Czym jest karma monoproteinowa (monobiałkowa) dla psa? | zoopers.pl
Czym jest karma monoproteinowa (monobiałkowa) dla psa? Jaki ma skład?

Czym jest karma monoproteinowa (monobiałkowa) dla psa? Jaki ma skład?

2021-11-10 | Kategoria: Pies

Właściwie dobrane pożywienie dla psa to gwarancja jego zdrowia oraz dobrego samopoczucia i kondycji. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się karma monoproteinowa dla czworonogów, a więc zawierająca tylko jedno źródło białka. Jakim zwierzętom jest zalecana i dlaczego warto się nią zainteresować?

Co to jest monoproteinowa karma dla psa?

Karmy monobiałkowe, nazywane również monoproteinowymi lub jednobiałkowymi mają w swoim składzie tylko jedno źródło białka. Powstały z myślą głównie o tych zwierzętach, które borykają się z problemem nietolerancji pokarmowych. Według specjalistów do najbardziej uczulających czworonogi składników karm należą kurczak oraz zboża. Karma monobiałkowa dla psa zamiast tych produktów zawiera inne rodzaje mięsa, a więc np. jagnięcinę, wieprzowinę, mięso z kaczki lub dzika, a także ryby. W ofercie producentów żywności dla zwierząt tego typu można znaleźć zarówno mokrą, jak i suchą karmę jednobiałkową. 

W jakich sytuacjach karma monobiałkowa dla psa jest dobrym rozwiązaniem?

  • Alergie pokarmowe. Alergia u psów objawia się bardzo często świądem i innymi problemami skórnymi. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie diety eliminacyjnej, aby wykluczyć produkty uczulające czworonoga. Podawanie karmy monoproteinowej pozwala sprawdzić na jaki rodzaj białka nasz pupil ma alergię. 
  • Wrażliwy układ trawienny. Zdarza się, że chociaż pies nie ma alergii pokarmowych, z powodu wrażliwego żołądka nie toleruje konkretnych składników pożywienia. W takiej sytuacji stosowanie karmy monoproteinowej zapewnia czworonogowi lepsze samopoczucie i pozwala pozbyć się przykrych dolegliwości, jak wzdęcia, gazy czy biegunka. 
  • Wybredny pies. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel należy do niejadków i preferuje konkretne produkty, dobrym rozwiązaniem może być zaproponowanie mu karmy monobiałkowej. Stosowanie jej pozwoli sprawdzić, który rodzaj mięsa najbardziej odpowiada pupilowi. Żywienie psa wysokiej jakości karmą monoproteinową to również pewność, że zwierzak otrzymuje wraz z posiłkami wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze.
  • Urozmaicenie zbilansowanej diety psa. Nawet jeśli nasz pies nie cierpi z powodu alergii lub wrażliwego żołądka, a w dodatku z apetytem zjada większość serwowanych przez nas posiłków, warto zaproponować mu karmę monobiałkową. Jest to świetny sposób na urozmaicenie codziennego menu, zwłaszcza że producenci żywności dla zwierząt domowych mają w ofercie wiele smaków do wyboru. 

Wybrane karmy monoproteinowe (monobiałkowe)

W naszym sklepie znajdziesz przykłady karm zawierających tylko jedno źródło białka. Posiadamy karmy z różnymi rodzajami mięsa, a także z białkiem pochodzącym z insektów. Sprawdź wybrane karmy monoproteinowe w ofercie Zoopers: