego ich wysiania.

Jak działa kocimiętka na człowieka?

Kocimiętka już od dawna wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Cenne substancje zawierają zwłaszcza suszone liście tej rośliny. Znajdują się w nich olejki eteryczne, garbniki o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym, a także gorycze pobudzające wydzielanie soków żołądkowych. Pozytywne właściwości ma także napar przygotowany z kocimiętki, który działa bakteriostatycznie, przeciwzapalnie, rozkurczowo, moczopędnie, uspokajająco i napotnie. 

Jak działa kocimiętka na koty?

Kocimiętka działa nie tylko na ludzi, ale również na koty, o czym świadczy nazwa tej rośliny. Zwierzęta reagują na nią miauczeniem i mruczeniem, łaszeniem się i ocieraniem o meble oraz inne przedmioty, a także zwiększoną chęcią na pieszczoty. Za taki stan rzeczy odpowiada nepetalakton, czyli zawarta w kocimiętce substancja działająca z dużą siłą na receptory u kotów. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie mruczki je mają. Szacuje się, że na kocimiętkę reaguje ok. 2/3 kotów, a nepetalakton powoduje u nich odprężenie i działa nieco jak narkotyk. Ze względu na swoje właściwości, roślina ta jest wykorzystywana w produkcji preparatów pomocnych przy uczeniu kotów właściwego zachowania. Spryskanie drapaka sprejem zawierającym kocimiętkę może zachęcić zwierzaka do skorzystania z niego i tym samym odwrócić jego uwagę od ulubionego fotela właściciela. Preparatów z kocimiętką nie należy jednak używać w kuwecie, bo sprawi to raczej, że kot ułoży się w niej na drzemkę, zamiast załatwić w tym miejscu swoje potrzeby fizjologiczne.

Czy kocimiętka jest bezpieczna?

Preparaty z kocimiętką są przydatne podczas ćwiczenia z kotem prawidłowego zachowania. Wielu właścicieli mruczków może mieć obawy, czy produkty działające w specyficzny sposób na ich ulubieńców są dla nich bezpieczne. Kocimiętka nie uzależnia, dlatego chociaż zwierzak pod jej wpływem zachowuje się dziwnie, z całą pewnością nie wpłynie ona negatywnie na jego zdrowie. Roślinę można wyhodować samodzielnie i wysuszyć jej liście, kiedy zacznie kwitnąć. Uważajmy jednak, by kot nie miał do niej dostępu. Nawet jeśli zje roślinkę, nic mu nie będzie, jednak spożywana w nadmiarze może powodować dolegliwości żołądkowe.

Kilka propozycji produktów z kocimiętką: