Czipowanie Psa: Czy Warto? Jak Przebiega? | zoopers.pl
Czipowanie psa: czy warto? Na czym polega?

Czipowanie psa: czy warto? Na czym polega?

2022-11-07 | Kategoria: Pies

Chip u psa to zdecydowanie mniej bolesna metoda znakowania zwierzęcia, niż tatuaż. Niewielkie urządzenie wszczepiane pod skórę czworonoga pozwala na jego identyfikację, co znacznie zwiększa szanse na odnalezienie zgubionego lub skradzionego pupila. Jak wygląda czipowanie psa i czy warto się na nie zdecydować?

Jak działa chip u psa?

Chip wszczepiany zwierzętom domowym to nic innego jak liczący zaledwie kilka milimetrów układ scalony, który umieszcza się pod skórą psa pomiędzy łopatkami lub z lewej strony szyi. Urządzenie pokryte jest specjalną powłoką neutralną dla organizmu pupila. Dzięki temu jego obecność nie powoduje żadnych reakcji i nie wywołuje stanu zapalnego. Powłoka zabezpiecza też sam chip gwarantując tym samym jego działanie. W urządzeniu zakodowany jest liczący 15 cyfr kod indywidualny dla każdego zwierzęcia. Zawiera on m.in. takie informacje, jak imię i nazwisko oraz numer telefonu do właściciela czworonoga i należy go zarejestrować w specjalnych bazach danych. Co daje czipowanie psa? To przede wszystkim sposób na mniej bolesne oznakowanie zwierzęcia, niż tatuaż. Odczytanie kodu jest możliwe z pomocą specjalnego czytnika, którym dysponują gabinety weterynaryjne i schroniska dla zwierząt, a także służba miejska czy policja. W sytuacji, gdy pies się zgubi, łatwiej będzie więc odnaleźć właściciela. Warto przy tym wspomnieć, że sam zabieg wszczepiania chipa trwa zaledwie kilka sekund, przypomina zwykły zastrzyk i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby go wykonać. Można więc w ten sposób oznakować nawet chore czy bardzo młode psy, a także ciężarne suki.

Czy zaczipowanie psa jest obowiązkowe?

W naszym kraju czipowanie psa rasowego jest obowiązkiem wymaganym przez Polski Związek Kynologiczny. Oznakowanie zwierzęcia w ten sposób należy wykonać również w sytuacji, kiedy wybieramy się za granicę – w przeciwnym razie wyrobienie paszportu czworonogowi jest niemożliwe. Właściciele wielu psów, których czipowanie nie jest obowiązkowe, mimo wszystko decydują się na taki krok. Najprostszym sposobem na szybkie zidentyfikowanie zwierzaka i odnalezienie jego właściciela jest umieszczenie adresówki z numerem telefonu na obroży. Jeśli jednak plakietka z tego typu informacjami się zgubi, odczytanie kodu z chipa to jedyny sposób, aby dotrzeć do opiekuna czworonoga.

W jakiej bazie zarejestrować chip psa?

Po wszczepieniu chipa weterynarz sprawdza, czy urządzenie działa prawidłowo, a później zapisuje indywidualny kod psa w rejestrze, w książeczce zdrowia zwierzęcia i ewentualnie w paszporcie. Aby chip umożliwiał identyfikację czworonoga, niezbędna jest jego rejestracja. Niestety, nie istnieje jedna baza danych dla wszystkich czworonogów – jest ich kilka, a co gorsza nie przekazują sobie one informacji. Z tego też powodu rozsądnym rozwiązaniem jest wpisanie kodu do największej bazy danych lub rejestracja w każdej z nich. W ten sposób znacznie zwiększasz szanse, że jeśli Twój pies się zgubi lub zostanie skradziony, łatwiej będzie go znaleźć. Pamiętaj też, aby aktualizować dane w przypadku zmiany numeru telefonu czy adresu zamieszkania.