Czyszczenie łap psa: po spacerze i nie tylko!
Chociaż większość właścicieli psów stara się myć łapy pupila po spacerze w deszczowe dni, często zapominamy o tym ważnym elemencie pielęgnacji, kiedy na zewnątrz jest sucho. Warto jednak pamiętać, że regularne czyszczenie łap psa to nie tylko sposób na utrzymanie porządku w domu, ale też kwestia naszego zdrowia.
Czyszczenie łap psa: czy jest niezbędne?
Usuwanie zabrudzeń z psich łap po spacerze w deszczowy dzień ułatwia dbanie o czystość w domu, zwłaszcza jeśli pozwalamy pupilowi wskakiwać na kanapę czy na łóżko. O wycieraniu poduszeczek na psich stopach zazwyczaj pamiętamy też zimą, kiedy chodniki posypywane są solą. A czy mycie łap psa jest konieczne, kiedy wracamy ze spaceru w ciepły i suchy dzień? Pamiętajmy, że podczas przechadzki łapy pupila mają kontakt z różnymi zabrudzeniami, m.in. mogą to być odchody innych zwierząt, a także filtry z papierosów, zużyte opakowania po jedzeniu lub resztki żywności i wiele innych przedmiotów, na których znajdują się resztki ludzkiej śliny. Mogłoby się wydawać, że czyszczenie łap psa po spacerze to fanaberia, zwłaszcza, jeśli nie widać gołym okiem zabrudzeń, jednak w rzeczywistości wprowadzenie tego nawyku to sposób, by zmniejszyć ryzyko pojawiania się w domu drobnoustrojów stanowiących zagrożenie dla nas, naszej rodziny i oczywiście zwierzaków. Stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia łap psa i pielęgnacji opuszek to również komfort dla pupila. Warto przy tym zaznaczyć, że tego typu zabiegi pozwolą szybko wychwycić ewentualne ciała obce, które mogą wbić się w psie łapki podczas spaceru, jak np. kolce roślin czy kawałki szkła. Czy czyszczenie łap psa jest ważne? Z całą pewnością tak. W ten sposób nie tylko dbasz o porządek w domu, ale również o zdrowie swojej rodziny.
Jak czyścić łapy psa?
Do umycia psich łapek wystarczy szampon dla zwierząt, trochę letniej wody i ręcznik. Jeśli jednak lubisz ułatwiać sobie życie, może zainwestować w specjalne akcesoria, dzięki którym usuwanie zabrudzeń będzie znacznie łatwiejsze, a przy tym szybsze i skuteczne, jak np. maty do czyszczenia łap psa. Są one wykonywane ze specjalnego materiału o wysokiej chłonności, dzięki czemu dokładnie usuniesz zabrudzenia, a przy tym odprowadzisz wilgoć z opuszek. Oczywiście są to produkty uniwersalne i możesz je stosować nie tylko do wycierania łapek, ale też do osuszania psa po kąpieli lub spacerze w deszczu czy jako zabezpieczenie pod miską zwierzaka – takie maty z pewnością ułatwią sprzątanie w domu z czworonogami. A jeśli problemem jest niemiła woń, na naszym blogu znajdziesz skuteczne sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu.
Czyszczenie łap psa krok po kroku:
- Pozbycie się zanieczyszczeń. Po powrocie ze spaceru, jeszcze zanim zabierzesz się za mycie łap psa, sprawdź w pierwszej kolejności, czy w opuszki lub między palce nie dostały się ciała obce, które mogą ranić łapki pupila, jak np. drobne kamyki, kawałki szkła, kolce czy niewielkie gałązki. Po usunięciu tych zabrudzeń, możesz przystąpić do kolejnego etapu.
- Przycinanie sierści. Oczywiście ten element pielęgnacji nie musi być wykonywany za każdym razem, kiedy wracacie ze spaceru, ale warto pamiętać o regularnym przycinaniu sierści na psich łapkach, ponieważ ułatwia to utrzymanie ich w czystości. Optymalna długość to ta do opuszków.
- Przycinanie pazurków. Podobnie jak w przypadku przycinania sierści, również pazury przycinamy zależnie od potrzeb na taką długość, by podczas chodzenia po twardych powierzchniach nie było słychać „klikania”.
- Mycie łap psa. Po usunięciu większych zabrudzeń z łap, wystarczy je zmoczyć, a następnie umyć stosując łagodny szampon dla psa. Kosmetyk spłukujemy i osuszamy łapy. Do szybkiego oczyszczenia łap po spacerze w suchy dzień sprawdzą się też chusteczki nawilżane dla psów, które będą świetną opcją również w podróży.
- Nawilżanie. Czyszczenie łap psa po spacerze powinno być zakończone aplikacją preparatów nawilżających. Chronią one poduszki przed wysuszeniem i zapobiegają bolesnemu pękaniu. Ten element jest szczególnie ważny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym ze względu na zmiany temperatury i wilgotności otoczenia po powrocie do domu ze spaceru.
Jak często myć łapy psa?
Aby zachować czystość w domu i zmniejszyć ryzyko zakażenia groźnymi dla zdrowia drobnoustrojami, warto czyszczenie łap psa po spacerze traktować jako rutynowy element codziennej pielęgnacji. Przy deszczowej pogodzie samo wytarcie psich łapek nie wystarczy – dokładne usunięcie zabrudzeń to nie tylko mniejsze ryzyko chorób, ale również większy porządek w domu. Kiedy na zewnątrz jest sucho, a pupil podczas spaceru raczej nie miał kontaktu z resztkami jedzenia, śmieciami czy odchodami, wystarczy przetrzeć poduszeczki wilgotną chusteczką.
Do czyszczenia łap psa: pomocne produkty
Producenci akcesoriów dla zwierząt domowych mają obecnie w swojej ofercie wiele kosmetyków i gadżetów, które pomagają w dbaniu o higienę pupila. Podstawa to oczywiście łagodny szampon dla psa, który będzie delikatnie oczyszczał skórę zwierzaka i zapewni jej odpowiednie nawilżenie. Do osuszania łap pupila doskonale sprawdzą się z kolei chłonne ręczniki lub ściereczki. Możesz też kupić specjalne maty do czyszczenia łap psa – świetnie chłoną wilgoć i szybko schną, dlatego sprawdzą się nie tylko do mycia łapek, ale będą pomocne również podczas kąpieli czworonoga.
Pielęgnacja łap psa to nie tylko ich mycie, ale również przycinanie sierści i skracanie pazurów. Z całą pewnością przydadzą się obcinaczki do pazurów, które ułatwią zadanie – pamiętajmy, by nie przycinać ich zbyt mocno, aby nie uszkodzić macierzy pazura. Jeśli nie mamy wprawy i obawiamy się, że zrobimy czworonogowi krzywdę, warto umówić się na taki zabieg u weterynarza lub groomera.
Oprócz kosmetyków do mycia, należy pamiętać także o preparatach nawilżających opuszki, które zapobiegną ich pękaniu. Dobrym rozwiązaniem jest też sięgnięcie po specjalne maści ochronne zabezpieczające przed podrażnieniami spowodowanymi przez kontakt z gorącym asfaltem w upalne dni, ale też przed mrozem czy solą podczas zimowych spacerów.