Czy Pies Może Jeść Pomidory? Co Jeżeli Zjadł? | zoopers.pl
Czy pies może jeść pomidory? Co jeżeli zjadł?

Czy pies może jeść pomidory? Co jeżeli zjadł?

2023-12-06 | Kategoria: Pies

Pomidory doskonale sprawdzą się jako składnik sałatek czy kanapek, a na ich bazie można też przygotować aromatyczne sosy lub smaczną zupę. Warzywo to jest ponadto niskokaloryczne i zawiera wiele cennych dla zdrowia składników. A czy pomidory są trujące dla psa? Zastanawiasz się czy możesz podawać je czworonogowi? Sprawdź, czy pies może jeść pomidory.

Czy psy mogą jeść pomidory?

Czy pomidor dla psa jest szkodliwy? Pomidory to źródło cennych dla jego zdrowia witamin i minerałów. Zawierają one nie tylko duże ilości potasu, ale też witaminy C niezbędnej m.in. do syntezy kolagenu. Stanowią również źródło witaminy E wspierającej odporność zwierzaka, chroniącej przed powstawaniem wolnych rodników oraz przyspieszającej gojenie się ran. Odpowiednia ilość tej witaminy w diecie czworonoga pozytywnie wpływa na sierść pupila i jego płodność. Mogłoby się wydawać, że pomidor dla psa to świetna propozycja przekąski pomiędzy posiłkami. 

Czy pies może jeść pomidora? I tak i nie. Dojrzałe pomidory nie są szkodliwe dla zwierzaka. Zawierają dużo wody i mają niski indeks glikemiczny, mogą też dostarczyć pupilowi cenne składniki odżywcze, o których mowa była wyżej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zielone owoce oraz łodygi i liście tej rośliny są dla zwierzaka trujące. 

Czemu pies nie może jeść pomidorów, które są niedojrzałe? Ze względu na obecność solaniny powodującej uszkodzenie błon komórkowych i hamującej niektóre enzymy, a także tomatyny – substancji prowadzącej do uszkodzenia układu nerwowego, nerek, żołądka i jelit. Dojrzałe pomidory mają niewielką zawartość solaniny i tomatyny, dlatego jeśli podczas przygotowywania sałatki z ich dodatkiem kawałek warzywa upadnie na podłogę i zje go pies, nie ma powodów do niepokoju. 

Czerwony pomidor dla psa nie stanowi zagrożenia, ale uważać powinny osoby, które mają przydomowy ogródek. Ciekawski zwierzak może próbować zjeść niedojrzałe owoce, zwłaszcza jeśli jest miłośnikiem pomidorów. Ze względów bezpieczeństwa trzeba więc w takiej sytuacji zabezpieczać uprawy, by nie mógł buszować w niej pies. Pomidor, który nie zdążył dojrzeć, może doprowadzić u pupila do problemów ze zdrowiem. Warto też wiedzieć, jakie inne warzywa może jeść czworonóg, a jakich bezwzględnie nie wolno mu podawać.

Czy szczeniak może jeść pomidory?

Pies a pomidor – czy psy mogą pomidory jeść bez ograniczeń? Oczywiście nie. Chociaż dojrzałe pomidory dla psa nie stanowią zagrożenia, to w dużej ilości mogą zwierzakowi zaszkodzić. Szczególnie uważać powinni właściciele czworonogów, którzy uprawiają warzywa w domu – ciekawski pupil może zjeść zielone części rośliny, które zawierają szkodliwe dla niego substancje. Trzeba też pamiętać, że znaczenie ma wielkość psa – u małych ras i szczeniaków skutki zjedzenia niedojrzałych pomidorów mogą być bardziej dotkliwe, niż w przypadku większych czworonogów. Maluchy ponadto mają bardziej wrażliwy układ pokarmowy, niż dorosłe osobniki, dlatego u nich należy każdą nowość w menu wprowadzać stopniowo i obserwować, czy nie powoduje ona problemów z żołądkiem. Pomidor dla psa w młodym wieku może więc okazać się złym pomysłem. 

Objawy zatrucia pomidorami

Dojrzałe pomidory dla psa w niewielkich ilościach nie powinny stanowić zagrożenia. Niebezpieczeństwo stanowią jednak niedojrzałe pomidory i zielone części rośliny. Po ich zjedzeniu u psa mogą pojawić się takie objawy zatrucia, jak:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka, wymioty);
  • senność;
  • drgawki;
  • nadmierne ślinienie się;
  • rozszerzone źrenice;
  • spowolniony rytm serca.

Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj zjedzenie przez psa zielonego pomidora kończy się tylko kłopotami żołądkowymi. Jeśli jednak zauważysz niepokojące objawy u pupila, najlepiej będzie skontaktować się z weterynarzem, który powie jak należy postępować, aby pomóc czworonogowi. 

Pomidory w innej formie dla psa

Skoro już wiemy czy pies może jeść surowe pomidory, z pewnością właścicielom czworonogów nasuwa się pytanie, czy pies może pomidora zjeść po obróbce termicznej. Tutaj też nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo to warzywo po ugotowaniu nie spowoduje dolegliwości u czworonoga, zazwyczaj jednak do potraw z pomidorów dodawane są różnego rodzaju przyprawy i dodatki szkodliwe dla zwierzaków, jak np. sól, cebula czy czosnek. Czy pies może jeść zupę pomidorową? Ze względu na dodatki nie jest ona wskazana dla pupila. A czy pies może jeść pomidory koktajlowe? Ta odmiana nie powinna zaszkodzić zwierzakowi, o ile nie podajemy niedojrzałych owoców i zielonych części tej rośliny.