Czy psy się uśmiechają? Co znaczy uśmiech pupila? | zoopers.pl
Czy psy się uśmiechają? Co oznacza uśmiech naszego pupila?

Czy psy się uśmiechają? Co oznacza uśmiech naszego pupila?

2021-12-22 | Kategoria: Pies

Psy okazują swoje emocje inaczej niż ludzie. O prawdziwych intencjach zwierzęcia świadczyć może nie tylko wyraz pyszczka, ale i ułożenie ogona czy postawa całego ciała. Warto więc wiedzieć jak je odczytywać w prawidłowy sposób. Ludzie jednak mają tendencję do antropomorfizacji, czyli nadawania zwierzętom ludzkich cech, w związku z tym wiele osób nurtuje pytanie: czy psy się uśmiechają? 

Co oznacza uśmiech psa?

Uniesione kąciki warg, otwarty pysk, wysunięty język i zmrużone oczy przypominają w wykonaniu psa szczery uśmiech. W rzeczywistości jednak taki wyraz pyska niekoniecznie oznacza pozytywne emocje, dlatego najrozsądniej jest obserwować całe ciało zwierzaka, aby lepiej zidentyfikować jego zamiary. Jeśli „uśmiechnięty” pies ma jednocześnie rozluźnioną postawę, najprawdopodobniej jest zrelaksowany i być może ma ochotę na zabawę. Ostrożność powinniśmy zachować w sytuacji, gdy pies unosi wargi i odsłania zęby. Może to oznaczać złość lub agresję, a napięte przy tym ciało zwierzaka zwiastuje szykowanie się do ataku. Pokazywanie zębów nie zawsze jednak oznacza złość. Zdarza się, że psiak w ten sposób okazuje uległość, zwłaszcza jeśli ma podkulony ogon lub kładzie się na plecach odsłaniając brzuch. Takie zachowanie zwierzaka może mieć miejsce np. w sytuacji, gdy  właściciel przyłapie go na czymś, czego robić nie powinien. Pamiętajmy też, że otwarty pysk u czworonoga to często oznaka, że jest mu gorąco. Pies uśmiechnięty w ten sposób, który jednocześnie dyszy, próbuje uregulować temperaturę ciała, aby uniknąć przegrzania.

Co zrobić, aby „uśmiech” psa gościł na jego pysku jak najczęściej?

Aby trafnie zinterpretować emocje czworonoga, należy obserwować całe jego ciało, nie tylko pysk. Zwierzęta przywiązanie i miłość do właściciela okazują na różne sposoby, a więc np. merdając wesoło ogonem czy ciesząc się na sam widok opiekuna. Warto więc zadbać o wszystko dla psa, co zapewni mu zdrowie i dobre samopoczucie. Oprócz wartościowej i dobranej do konkretnych potrzeb karmy, istotne znaczenie mają również prawidłowo wykonane zabiegi higieniczne. Należy więc dowiedzieć się jak dbać o zęby psa, jego sierść czy uszy. Ważne są też kontrolne wizyty u weterynarza raz w roku, odrobaczanie pupila i zabezpieczanie go przed pchłami i kleszczami. 

Jak interpretować zachowanie psa?

Dla osób, które niedawno adoptowały czworonoga, zachowanie zwierząt może być prawdziwą zagadką. Nie wiesz dlaczego pies kładzie się na ubraniach, jak oduczyć pupila ciągnięcia na smyczy podczas spacerów lub zastanawiasz się z jakiego powodu czworonóg warczy na dziecko? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz na naszym blogu!