Czy pies może jeść tylko suchą karmę?
Odpowiednie żywienie psa ma ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie, nic więc dziwnego, że wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, jakie pożywienie wybrać dla pupila. Sucha karma jest wygodna w przechowywaniu i trwała, a do tego ekonomiczna. Ale czy pies może jeść tylko suchą karmę?
Czy można karmić psa tylko suchą karmą?
Psy to zwierzęta względnie mięsożerne, co oznacza, że mogą czerpać składniki odżywcze nie tylko z produktów odzwierzęcych, ale też pokarmu pochodzenia roślinnego. Zbilansowana karma dla psa zawiera białko stanowiące budulec ciała, tłuszcze dostarczające energii, witaminy i składniki mineralne wspierające prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz węglowodany, które m.in. pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego. Oczywiście istotne znaczenie mają tu właściwe proporcje składu pożywienia, które powinny zmieniać się wraz z wiekiem zwierzęcia i muszą być dopasowane do trybu życia pupila. Szczeniak do prawidłowego wzrostu potrzebuje karmy o większej zawartości białka, dorosłemu pracującemu czworonogowi należy dostarczyć większych ilości tłuszczu, zaś karma dla seniora powinna być lekkostrawna i jednocześnie bogata w składniki wspierające jego odporność. Oznacza to, że jedzenie dla psa powinno być dobierane w taki sposób, aby zapewniło pupilowi wszystkie składniki odżywcze.
Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy pies może jeść tylko suchą karmę. Ma ona niewątpliwie dużo zalet. Ze względu na bardzo małą zawartość wody, można przechowywać ją przez dłuższy czas bez obaw, że się zepsuje. Tego typu pożywienie jest też bardziej ekonomiczne, co również ma wpływ na to, że cieszy się tak dużą popularnością wśród właścicieli zwierząt domowych. Gryzienie twardych granulek przez zwierzaka z kolei sprzyja pozbywaniu się osadu nazębnego, co zmniejsza ryzyko powstania kamienia nazębnego. Sucha karma dla psa może stanowić podstawę diety czworonoga, o ile wybierzemy produkt wysokiej jakości.
Podczas zakupów należy więc zwracać uwagę na skład pożywienia – najlepiej, jeśli na pierwszym miejscu listy składników znajduje się mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. W przypadku psich alergików należy też uważać na zboża w składzie karmy, które mogą uczulać i powodować przykre dolegliwości u pupila. Oprócz tego trzeba pamiętać, że zwierzak, który żywi się głównie suchą karmą, musi dużo pić, miska na wodę powinna więc znajdować się zawsze w jego zasięgu.
Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?
Niektórzy właściciele psów samodzielnie przygotowują swoim pupilom posiłki – w ten sposób mają pełną kontrolę nad jakością serwowanych produktów. Stworzenie zbilansowanego menu, które zapewni czworonogowi wszystkie ważne składniki odżywcze, jest jednak bardzo trudne, dlatego gotowe karmy to znacznie wygodniejsze rozwiązanie. A czy sucha karma dla psa jest zdrowa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wiele zależy od jakości pożywienia – najtańsze produkty dostępne w supermarketach zazwyczaj nie należą do najbardziej wartościowych, stąd lepiej zaopatrywać się w sklepach zoologicznych. Warto przy tym zaznaczyć, że psy mają żołądki wrażliwe na modyfikacje menu. Najrozsądniej jest więc nie zmieniać karmy przez cały etap życia zwierzaka, aby zaoszczędzić mu kłopotów ze strony układu trawiennego, a wszelkie nowości wprowadzać stopniowo. Dobrej jakości sucha karma może być podstawowym pożywieniem zwierzaka, ale wiele zależy od preferencji czworonoga i jego potrzeb. Karma mokra jest bardziej aromatyczna, za to w porównaniu do tej samej ilości suchych granulek, zawiera mniej kalorii. Ta pierwsza może więc sprawdzić się u psów z nadwagą, niejadków lub mających problemy z gryzieniem. Sucha karma jest dobrym wyborem dla zwierzaków z dużym zapotrzebowaniem na energię lub jeśli chcemy ograniczyć osad nazębny u pupila.
Właściciele psów mogą karmić swojego pupila nie tylko karmą mokrą lub suchą, ale też zdecydować się na dietę BARF albo skorzystać z coraz liczniejszych ofert diet pudełkowych dla czworonogów. Wiele osób decyduje się na tzw. karmienie mieszane, a więc podaje zwierzakowi zarówno karmę mokrą, jak i suchą. Decydując się na taki sposób żywienia pupila trzeba jednak pamiętać o przygotowywaniu odpowiednich porcji, aby dostarczyć psu odpowiednią ilość kalorii, ale nie dopuścić do jego przekarmienia.
Czy szczeniak może jeść tylko suchą karmę?
Przez pierwszy miesiąc życia szczenięta powinny żywić się wyłącznie mlekiem matki. Karmę można zacząć wprowadzać dopiero od 4-6 tygodnia życia malucha – wówczas psiak żywi się mlekiem mamy, a jednocześnie poznaje smak innych posiłków. Dzięki temu jego organizm może przyzwyczaić się do trawienia nowego pożywienia. W tym okresie najlepiej jest podawać specjalną karmę dla szczeniaków odsadzanych od mleka matki. Może to być karma sucha, ale trzeba ją namoczyć, aby ułatwić maluchowi gryzienie. Od ok. 6-8 tygodnia życia psiak powinien żywić się już jedzeniem podawanym przez właściciela. Czy szczeniak może jeść tylko suchą karmę? Podobnie jak w przypadku psów dorosłych, najważniejsza jest jakość wybieranych produktów, dlatego trzeba uważnie zapoznać się ze składem karmy. Najlepiej jeśli wysoko w składzie znajduje się mięso i inne składniki pochodzenia zwierzęcego. Rozsądnie będzie też wybierać pożywienie bez niepotrzebnych barwników czy innych sztucznych substancji. Kolorowe chrupki w różnych kształtach może prezentują się atrakcyjnie dla ludzi, ale dla zwierzaków barwa i wygląd granulek są bez znaczenia. Obecnie producenci żywności dla zwierząt domowych mają w swojej ofercie propozycje dla zwierzaków różnych ras, co ułatwia podjęcie decyzji. Zazwyczaj tego typu produkty mają granulki różnej wielkości zależnie od rozmiarów czworonoga. Taka karma nie tylko dostarcza szczeniakowi odpowiedniej ilości białka, tłuszczu, węglowodanów i innych substancji odżywczych w odpowiednich proporcjach, ale też jest łatwa do pogryzienia w przypadku mniejszych zwierzaków i zmniejsza ryzyko zadławienia lub ogranicza łapczywe jedzenie u psiaków dużych ras.