Czy Kot Może Pić Mleko? Czy Powinien? Sprawdź! | zoopers.pl
Czy koty mogą pić mleko? Czy powinny?

Czy koty mogą pić mleko? Czy powinny?

2022-10-25 | Kategoria: Kot

Stereotyp kota pijącego mleko jest u nas mocno zakorzeniony, głównie dzięki kreskówkom, które oglądaliśmy w dzieciństwie. Tymczasem zdecydowanie lepszym napojem dla mruczącego czworonoga będzie woda. W przypadku młodych zwierząt mleko matki jest najlepszym pokarmem. Dorosły pupil wszystkie niezbędne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania składniki powinien otrzymywać wraz z dobrze dobraną karmą. 

Dlaczego krowie mleko dla kota to zły pomysł?

Wielu świeżo upieczonych właścicieli mruczącego czworonoga zastanawia się czy koty mogą pić mleko krowie. Warto wiedzieć, że zawiera ono laktozę, której dorosłe zwierzęta nie trawią. Picie mleka może więc u mruczka powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak biegunka, wymioty czy wzdęcia. Mleko bez laktozy dla kota wbrew pozorom również nie jest odpowiednim napojem, bo zawiera kazeinę, która może wywołać podobne problemy żołądkowe, jak laktoza. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że mleko krowie jest kaloryczne, dlatego spożywane w dużych ilościach przez pupila może przyczynić się do nadwagi, zwłaszcza jeśli nasz ulubieniec jest z natury leniwy. Zamiast wlewać do miski kota mleko, zdecydowanie rozsądniej będzie podawać mu wodę.

Czy małe koty mogą pić mleko?

Pierwszym pokarmem małych kotów, podobnie jak u innych ssaków, jest mleko matki. Pokarm ten dostarcza maluchom wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki i jest dostosowany do potrzeb właśnie tych zwierząt. Jeśli kocięta straciły matkę lub z innych powodów nie mogą być karmione przez kotkę, nie należy im podawać mleka krowiego, koziego ani owczego. W takiej sytuacji konieczne jest karmienie maluchów specjalną mieszanką dostępną u weterynarza. Wraz z upływem czasu kocięta tracą zdolność trawienia laktozy, a po odstawieniu od mleka matki wszystkie składniki odżywcze powinny otrzymywać wraz z pożywieniem podawanym przez właściciela. 

Jakie mleko dla kota jest bezpieczne?

Dorosłe ssaki nie potrzebują mleka, a niekiedy nawet mają uczulenie na laktozę, co objawia się problemami żołądkowymi po wypiciu tego napoju. Twój mruczek jest przyzwyczajony do mleka i nie chcesz rezygnować z podawania go pupilowi? Wybieraj produkty bezpieczne dla zwierzaka. Złym wyborem będzie wspomniane już mleko krowie, owcze, kozie, a także mleko bez laktozy. Mleko roślinne również nie powinno znaleźć się w diecie kota, a zwłaszcza kaloryczne mleko sojowe, bo zwierzak nie trawi zawartych w nim izoflawonów i flawonoidów. Zamiast nich zdecydowanie lepsze będzie specjalne mleko dla kotów, które jest dla niego bezpieczne. Nawet ono powinno jednak być podawane sporadycznie i należy traktować je jako urozmaicenie diety, a nie jak pełnowartościowy posiłek.