Czy Pies Może Jeść Banana? Sprawdź! | zoopers.pl
Czy Pies Może Jeść Banana?

Czy Pies Może Jeść Banana?

2023-04-26 | Kategoria: Pies

Owoce to źródło witamin i innych cennych dla zdrowia składników. Niektóre z nich można podawać również psom, zaś inne, chociaż bezpieczne dla ludzi, zjedzone przez zwierzęta mogą prowadzić u nich do poważnych dolegliwości, a nawet śmierci. Zastanawiasz się czy pies może jeść banany? Poniżej znajdziesz odpowiedź!

Czy Psy Mogą Jeść Banany?

Chyba każdy właściciel psa znalazł się kiedyś w sytuacji, gdy podczas posiłku jego pupil próbował zdobyć jakiś kąsek z talerza swojego pana. Pamiętajmy, że częstowanie zwierzaka daniami z dodatkiem soli oraz innych przypraw, a także niektórych owoców i warzyw może się dla niego skończyć poważnymi dolegliwościami. Zakazane są m.in. cebula i czosnek, a także czekolada czy rodzynki i winogrona. A czy banan dla psa jest bezpieczny? Ten owoc nie zawiera szkodliwych dla pupila substancji. Przeciwnie, jest on źródłem cennych dla zdrowia składników, jak:

  • Potas – niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i syntezy białek. U psów najważniejszym jego źródłem jest mięso, ale również banany mogą dostarczyć potasu. Niedobór tego składnika w diecie zwierzaka może skutkować większą łamliwością kości, bezpłodnością, apatią czy osłabieniem napięcia mięśni. Nadmiar z kolei może przyczynić się do problemów kardiologicznych.
  • Magnez – wspiera prawidłową pracę serca, a ponadto jest ważny dla zdrowych kości, funkcjonowania układu nerwowego oraz procesu wytwarzania energii.
  • Witaminy – banany stanowią źródło witamin, a zwłaszcza witaminy A, która jest ważna dla wzroku zwierzaka, a także zdrowej skóry i pięknej sierści. Jej niedobory w diecie psa mogą prowadzić do problemów ze skórą (jak świąd czy wypadanie sierści) i wzrokiem. Banany mogą też dostarczyć witaminy C pomagającej zapobiegać stanom zapalnym stawów i korzystnie wpływającej na skórę.

Banany dla psa są bezpieczne i mogą stanowić źródło ważnych dla jego zdrowia składników, a nawet są dodawane do karmy dla psów. Warto jednak pamiętać, że ich nadmiar w jadłospisie czworonoga może mieć niekorzystne konsekwencje dla jego zdrowia. Owoce te są słodkie i kaloryczne, dlatego zbyt częste ich podawanie może doprowadzić do nadwagi u pupili. Warto też pamiętać, że banan dla psa z problemami kardiologicznymi to zła propozycja, zwłaszcza jeśli pupil przyjmuje suplementy zawierające potas. Są one niewskazane również w przypadku zwierząt z cukrzycą, ponieważ mają wysoki indeks glikemiczny. Banany dla psa nie są szkodliwe, ale zwierzak nie powinien ich jadać zbyt dużo i za często. Owoce te należy potraktować raczej jako sporadycznie serwowaną przekąskę. 

Czy Szczeniak Może Jeść Banany?

Młode psiaki są ciekawskie i na pewno chętnie skosztowałyby różnych nowości, ale czy szczeniak może jeść banana? Niewielkie ilości tego owocu podawane sporadycznie nie powinny zaszkodzić, ale nie możemy przesadzać. Warto też po zaserwowaniu takiej przekąski obserwować pupila, aby wyłapać objawy ewentualnej alergii pokarmowej czy niestrawności. Banan dla psa w młodym wieku może być zbyt dużym obciążeniem dla jego żołądka.

Dlaczego Psy Lubią Banana?

Banany dla psa są atrakcyjne ze względu na słodki smak oraz konsystencję, dlatego niejeden czworonóg chętnie przyjmie poczęstunek od opiekuna właśnie w takiej postaci. Oczywiście to nie jedyny owoc, który można zaserwować pupilowi. Jako przekąska doskonale sprawdzi się np. jabłko czy gruszka. Sprawdź także jakie warzywa może jeść Twój pies, a które są dla niego szkodliwe. 

Czy Banan jest Dobry na Biegunkę dla Psa?

Mogłoby się wydawać, że ze względu na dużą zawartość błonnika banany dla psa mogą pomóc w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, jak np. biegunka. Z drugiej strony ten owoc jest również bogatym źródłem cukru. Często podawanie go zwierzakowi może więc prowadzić do rozwolnienia. Jeśli Twój pupil ma tego typu dolegliwości, najrozsądniej jest podawać mu wodę, a jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 24 godziny, lub towarzyszą jej inne objawy, jak wymioty, gorączka czy osłabienie, zgłoś się do weterynarza. Banan dla psa na biegunkę w takiej sytuacji z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak i Ile Banana Podawać Psu?

Banany dla psa mogą być dobrym pomysłem na przekąskę pomiędzy posiłkami, oczywiście o ile podawane są sporadycznie i w małych ilościach. Można po prostu obrać owoc ze skórki i zaserwować nieduży kawałek pupilowi albo przygotować mus lub ciasteczka z dodatkiem tego owocu (bez cukru!). Pamiętajmy jednak, że banan dla psa jest złym wyborem, jeśli zwierzak ma cukrzycę, nadwagę lub przyjmuje suplementy z potasem.