Czy pies i chomik mogą być najlepszymi przyjaciółmi? | zoopers.pl
Czy pies i chomik mogą zostać najlepszymi przyjaciółmi?

Czy pies i chomik mogą zostać najlepszymi przyjaciółmi?

2021-05-26 | Kategoria: Gryzonie

To, że pies z kotem mogą żyć w całkiem niezłej komitywie, nie budzi większego zdziwienia. Na ogół nie jest to relacja przyjacielska, ale z czasem zwierzęta zaczynają tolerować swoje towarzystwo, nie reagują gwałtownie na swoją obecność, niekiedy wspólnie się bawią, a nawet przytulają. Może to wyglądać zupełnie inaczej, kiedy na drodze psa staje zdecydowanie mniejsze zwierzątko. Czy pies i chomik mogą się „dogadać”?

To nie jest kwestia „charakteru zwierząt”

Poszukując w internecie informacji od zainteresowanych, tzn. od osób, które posiadają zarówno psa, jak i chomiki, można natknąć się na wiele ciekawych opinii. Jedną z częstych jest ta, że nawiązanie relacji między psem i chomikiem zależy od charakteru zwierząt. Często podnoszonym argumentem jest także ten dotyczący bezgranicznej miłości i zaufania do psa – liczymy, że nigdy nie zrobi krzywdy gryzoniowi. 

W sieci można znaleźć również filmy, na których właściciele pokazują, jak ich chomiki i psy zbliżają się do siebie, wzajemnie się obwąchując. Często jednak nie widzą, jak wielkie napięcie towarzyszy ich podopiecznym. Z jednej strony psy bardzo często zaniepokojone są nietypowym dla nich zachowaniem chomików, z drugiej strony mają naturalną skłonność do zabawy – odgłosy dochodzące z klatki budzą zainteresowanie i ciekawość psa; pamiętajmy, że nasze czworonogi mają wielokrotnie lepszy zmysł węchu i słuchu, więc z dużej odległości będą wyczuwać obecność innych zwierząt. To zainteresowanie może sprawić, że psiak będzie próbował uderzać łapą o klatkę, doprowadzając chomika do paniki. 

Nie zapominajmy również, że psy mają w sobie instynkt łowców. Wypuszczenie pupila z klatki, licząc na wspólną zabawę i nawiązanie relacji pomiędzy milusińskimi, jest wystawieniem na próbę ich cierpliwości. Takie działanie może zakończyć się nagłym pościgiem psa za chomikiem. 

Pies i chomik – jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt? 

Oczywiście, nie oznacza to, że mamy rezygnować z posiadania chomika czy psa. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu obojgu odpowiednich warunków. Najważniejsza zasada jest taka, że zwierzęta trzymamy na dystans. Kluczowy jest też wybór klatki dla chomika, takiej, która uniemożliwi psu sięgnięcie do środka. Często poleca się szklane modele, a w przypadku tradycyjnych metalowych, trzeba zadbać o to, by odległość między prętami nie przekraczała 1 cm. Klatka nie powinna też stać na podłodze, by utrudnić psu próbę zaglądania do klatki czy jej przewrócenia. Kiedy nie ma Cię w domu i nie możesz kontrolować sytuacji, pamiętaj o zamykaniu drzwi, tak żeby pies nie mógł „narozrabiać” podczas Twojej nieobecności. 

Czy pies i chomik mogą zostać przyjaciółmi?

Twoim zadaniem, jako właściciela obu zwierząt, jest stworzenie im odpowiednich warunków. Zadbaj przede wszystkim o ich podstawowe potrzeby. Wybór odpowiedniej karmy dla chomików zapewni zdrowy rozwój Twojego podopiecznego, zmniejszając jego podatność na stres. Jeśli chcesz podejmować próby zaprzyjaźnienia swoich podopiecznych, pamiętaj, że jest to proces długotrwały – musisz przeprogramować zachowanie psa i sprawić, by naturalny instynkt łowcy zamienić w postawę obrońcy. Każde nawiązanie kontaktu między zwierzętami powinno odbywać się pod Twoją ścisłą kontrolą. Jeśli chcesz wzmacniać pozytywne zachowania u swojego czworonoga, zadbaj o to, by zawsze je chwalić i nagradzać. Pomocne w tym będą nasze artykuły dla psów.