Czy Kot może Jeść Surową Wątróbkę? | zoopers.pl
Czy Koty Mogą Jeść Surową Wątróbkę?

Czy Koty Mogą Jeść Surową Wątróbkę?

2022-09-20 | Kategoria: Kot

Koty są mięsożercami, dlatego to właśnie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego powinny stanowić podstawę diety Twojego mruczącego pupila. Czy w związku z tym wątróbka dla kota jako posiłek jest odpowiednią propozycją? A może powinna ona stanowić tylko sporadycznie podawany ulubieńcowi przysmak? 

Czy surowa wątróbka dla kota jest bezpieczna?

Wątróbka stanowi źródło witamin, minerałów, a także kwasów tłuszczowych – dostarcza kotu kwasów omega 3, a także witaminy z grupy B i witaminę A, która jest istotna m.in. dla prawidłowego rozwoju kociąt. Ponadto zwiera ona żelazo i cynk oraz ważną dla zdrowia mruczącego pupila taurynę. Wątróbka nie tylko jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, ale też ma konsystencję i smak, za którymi koty przepadają. Zwierzęta żyjące na wolności żywią się niewielkimi stworzeniami i zjadają je w całości, dlatego opiekunowie mruczących pupili nierzadko zastanawiają się czy kot może jeść surową wątróbkę. Co prawda produkty dostępne w sklepach są badane pod względem bezpieczeństwa ludzi, jednak nikt nie sprawdza, czy nie stanowią one zagrożenia dla kotów. Właśnie dlatego wątróbkę przed podaniem zwierzęciu trzeba sparzyć lub ugotować – w ten sposób unicestwione zostaną drobnoustroje mogące spowodować u pupila poważne problemy ze zdrowiem.

Jak często podawać kotu wątróbkę?

Chociaż wątróbka zawiera wiele cennych dla zdrowia kota składników, to jako oddzielny posiłek nie pokryje ona zapotrzebowania zwierzaka na wszystkie substancje odżywcze. Warto też pamiętać, że podawana zbyt często może doprowadzić do hiperwitaminozy, co jest dla zdrowia pupila równie niebezpieczne jak niedobór witamin. Jej nadmiar w diecie kota niesie ryzyko pojawienia się uszkodzeń stawów i kości czy wypadania sierści. Zwierzak nie powinien jeść zbyt często wątróbki również ze względu na jej kaloryczność. Jeśli Twój pupil przepada za tym produktem, podawaj mu go nie częściej niż raz w tygodniu jako dodatek do karmy pełnoporcjowej i oczywiście po obróbce termicznej. Najbezpieczniejszym wyborem będzie wątróbka drobiowa dla kota. Wieprzowa może zawierać drobnoustroje wywołujące śmiertelnie niebezpieczną dla mruczących pupili chorobę Aujeszkyego, dlatego lepiej nie podawać jej czworonogowi.

Co zamiast surowej wątróbki?

Jeśli boisz się podawać pupilowi wątróbkę, możesz sięgnąć po gotowe produkty, jak np. pełnoporcjowa karma mokra dla kotów z jej dodatkiem. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, bo zwierzak dostanie lubiany smakołyk, a Ty masz pewność, że w jego diecie znajduje się wszystko co niezbędne, aby zapewnić mu dobrą kondycję i samopoczucie. Producenci żywności dla zwierząt domowych mają też w swojej ofercie przysmaki dla kotów z wątróbek drobiowych, które mogą stanowić ciekawe i smakowite urozmaicenie diety Twojego pupila.